Published On: 13 Prill, 2016

Kush e hartoi planin për thyerjen e kufirit shqiptaro-shqiptar në Koshare, Agim Ramadani apo Ahmet Krasniqi?

Sefedin Krasniqi

A e hartoi planin për thyerjen e kufirit në Koshare Agim Ramadani?
Është traditë, sidomos te shqiptarët, që të gjitha meritat, për një punë të mirë, mundësisht, të stolisen të vdekurit. Këtë vit me rastin e shënimit të përvjetorit të 17 të rënies në Betejen e Nderit në Koshare të heroit Agim Ramadani po thuhet se Agimi ishte strategu i hartimit të planit për thyerjen e kufirit në Koshare. Personalisht, s’kam gjë kundër të thuhet nëse ka qenë e vërtetë. Megjithatë, Agimit dhe çdo dëshmori apo heroi më shumë u bënë nder e vërteta sesa zbukurimi me çfarëdo epiteti. Aq më tepër, kur ka zëra të tjerë që thonë e flasin ndryshe. Fatkeqëshit, jo haptas.
Në vazhdim po jap vetëm dy përgjigje nga një intervistë e gjatë dhe e pabotuar ndonjëherë pikërisht për hir të emrit dhe respektit ndaj heroit Agim Ramadani. Pra, kam bërë autocenzurë për publikun. Ndërsa protogonistëve të gjallë, bashkëluftëtar të Agim Ramadanit, intervistën në fjalë, ua kam dërguar në adresat e tyre private. Nuk më janë përgjigjur kurrë! Edhe ashtu s’iu kam kërkuar llogari. Përcillni dialogun e vetëm dy pytje-përgjigjeve nga ajo intervistë.
ç…]
– Pse thua që ke vërejtje tek Komandant Rrustem Berisha!?
– Kurrë se ka cekur se plani për thyerjen e kufirit në Koshare ka qenë i ministrit të Mbrojtjes, Ahmet Krasniqi, dhe ai plan është punar më herët nga Brigada Skënderbe!
– D.m.th, plani për thyerjen e kufirit paska qenë i Ahmetit?
– Po ka qenë i tij dhe Brigada Skënderbeu në vitin 1998 i ka bërë skicimet dhe inçizimet e kazermës së Koshares dhe atë tre muaj të tërë. Por, nuk u bë. Agim Mehmeti e di këtë punë në detale*, e ka cekur shpesh atje te ju, nëpër diasporë dhe disa herë më ka folur personalisht.
ç…]
Historia e çlirimit të Kosovës duhet të shkruhet me fakte
Nëse komandanti Rrustem Berisha nuk ka dëshirë të përgjigjet, unë e kuptoj. Por, historia e çlirimit të Kosovës nuk shkruhet me referate përvjetoresh as me fjalime emocionale, por me fakte të pakontestueshme. Zotëri komandant, për hir të Vëtetës, cila është e vërteta këtu?
Kush e inçizoi terrenin, kush e përpiloi Planin dhe kush e realizoi?

Në këtë pyetje mund të përgjigjen edhe pjesëtarët e Briagadës Skënderbe. Ata janë gjallë. Ia kanë borxh familjeve dhe gjeneratave të ardhshme. Sidomos hostorisë.
Nga neglizhenca e fakteve tash kemi zëra që thonë se Demonstratat e vitit 1981 i organizoi gjithkush e askush. Edhe më keq kur thuhet se i organizoi UDB-a*! Një gjë është e vërtetë, deri sot askush nuk ka dalur me fakte, se kush i organizoi, kush i udhëheqte nga «hija». Kush ishte personi, i cili jepte këshilla apo urdhra sesi duhet të veprohet.
Edhe për UÇK-në ka disa versione. Deri rash janë dhënë së paku katër: i Xhavit Halitit e Azem Sylës, i Muhamet Kelmendit, i Ibrahim Kelmendit, i Rifat Jasharit. SHQIPTARI.EU

PS. Shkrimi është bërë për gazetën shqiptari.eu

1. Agim Mehmeti, ndjesë pastë, ishte ende gjallë kur është realizua intervista në fjalë.
2. Sabri Maxhuni- Novosella: Si i organizoi Serbia Demonstratat e vitit 1981, 22.03.2016

 

