Published On: 7 Mars, 2016

Kusari-Lila: Viktima në Gjakovë nuk vdiq nga vërshimet

Në një lidhje telefonike në Info Magazine të Klan Kosovës ka folur kryetarja e komunës së Gjakovës, Mimoza Kusari-Lila.

Ajo ka treguar për gjendjen në këtë komunë pas vërshimeve që ndodhën gjatë ditës së sotme.

Kusari-Lila tha se gjendja është nën kontroll dhe ekipet emergjente janë në gjendje gatishmërie.

Ndërsa lidhur me 76 vjeçarin që ka vdekur sot, Kusari-Lila tha se vdekja e tij nuk ndërlidhet me vërshimet e sotme.

“Vdekja e burrit 76 vjeçar nuk ka pasur të bëjë me vërshimet e sotme, sepse nuk është se uji ka vërshuar atë pjesë ku ka qenë personi, por ai ka shkuar te uji dhe si pasojë ka vdekur”.

“Për më shumë lidhur me këtë çështje mund të flasin organet kompetente”.

“Ende ka reshje të shiut në qytetin e Gjakovës, edhepse intenziteti i shiut ka filluar të bie.”

“Lumenjtë janë në gjendje të kontrolluar sepse nuk ka intezitet të madh të shiut, e nëse rritet sasia e reshjeve mund të ketë rrezik”.

E në pyetjen se a është sa duhet Gjakova e paisur siq duhet në raste të vërshimeve, Kusari-Lila tha se nuk është në nivelin më të lartë.

“Jo vetëm në Gjakovë por edhe në qytetet tjera nuk jemi të paisur ashtu siq duhet, nuk kemi mjete të rënda dhe krejt çka kemi janë zjarrfikësat”.

Megjithatë ekipet e shpëtimit janë në gjendje gatishmërie sipas Kusari-Lilës.

“Emergjencat dhe ekipet e shpëtimit janë në gjendje gatishmërie për raste nevoje, poashtu edhe qytetarët janë mobilizuar”.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...