Published On: 17 Mars, 2016

Kurti, Boiken Abazi, u arrestua në mënyrë arbitrare

Albin Kurti, në Zona e Debatit, ka thënë se vendimi për deportim të Boiken Abazit ishte politik, ndërsa shpejtësia me të cilën ai u arrestua “shokuese” për Lëvizjen Vetëvendosje.

Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje në Zona e Debatit të Baton Haxhiut ka thënë se sekretari për Marrëdhënie me Jashtë i kësaj lëvizje, Boiken Abazi, u arrestua në mënyrë arbitrare dhe pa iu dhënë mundësia për t’u mbrojtur.

Kurti e ka vënë theksin tek arsyetimi i arrestimit të Abazit nga organet e rendit, pasi nuk ka ndonjë padi penale ndaj tij, njofton Klan Kosova.

“Është e keqe se si Boikeni ndalet nga persona civilë pa asnjë urdhërarrest, pa ia dhënë mundësinë ta thërras ambasadën e Shqipërisë, pa ia dhënë mundësinë për t’u mbrojtur”.

“Ajo çka më ka bërë përshtypje te arsyetimi që nuk është i tillë thuhet se prania e Boiken Abazit përbën rrezik për Republikën e Kosovës. Prania është rezultat i të qenurit jo i të bërit”.

“Nuk ekziston ndonjë padi penale ndaj tij”.

Deputeti Kurti ka thënë se shpejtësia me të cilën u ekzekutua vendimi për arrestim në Abazit ishte “shokuese”, ndërsa për bindjen e tij ka thënë se deportimi ishte me porosi politike.

“Shpejtësia për ta vënë në fuqi këtë vendim është shokuese për ne. Duket që është një deportim i porositur politikisht”.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...