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/video-per-kosoven-qe-po-cmend-serbet-ne-internet-dy-video-foto/

http://www.shqiptari.eu/luftetari-e-veterani-patriot-i-rreme-kishte-kerkuar-10-000-euro-per-nje-melodi-dhe-te-kendoj/

http://www.shqiptari.eu/lumir-abdigjiku-milioneri-i-pallatave-hollividiane-pos-shet-mend-apo/

 
Displaying 3 Comments
Have Your Say
 1. Sinan Kastrati thotë:

  Përshëndes Sefedin Krasniqin i cili është shumë aktiv me tema të zgjedhura, me njerëz e ngjarje tepër të qëlluara, siq është edhe kjo, “Kush e hartoi planin për thyerjen e kufirit shqiptaro-shqiptar në Koshare, Agim Ramadani apo Ahmet Krasniqi?”.
  I nderuari Haxhi Kuçi, kam një pyetje të vogël: pse e keni zgjedhur “demonstratën” e 11 Marsit`82 mu tash kur Sefa flet për Kosharën dhe dy Heronjët e Kosovës: Ahmet Krasniqin dhe Agim Ramadanin?
  Nuk dua të them se ngjarjet e vitit 1981 nuk janë reflektua apo s`kanë pasur ndikim pas (afro) 20 vjetëve, por kjo është një temë krejt tjetër dhe me njerëz krejt “të ri”
  Të përshendes përzemërsisht, ty Sefën, lexuesit dhe Stafin e Redaksisë “Shqiptari”.
  Sinan Kastrati,Suedi, Malmö. 15 prill 2016
  (sinan.kastrati@hotmail.com)

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)
 2. Haxhi Kuçi thotë:

  Shkruan
  Haxhi Latif Kuçi

  Nga neglizhenca e fakteve tash kemi zëra që thonë se Demonstratat e vitit 1981 i organizoi gjithkush e askush. Edhe më keq kur thuhet se i organizoi UDB-a*! Një gjë është e vërtetë, deri sot askush nuk ka dalur me fakte, se kush i organizoi, kush i udhëheqte nga «hija». Kush ishte personi, i cili jepte këshilla apo urdhra sesi duhet të veprohet.
  Pergjugje;
  Saiperkete demostratave te 11 marsit te vitit 1981,qe u nisen ne menzen e studentave isha une vete ai student qe i nisa ato demostrata .Shkaku ka qen qimja qe me kishte qelluar ne gjellen tim.Jane dosjet ne arhiven e komitetit Krahinor,dhe ne drejtorin e menzes se studentave.Deshmitari qe ma kishte terhesur verejtjen e qimes ne gjelle e keni ne jete,ai eshte cima im Bajrush Ahmeti.Demostrata nuk ishte e organizuar nga askushi,pos sherbetoret e serbise te nesermen i pervetsuan me urdherin e udbes serbe.Keta pseodopatriota kane shkrue edhe romane duke u pasurue nga vepra ime.Te gjithe keta ishin kinse si te burgosur politike,pa bere as nje veper kundra pushtuesit serb.Serbia nuk e ka denue ate shqiptar pa ju betue se nuk ka me punue kundra pushtuesit serb.Pallavrat patriotike le tja shesin femive te tyre keta dilingji.Kam pasur oferta per te me burgosur pushtetit jugosllave,por ma pare tju betohem se nuk do te veproje kundra pushtuesit serb.Me kane ofrue funkcione pasi te dali nga burgu,por nuk kam pranue si keta pseodopatriota me bateria.Deshmitar eshte edhe vete ish drejtori i mnzes ,Shefki Stublla,por nuk deshirone me tregue te verteten.Kam edhe tjere deshmitar,por kane kercnime nga kjo fare enveriste me prapavija te zymta antishqiptare.Rastin e gjalle e keni ne vdideon time qe me pate marr ne interviste Kadri Ismaili,ne alba radio te zvicrres.Por te nesermen e kercnoi Reshat Badallaj,duke e kercnue me vdekje pse e ka bere nje gje te tile me mua.

  http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com/t4177-reshat-badallaj-si-e-kercnon-redaktorin-e-alba-radios-ne-zvi?highlight=reshat+badallaj+kercnon+kadri+ismailin
  http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com/t4258-alba-radiobisede-me-haxhi-kucin?highlight=alba+radio

