Published On: 6 Prill, 2016

Kurrë me këmbë se shkeli universitetin!

 •  A ishin demonstratat e ’81-shit ë organizuara dhe kush ishin organizatorët? (10)
 •                       (Fletë të shkëputura nga Ditari im)
 • leterrahovec

 Sinan Kastrati

Një mëngjes, sapo kishte fillua viti akademik, (Viti akademik në UP fillonte më 1 tetor) 1978/1979, unë e Aliu e kishim pastrua dhomën dhe e kishim larë tepihun por kur dola me e marr, tepihun e dhomës që e kisha qit me u terë, dikush tjetër e kishte marr. Pra tepihun na kishin vjedhur. Isha shumë i prekur dhe pak nervoz. Skënderi më pa nga dritarja dhe më thirrri … Më pyeti a kam qaj të rusit se ata nuk kishin dhe ka dit që nuk kishin pirë. Urdhëroni, ejani te unë si në odë i thash Skendës dhe i qita gjygymat me qaj, sikur në odën e gjyshit tim, në Turjakë. Në dhomë kisha edhe një pastaj, lëkurë të ogiqit që e shtroja në vend të qergës. Ate ma kishte qu Adem Hajdari nga Belegut, përmes Ismet Lushit. Erdhën Skënderi me Xhevat Durmishin te unë. Unë, kisha ilegal Izedin Krasniqin që me Xhevatin ishin tezak (ana e llapit thonë, kushëri nga nënat) që unë nuk e dija. Pimë qaj, por Xhevati më la përshtypje të madhe. Deri atëherë nuk kisha takuar e as bisedua me një student më të pjekur politikisht, vetëdije të lartë, dije të gjithanshme, në të gjitha fushat, interpretues dhe trashëgues i mirë i odës, bukës, besës, burrnisë e traditës, i njihte mirë, përveç sportit (basketbollit. Është një “histori” ne vete, shaka, mahi që Xhevati na tregonte kur ai ishte në shkollë të mesme të mjekësisë në Prishtinë. Mësuesi i fizkulturës e pyet Xhevatin: Ku rrin portieri në fushën e Basketbollit? Xhevati e prek fushën me gisht, në letër -Këtu, në vendin ku ishte koshi).

Sa herë që fliste Xhevati “ma qëllonte në mallugë” thoshte Xhelir Islami, kur dikush folte me vend e fjalët s`un ia lunte askush, i ngulte fjalët. Xhelir Islami ka qenë shahiri nga më të njohurit e kohës dhe më të mirët që i ka ra sharkisë, ndonjëherë. Është nga Turjaka. Ka vdekur në vjeshtë të vitit 1977. Kur ai ka këndua me Muhamet Kajtazin, Salihi e Ferizi kanë qenë të ri, sapo i kanë “marr kamt”. Në Dasmën, kur martohet Salih Xhemajli Kastratit, nipit të Brahim Agës, nga Turjakame Fizën, motrën e Jetish Fejzës nga Bubaveci, familje e njohur, përveç Ramë Bllacës,,  posllanik në Skupshtinën e Beogradit, Shaban Polluzhës, kusheri i gjyshit, udhëheqës i Luftës në Drenicë, si këngëtar ishin kanë Xheliri me Muhametin dhe Salihi me Ferizin, afërsisht viti 1937. Pleqtë thonë se Salih e Ferziz Krasniqi nuk kanë mundur me këndua si Xhelir Islami e Muhamet Kajtazi, ndërsa me iu ra telave, askush, në at si Sylejman Kastarti i Damanekit, Xhelir Islami i Turjakë me i ra sharkisë e Azem Nura i Cerovikut, çiftelisë, thuhet se nuk ka pas, si ata. Edhe për Xhelir Islamin, Muhamet Kajtazin, Salih Bajramin e Feriz Ramadan Krasniqin dhe Xhevatin, Beq Jahën e Zatriqit do të flas, pak më shumë, njëherë tjetër.)

Më vonë, me Xhevatin … u bëmë edhe baxhanak. Të dytë u fejuam me të dy motrat, unë me Nexhminë e ai me Naxhinë.

Por të dalim në temë, ate të demonstratave dhe ngjarjet pas tyre, për pasojat, peripetitë.

