Published On: 4 Maj, 2016

Kurir: Shqiptarët e dogjën kishën ortodokse serbe në New York

Për djegien e kishës ortodokse serbe me 1 maj në Manhattan të New York-ut gazeta serbe Kurir po akuzon shqiptarët.

Sipas Kuririt shqiptarët  i vunë zjarrin kishës , sepse i urrejnë  serbët dhe për  festën e pashkëve kanë vendosur  ta djegin kishën. Ndërsa në versionin tjetër e akuzojnë “Mafian shqiptare”

 “Mafia shqiptare, e cila është shumë e madhe dhe e fortë në Amerikë, ka organizuar djegien e kishës së Shën Savës në New York, shkruan Kurir.

“Kisha serbe është djegur nga firma e ndërtimit në Manhattan, dhe për këtë punë është e përfshirë edhe mafia shqiptare. Komplot në të cilën kisha është e vendosur në zemër të New York-ut, në Manhatan, dhe ka tërhequr shumë investitorë qe dëshirojnë të ndërtojnë  godinë banimi – thuhet ne analizën në Kurir.

Sipas departamentit zjarrfikës të New Yorkut, kisha u përfshi nga flakët pak para orës 19:00 të pasdites, duke angazhuar 168 persona të ekipit të emergjencës për të stabilizuar situatën. Pamjet tregojnë qartësisht dëmet e shkaktuara në objektin historik fetar, teksa ende nuk dihen shkaqet e këtij zjarri masiv. Autoritet njujorkeze kanë nisur hetimet, duke e konsideruar ngjarjen humbje të madhe për komunitetin serb, shkruan Kurir, përcjellë Klan Kosova.

Guvernatori i Nju Jorkut Bill de Blasi nuk pranoi mundësinë që zjarri ishte vendosur me qëllim. Ndërsa Konsulli serb ne New York ka kërkuar urgjentisht zbardhjen e këtij rasti.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...