Published On: 15 Janar, 2016

Kush do të shkojë në burgun e Hagës?! Cilët do të jenë të arrestuarit e parë!

Vendimi i Qeverisë së Holandës për themelimin e Gjykatës speciale në Hagë, ka nxitur sërish debatin se kush do të jenë emrat e parë që do të dalin para drejtësisë.

Ajo që i intereson më së shumti opinionit shqiptar, është se kush do të dal para drejtësisë për vrasjet politike, për vrasjen e kundërshtarëve politik.

Për të rikujtuar opinionin, pas vendimit të sotëm të qeverisë holandeze, po ua sjellim një listë të dyshuarish, që gazetari Milaim Zeka, e pat publikuar vitin e kaluar, pas Kuvendi i Kosovës kishte miratuar ndryshimet kushtetuese. / Shqiptari.eu

 

Ja postimi i tij i plotë i Milaim Zekës në Facebook:

Akuzohet edhe Hashim Thaçi e Kadri Veseli

Burime tona të informacionit, na bëjnë me dije se, lista e cila është përpiluar ndaj atyre të cilët do të akuzohen për krime lufte, është mbajtur top sekret, nga të gjithë vendorët, po edhe ndërkombëtarët, për arsyen e vetme, se duke u nisur nga eksperiencat e hidhura të së kaluarës, askush nuk donte që ky proces të dështoj.

Kështu që njeriu nr .1, i cili do te akuzohet, nën dyshimet se ka kryer krime të luftës është:

 1. Agim Çeku, ish shef i Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së, si dhe ish kryeministër i Kosovës.

2, Azem Syla, ish komandant i UÇK- së.

 1. Hashim Thaçi, drejtor në Drejtorinë Politike të UÇK -së. Kryetar i PDK-së, ish kryeministër, dhe aktualisht Ministër i Punëve të Jashtme të Republikës së Kosovës.
 2. Kadri Veseli, ish shef i Shërbimit Informativ Kombëtar të UÇK -së, aktualisht Kryetar i Parlamentit të Kosovës, dhe nënkryetar i PDK- së, partisë më të madhe në vend.
 3. Xhavit Haliti, ish anëtar i Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së, përgjegjës për Shqipëri, dhe ndërlidhës i kësaj organizate me organizmat e ndryshëm ndërkombëtar. Aktualisht, nënkryetar i Parlamentit të Kosovës.
 4. Dr. Shaip Muja, ish përgjegjës për Shëndetësi pranë Shtabit të Përgjithshëm të UÇK -së, aktualisht deputet i pavarur në Parlamentin e Kosovës, por që vjen nga radhët e PDK -së.
 5. Ajvaz Berisha, komandant i njësiteve speciale të UÇK -së, profesor I Universitetit Publik, aktualisht konzull në Frankfurt.

Këta ishin nga radhët e PDK- së

Nga radhët e AAK- së:

 1. Daut Haradinaj, ish komandant i UÇK- së, i akuzuar pas luftës për krime lufte, ku ka vuajtur disa vite denim me burg. Aktualisht, deputet i Parlamentit të Kosovës.
 2. Blerim Kuqi, ish komandant i UÇK- së, ish kryetar Komune në Suharekë.
 3. Lahi Ibrahimaj, ish anëtar i Shtabit të Përgjithshëm të UÇK se, i akuzuar nga Tribunali i Hagës, së bashku me Ramush Haradinaj. Aktualisht, deputet në Parlamentin e Kosovës.

Nga Vetëvendosja

 1. Rexhep Selimi, ish anëtar i Shtabit të Përgjithshëm të UÇK- se. Aktualisht, deputet në Parlamentin e Kosovës.

Nga Partia Nisma:

 1. Fatmir Limaj, ish anëtar i Shtabit të Përgjithshëm, ish ministër në Qeverinë e kaluar. Aktualisht kryetar i partisë Nisma, dhe deputet në Parlamentin e Kosovës.

Dhe krejt në fund: Bislim Zyrapi, ish shef i Shtabit të Përgjithshëm të UÇK -së, të cilin e zëvendësoi Agim Çeku.

Kjo është lista A, në listën B, do të akuzohen po ashtu komandant të rangut të lart, kryesisht nga zona e Drenicës, mirëpo për hir të mos dëmtimit të hetimeve, listën do ta publikojmë më vonë.

 

 
Displaying 4 Comments
Have Your Say
 1. SADAT FEJZA thotë:

  O zotni hashimi ai qe e perkrah hashim thaqin udb-ashin ai me mir eshte me perkrahe milloshin e sheshelin se sa thaqin po ti qenke serrbe dhe anti shqiptare

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 2. ujeza thotë:

  Dautin asht e padrejt mr arrestu e me akuzu me rrena qe po akuzoni palidhjee haj medet per ket popull i fajshmi ne liri i pafajshmi ne burg ky asht shteti jone

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 3. Sadat fejza thotë:

  po i vjen era te kurruptuarve

  Përgjigjiuni
  Pelqej(17) Nuk Pelqej(2)
  • Hashimi thotë:

   O Sadat ti qenke pakurrizor, analfabet, gjykata speciale nuk i akuzon për korrupcion por për veprimtarinë gjatë luftës çlirimtare, e falë tyre ti e ne të gjithë e gëzojmë lirinë.

   Përgjigjiuni
   Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...