Published On: 18 Dhjetor, 2015

Kurtit, Topallit e Haxhiut u shtyhet paraburgimi për dy muaj

Burime brenda Gjykatës Themelore në Prishtinë konfirmuan për KosovaPress se pas ngritjes së aktakuzës penale ndaj Albin Kurtit, Albulena Haxhiut, dhe Faton Topallit, me vendim të gjykatësit përkatës, dje të tre deputetëve i është shtyrë paraburgimi për dy muaj. Deputetes Kadaj-Bujupi, ndaj të cilës po ashtu është ngritur aktakuzë penale i vazhdohet arresti shtëpiak në kohëzagjatje të njëjtë.

Më 16 dhjetor, Prokuroria Themelore në Prishtinë-Departamenti i Krimeve të Rënda, njoftoi se është ngritur aktakuzë penale kundër Kurtit, Haxhiut, Kadaj-Bujupit dhe Topallit.

Që të katër deputetët akuzohen për përdorim të mjetit të rrezikshëm dhe pengim të personit zyrtar.

“Të pandehurit Albin Kurti, Albulena Haxhiu, Donika Kadaj Bujupi dhe Faton Topalli, akuzohen që secili veç e veç kanë kryer veprat penale: përdorimi i armës apo mjetit të rrezikshëm nga neni 375 par.1 të KPRK-së dhe pengim i personit zyrtar gjatë kryerjes së detyrës zyrtare nga neni 409 par.1 të KPRK-së”, thuhet në komunikatë”, thuhej në komunikatën e Prokurorisë Themelore.

Ndaj vendimit të Gjykatës Themelore për shtyrje të paraburgimit ka reaguar Lëvizja Vetëvendosje, e cila paralajmëroi se mbajtja e deputetëve në burg do të ketë kosto të madhe për Qeverinë.

Më poshtë gjeni reagimin e plotë të Vetëvendosjes:

MBAJTJA NË BURG E DEPUTETËVE, DO TË KETË KOSTO TË MADHE PËR QEVERINË

Gjykata Themelore e Prishtinës, me një trupë gjykuese të udhëhequr nga gjyqtari Beqir Kalludra ka vendosur që të zgjasë edhe për dy muaj mbajtjen në paraburgim të deputetëve të Lëvizjes VETËVENDOSJE! që janë Albin Kurti, Albulena Haxhiu dhe Faton Topalli. Po ashtu, është vazhduar edhe për dy muaj arresti i shtëpisë për deputeten e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Donika Kadaj-Bujupi.

Është i njëjti sistem i gjyqësorit, i cili në 16 vitet e pasluftës dhe në 8 vite të pavarësisë kurrë nuk ka nisur procese të tilla kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar i cili është prezent në të gjitha nivelet e larta të politikës dhe ekonomisë në vend.

Ky gjyqësor sot po përdoret, pikërisht nga kriminelët në pushtet, që të mbajë pa asnjë të drejtë në burg deputetët të cilët ende kanë imunitet në bazë të mandatit të marrë nga votat e popullit.

Këta deputetë, të gjitha veprimet që i kanë bërë, i kanë bërë me ndërgjegje të plotë politike, për të ndalur marrëveshjet e dëmshme që i ka sjellë qeveria e paaftë, e korruptuar dhe e shantazhuar e Mustafës dhe e Thaçit. Pra sot ata janë të burgosur politikë.

Vendimi i padrejtë për të mbajtur në burg deputetët do të ketë një kosto të madhe për pushtetin. Ne nuk do të ndalemi së protestuari.

Kërkojmë të lirohen menjëherë deputetët dhe aktivistët e tjerë. Kërkojmë që qeveria të ndalë mbrojtjen me dhunë të marrëveshjeve të padrejta për Zajednicë dhe Demarkacion.

Protestat e janarit po afrojnë. Në ato protesta jo vetëm që do të ndalet zbatimi i marrëveshjeve, por do të ndalet edhe praktika e korruptuar sipas së cilës qeveria kontrollon gjykatat e policinë për të burgosur opozitën. Qeveria e re do të sjellë liri edhe për gjykatat e për institucionet e rendit, që sot janë të kapura në mënyrë skandaloze nga Qeveria e Rashkës dhe nga SHIK-u.

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...