  Reshat Badallaj,bashk me Avdi Ibrahimin kane aktivizue zerin e mitrovices,njefare Koshtovalin nga shkupi qe videot e mija te mi keqperdoroin,duke nxite perqarje e shpifje nga ma te zezat ndaj meje.Por pasi ne trojet tona nuk mbretron ligji,ketyre u lejohet liria e shpifjeve.Reshatit i djege,pse kam shkrue se dhendrri tij Mehe Uka ka pseodonimin e tij ne arenen e nderit ne Kalemegdan si hero i serbise me pseodonimin “Marovac”,e ne Mitrovice hero i shqiptareve.Shpifet ndaj meje neper gazeta dhe permes botimeve te ketij shpiuni,ky i dergon shoqerise sime kinse jane argumente.Aftesi profesionale qe ka krye shkolle nga serbia.
  Tjeret,per thyerjen e kufirit.Nuk la shqipovec pa u krenue duke deklarue jo ai jo une e berem planin per thyerjen e kufirit shqiptaro shqiptar.Kufirin e thyen forcat e NATOS,e çlirimtaret pasi perfunduan bombardimet ne te gaqme hyren dhe fotografoheshin prane kufomave serbe duke lancue tuli fare patriotizmi e thene ja kete serbo rus e vrame me snajper.
  Ftuarja e NATOS,per ta bombardue serbine eshte bere nga shtepia ime ne Suhareke me daten 15 janar te vitit 1999.Kjo ka ndodhe shkaku i masakres se Raqakut.Ne shtepine time kane banue perfaqesuesit e OSCES nga turqia se e kishin per vezhgim ranonin e Nerodimes.E dine shume mire Wollkeri se kush e nga cila shtepi eshte bere ftuarja per kete masaker.E dijne edhe te OSCES.Nuk keni faj fare,uluroni sa te mundeni dhe pervetsoni veprat e mija se jeni mesue te rroni nga veprat e mija me dekada.Jeni stermbushur me haram,ky haram ka per tju dal per birat e hundeve.Per nje te vertetee njoftoi popullin,se mbrapa skenave makabe te AKSH,qendron miniku Avdi Ibrahimi,bashk me Qerim Kelmendin.Une jam vete perfaqesues i kesaj organizate,dhe ju them hapur se shumica e antareve jane pro serb,antishqiptar.Ketyre hedepsuzave jo qe u intersone qeshtja shqiptare,pos bisnisi dhe fotelet.Ky qen eshte edhe themelues i levizjes VV.Ky idiot ka deklarue se as nje here me mua nuk ka bere shoqeri,por e keni edhe vdieon origjinal qe kam bisedue me shokun e tone Aziz Morinen ku e pranone shume mire,se Fatmir Lima nuk me pranoi ne lufte kundra qetnikeve serb shkaku i Avdi Ibrahimit,kinse ky ka qen ne mardhenje pune ne mbrojtjen popullore te jugosllavise ne Suhareke pre vitit 1984 gjere ne vitin 1987.Dhe ju beje pyetje juve lexues,si eshte e mundur qe serbia tja besoj ketij kete vend te punes pasi siq deklaron ky i mjer paska qen i denuar ne vitin 1981 ne sherbimin jugosllave si iredentiste.
  Ja video origjinale.
  http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com/t3463-aziz-morina-me-haxhi-kucin-dialog-ne-telefon?highlight=aziz+morina

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(1)
 3. sefedin krasniqi thotë:

  në FB-Ahmetaj Lipa Gani, thotë: Kete shkrese te Sefedin Krasniqit, e lexova dy here. Eshte e vertet kjo qe thote Sefedini. Por duhet ceke se plani nisi me urdher te Kol. Ahmet Krasniqit, permes brigades Skenderbeu, deri tek brigadat 131, 134 dhe kompanise vezhguese te FA. Me vone te gjitha te sistemuar si brigada 138 Agim Ramadani . Plani eshte riperpiluar edhe nga ushtaraket e shtabit me ne krye me
  Kom.Sali Qeku,Agim Ramadanin
  Anton Quni Adem Dajri, Xhafer Gashin etj. Dhe eshte aprovuar nga vete Kom. I kesaj beteje Rrustem Berisha.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...