Me Xhevatin kishim shkua të njëjtën ditë ushtar, në Bosnjë. Edhe Skënder Gashi kishte shkua at ditë, në fillim të muajit korrik 1981. Xhevatin e kishin caktua ushtar në Bihaq e mua në Doboj. Skënderi nuk e di ku ka ka qenë por letra me ka dërgua dhe unë i kam dërgua Skënderit.

Në letrat që mi dërgonte mua, si ushtar në Doboj, Skënderi ka qenë shumë i pakujdesshëm. Letrat më kontrolloheshin dhe nuk kisha mundësi me i tregua Skënderit drejtë që të jetë pak më i kujdesshëm e ai vesh nuk merrte. Shpesh, letrat i merrja të hapura apo letrat e mia, kur i kishin hapur, pasi i kishin fotokopjua, nuk i kishin mbyllur si duhet, shenja që tregonin qartë, kush merr vesh: KUJDES!

Disa qindra letra që i kam pasur, mu kanë djegur në shtëpinë e Ibush Bislim Bequkut në Mihaliq, më 1999. bashkë me shtëpinë e Ibushit … (Ibushi është një tjetër baxhanak imi. Kur unë kam ardhur në Suedi, me familje, më 1992, Ibushi i ka marr të gjitha “teshat e kotesha”, mobilet tona, nga Vushtrria ku banoja me qira te Beqir Dumnica si dhe një bibliotekë të vogël bashkë ma material tjetër e dokumente personale. Më 1999, shkitë i kanë djegur “fije për fije “, “shtëpi e katandi”.

Një ditë, sa isha ushtar në Doboj mora një telegram nga Xhevati. Ai kishte caktua një kohë me fol me mua në telefon, në postë të qytetit. Unë mora leje nga eprori im, Shemsedin Hajdari dhe dola në qytetet. Të dytë, Xhevati e unë ishim të sigurt se jemi nën përcjellje dhe nën vëzhgimin e tyre policor, nën hetime por edhe Xhevati kësaj radhe ishte i papërmbajtur në Bisedën telefonike. Ai më tregoi se Sadik Blakaj ishte një shpiun jugosllav. Këtë informatë ai e kishte marr nga njerëz të sigurtë dhe mirë të informuar që jetonin e punonin në Zvicër e Gjermani.

Xhevati, mi kishte dërguar edhe ca pare, me postë për me ble duhan sepse mendonte ai që nuk kam pare e hjeki keq. Edhe Bali Duli, axha i Xhevatit m`kishte qua para nga Valeva, qytet në Serbi ku ai punonte.

Këto biseda kanë ndodhur pak ditë para se unë të izolohem, fillimi i vitit 1982.

Pastaj mua më izoluan. E kshtin izolua edhe Xhevatin e Skënderin por Xhevati ishte treguar, si gjithmonë burrë shumë i matur dhe i arsyeshëm ndërsa Skënderi është tregua i papjekur politikisht dhe i padrejtë ndaj meje duke menduar se vetëm ai “ka hjekur”, edhe pse askush as me shuplakë nuk e ka prek, e as “një kime e flokit nuk u ka mungua”!

   

Isuf Gjoshi

 

Para Xhevatit, në Turjakë, te prindërit e mi kishte shkua Isuf Gjoshi baxhanaku tjetër, nga Sankovci i Drenicës. Isufi është njeri i mirë, shumë i vendosur, i drejtë, i gjymert e i ndershëm. Isufi ka punua si arkëtar në Ballkan të Suharekës, filiala në Prishtinë.

Pas demonstratave kur shumë profesorë të fakultetit juridik, përjashtohen nga puna Isufi betohet se më në fakultet nuk ka me shkel këmba e tij. Dhe e ka mbajtur fjalën. Ka pas vetëm një provim (Të drejtën ligjore) me diplomua dhe kurrë, nuk e ka “dhënë” atë provim, nuk ka dashur me diplomua në shenjë solidariteti me profesorët e larguar.

Ka pas një shtëpi të vogël, me një dhomë e një kuzhinë, përmbi shkollën Normale, rruga e Bledit nr. 60. Në atë shtëpi të vogël, Isufi ka prit miq e mysafirë. Sa ishin në shkollë, te ai kanë banua miq e mikesha, vëllezër e motra të gruas, e ka dhënë bukë sikur në odat e moçme të shpijanikëve, pa ia pa kush qehren e keqe. At dhomë ai e ka pasur domë për pritje, për fjetje për pune e mësim. Ishin pesë antarë të familjes: Isufi, Adilja (Dilja), Iliri, Filloreta dhe Astriti.

