Published On: 14 Tetor, 2016

Kurteshi: Letrat e Thaçit qërim hesapesh mes klaneve

Letër letrat e Presidentit Thaçi, dërguar Prokurorisë së Shtetit, përmes së cilave ka kërkuar ndriçimin e krimeve të ndodhura gjatë dhe pas luftës, për Sami Kurteshin, anëtar i Kryesisë së Lëvizjes Vetëvendosje, kanë një përmbajtje të njëjtë dhe pjesa hyrëse e tyre dhe përfundimtare më shumë i ngjason një fjalimi të një burrështetasi.

“Këtë ka mundur ta kryej me një letër. Nuk ka pasur nevojë t’i përsëris këto gjëra. Krejt në këto letra asgjë fisnike nuk ka, asgjë qëllim mirë. Thaçi prej 2008 është në krye të pushtetit. Kryesisht janë disa faktorë që e kanë shtyrë atë të dal me këto letra, por nuk e dimë se cili është faktori kryesor”, ka thënë Kurteshi në emisionin “Kontakt” me Valdrin Krasniqin në Tribuna Channel.

 “Ka prej atyre që thonë se Gjykata Speciale është në prag, ndërsa një çështja tjetër duket sa ka një pastrim imazhi, ka një qërim hesapesh mes klaneve, ka nisur ai qërim i hesapeve, është një ikje finoke krejt e pasinqertë nga problemet reale që ka Kosova. Është një përpjekje vërtetë mi prek disa çështje duke e gjuajtur vetëm një guri, por kjo nuk i mjafton presidentit”, ka deklaruar ai.

Për Kurteshin, ky veprim i Presidentit është një ndërhyrje brutale në pushtetin gjyqësor, prokurorinë në këtë rast.

Kurteshi ka folu edhe për arrestimin e drejtorit të policisë rajonale në Mitrovicë, Nehat Thaçi si dhe për çështjen e demarkacionit.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...