Published On: 23 Shkurt, 2016

Kurti: Nuk marr leje për të qëndruar në shesh

Ish lideri i Vetëvendosjes, deputeti Albin Kurti, tha se nuk ka marrë leje e as që do ta bëjë një gjë të tillë për të qëndruar në sheshin e kryeqytetit në shenjë pakënaqësie ndaj qeverisë aktuale në Kosovë.

I pyetur nëse e ka bërë një gjë të tillë nga organet kompetente për t’i vendosur tendat në sheshin e Prishtinës, Kurti është shprehur se nëse do ta kërkonte një leje të tillë, nuk do të ishte vetvetja.

“Më falni që duhet t’ua kundërshtoj pyetjen. Besoni që nuk kam se si të mos e bëjë këtë dhe të mos ma merrni për të keq, por unë nuk mund ti marr leje policisë si qytetar i republikës a të qëndroj në shesh a jo. Sheshi është i qytetarëve jo i qeverisë. Pra është në mendësinë e shteteve totalitare e regjimeve diktatoriale ku populli kërkon leje prej policisë. Unë besoj që e kundërta duhet të jetë, policia është ajo për të funksionuar që kërkon leje prej popullit, prej republikës, prej ligjeve, prej instancave të përbashkëta si mekanizëm partikular që janë. Pra nëse unë do të kërkoja leje nga policia, atëherë nuk do të isha unë. Si qytetar i republikës dhe si deputet i kuvendit unë nuk marr leje për të qëndruar këtu në shesh, sheshi është i qytetarëve”, tha Kurti.

Kurti po ashtu foli për zgjedhjen e Hashim Thaçit president, për çka tha se VV-ja ka çdoherë gaz lotsjellës dhe municion kur është fjala për vendimet e Qeverisë.

“Neve policia e Kosovës për shkak të urdhrave që merr nuk na len pa gaz lotsjellës, pra ata janë të vendosur që rregullisht ta pajisin VV-në me gaz lotsjellës prandaj ne kemi ende municion. Nëse zëvendësi i Mustafës synon që të bëhet president ne themi që do ta kundërshtojmë një gjë të tillë këtu në shesh por edhe brenda kuvendit. Ne nuk mendojmë që Kosova në këtë krizë të thellë politike institucionale, kombëtare, eko nomike ka nevojë për president të ri. Ne kemi nevojë për një kuvend të ri që del nga zgjedhje të reja dhe e zgjedh një qeveri të re e më pastaj pse jo edhe një president të ri. Vet fakti se ky insiston të bëhet president tregon se nuk qan kokën për Kosovën por vetëm për vetën e tij dhe karrierën e tij”, tha Kurti.

I pyetur nëse stili i protestës është ukrainas, Kurti tha se kjo nuk është çështje stili por çështje vullneti.

“Qëndrimi jon këtu është çështje vullneti jo çështje stili, pra ne me ndërgjegjen tonë, me bindjen tonë të thellë, me veprimin tonë në sferën publike duam të qëndrojmë këtu sepse kjo qeveri nuk duhet të qëndroj atje. Nga tubimet e shumta që kemi pasur me qytetarë, nga manifestimet për republikën, nga protestat ton e posaçërisht këto tri të fundit, më 28 nëntor të vitit të kaluar dhe më 9 janar e 17 shkurt të këtij viti ne e kemi dëgjuar zërin e qytetareve i cili përveç tjerash thotë se ka ardhur koha të vimë në shesh e të mos shkojmë pas pak orësh në shtëpitë tona, por ta shndërrojmë sheshin e kryeqytetit në vend pune, në vend jete sepse nuk na ka mbetur vend tjetër. Unë jam shumë i lodhur prej netëve pa gjumë duke u përgatitur për protestën e 27 shkurtit, prandaj sonte do të pushoj besoj më në fund duke fjetur këtu në shesh”, tha ai.

Ndërsa, Kurti u shpreh se kjo qeveri duhet sa më parë të shkoj pasi që mjaft kanë vendosur të tjerët për qytetarin.

“Sa më parë të largohet kjo qeveri në mënyrë që ti hapet perspektiva qytetarit dhe zgjedhje së qytetarit. Tepër gjatë, tepër rëndë kanë vendosur të tjerët për qytetarin dhe ka ardhur koha që qytetari ta thotë fjalën e vet për shkak se nga kjo qeveri nuk mund të presim gjëra të mira, por se veç se më shumë korrupsion, më shumë zajednica, më shumë demarkacione të tilla të cilat e vulosin Kosovën si një vend pa kufi, si një vend pa integritet territorial, si një vend pa sovranitet, si një vend me Serbinë brenda ani pse kemi ndalur prej saj tash e gati 17 vite”, u shpreh ai.

Kurti këto deklarime i bëri para fillimit të protestës nga partitë opozitare ku aktivistët e tyre pritet të qëndrojnë në tendat ngritura në shesh me ditë të tëra deri në rrëzimin e Qeverisë.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...