Më 26 Mars, pas demonstratave, Isufi kishte pritur që shkoi unë e Xhevati për darkë te ai por kur unë nuk kam shkua, ata ishin bindur se unë jam në burg apo …Të nesërmen ai kishte shkuar në Turjakë. Në Turjakë kishte buajt at natë. Atherë e kam pasur  gjallë edhe babë- gjyshin, Imer Seferin. Isufi iu kishte tregua se unë jam burgosur. Ai ishte habit me qëndrimin burrëror të babë gjyshit tim që jo vetëm nuk ishte mërzit por edhe ishte treguar shumë i fortë e gajretgji para Isufit dhe gjatë gjithë natës, sa kanë ndejtur, babëgjyshi kishte bërë muhabet e i kishte ndejt Isufit përpara i ulur në pastajën (lëkurën) e vetë të ogiqit duke pirë qaj, kafe e duhan kaçak.

Pastaj, bashkë me Ademin, vëllain tim më të madh kishin ardhur në Prishtinë e kishin shkuar te Sadri Godanci. E kishin pyet Sadriun, a e din ku jam unë (Sinani). Ai iu kishte thënë: “Sinani është shnosh e mirë në burg”! Sadriu më 1981 punonte me Asllan Fazliun, në Lidhjen Socialiste.

Fejesa

Tradicionalisht, fejesat te shqiptarët janë bërë ne Pranverë kurse Martesat, Dasmat në vjeshtë kur bereqetin e kan shti brenda.

Nexhën, të cilën e kisha njohur më herët në Prishtinë, u fejuam. Me pëlqimin e saj, edhe timin e me pajtim të prindërve dhe me mësit (shkues, ndërmjetës, rigjagji…) vndosëm me u fejua. Dajat e Nexhës, Latifi, Kadrushi dhe Enveri, djemt e Qerim Avdullahit nga Vranidolli kanë qenë mësitët e mi.

Fejesën ose Fjalën e nusës e bëmë në Pranverën e vitit 1980, në Turjakë, në odën e gjyshit. Me ta erdhi edhe Isuf Gjoshi dhe Shefqeti, vëllai i Nexhës, mësues. VIJON – SHQIPTARI.EU

 

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. Sinan Kastrati thotë:

  Kofsh me nder e me faqe te bardhe o Mal Uka. I nderuari Mal Uka, keto jane kujtime te shkurtera nga jeta ime, nga nje pjese e jetes sime qe ne qender te tregimit kane Demostratat e vitit 1981. Besoj se keto copeza te keputura nje dite kam me i grunbullua dhe rregimet e mia per ato vite, per ata njerez e ato vende kane me qene me te gjata, me konkrete dhe me te kapshme per lexim. Ty Mal Uka, Xhafer Lecin dhe lexuesit e tjere iu deshiroj jete tr lumtut e te gjate. Ju falenderoj per perkrahje dhe mbeshtetjen qe ma beni.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)
 2. Mal Uka thotë:

  Po i percjelle ne vazhdime shkrimet e Sinan Kastratit te
  nxjerra nga ditari i tij shenime te kohes. Duke lexuar me
  vemendje e koncentrim ne fjalet e Sinanit une si lexues
  edhe me trup fizikisht po behem pjese e ati realiteti ta
  quaj biografik! Sinani ndoshta me qellim apo pa vetedije
  Po kalon nga ngjarja ne ngjarje pa e preke perfundimin dhe
  bash ne momentin kur kurreshtja per ta njohur perfundimin
  e ngarjes Lexuesi ngele i etshem ! Kete po e them pa i preke momentet qe kam mundesi edhe ti ceku ! Sinanin neper
  mes shkrimit , fjalve te zgjedhura , qendrimit qe posedon
  ne situata jep me kuptu qe ka nje ndertim familjar po edhe
  shkollor te lakmueshem Ana e Turjakes njerzit qe u ep
  hak Sinan Kastrati , Qe ua vlerson meritat Qe ua njef
  vleren deri ne trashigimi Jan borgjeli per rrespekt meritor per Sinan Kastratin Une i uroj sinanit:- Paq
  trashgimtar te vleres e neres i nderuar Sinan!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...