Published On: 19 Shkurt, 2016

Kurteshi – policëve: Jeni bërë mish për top

Ish-Avokati i Popullit, Sami Kurteshi, i anëtarësuar së fundmi në Lëvizjen Vetëvendosjes, ka pasur një debat me policët që sot u shtynë për pak minuta me protestuesit jashtë rrethojave të Kuvendit.

Derisa në sallën plenare të Kuvendit hidhej gaz lotsjellës, Kurteshi jashtë këshillonte policët që të mos reagojnë ndaj protestuesve.

Ai iu tha disa prej policëve që janë bërë mish për top, duke iu treguar vendndodhjen e komandantëve të tyre, që sipas tij qëndrojnë gjithmonë prapa policëve që përleshen me protestuesit.

“Mos reagoni ndaj popullit. Nuk ka asnjë provokim prej njerëzve këtu. Ky është populli. Ju kanë ba mish për top këta qentë atje. Tradhtarët e popullit ju kanë ba mish për top. Ju jeni të popullit, mos reagoni ndaj njerëzve. Kqyrni komandantët tuaj, atje mbrapa rrinë, nuk rrinë këtu përpara. Ju jeni bijtë e popullit, mos e prekni popullin. Hashim Thaçi ka thënë se ka me ju prit, jo me kafe, por me armë. Populli nuk shtjerret, krejt ju keni m’u shtjerr… edhe ky vend nuk ka me u shit, pa marrë parasysh cilën forcë e përdor Hashim Thaçi e Isa Mustafa… kërkush nuk po provokon. Krejt provokatorët i dërgon Shpend Maxhuni me Hashim Thaçin”, tha ai.

Tutje, Kurteshi tha se asnjëri nga ata policë nuk ka sigurim shëndetësor. Sipas tij, ata mund të vriten dhe askush nuk brengoset për atë punë.

Policët që dëgjonin Kurteshin nuk reaguan ndaj tij në asnjë mënyrë.

“Ai nuk iu ka dhënë sigurim shëndetësor. Ju s’keni sigurim shëndetësor. Juve ju vrasin edhe përsëri ju lënë në rrugë. Juve ju dënojnë si në Graçanicë. Ju dërgojnë, ju japin urdhra, e pastaj tërhiqen si qyqana dhe nuk guxojnë me iu mbrojt”, theksoi ai.

Në fund, Kurteshi tha se Kuvendi nuk do të mund të kalojë asnjë marrëveshje kundër Kosovës dhe kundër interesave të qytetarëve të saj. /KosovaPress/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...