On 8 Shkurt, 2017 With 0 Komente

Histori e rrallë: ” Historia e rrallë: 30 amerikanë në Shqipëri në ’43 dhe një amanet pas 52 vjetësh ” (Foto)

Në shtator të vitit 1943, pas kapitullimit të Italisë fashiste në Shqipëri ishte përhapur lajmi aq i mirëpritur se aleatët anglo-amerikanë do të zbarkonin këtu. […]

On 8 Shkurt, 2017 With 0 Komente

Temperatura më e ulët e vëzhguar ndonjëherë është matur në stacionin kërkimor rus Vostok, në Antarktidë, më 21 korrik 1983 dhe ka arritur në – 89.2 gradë Celsius. Më poshtë janë 7 vendet më të ftohta në botë: Verkhoyansk Verkhoyansk është i vendosur në një distancë prej 2400 km në jug të Polit të Veriut dhe temperatura mesatare këtu në muajin janar është -45,7 gradë Celsius. Në 1892, banorët kanë matur temperaturën më të ulët, e cila ka arritur deri në -67.7 gradë Celsius. Oymyakon Vendi më i ftohtë i banuar në botë është Oymyakon, një qytet që ndodhet në verilindje të Rusisë. Atje temperatura mesatare gjatë muajit janar është -50 gradë Celsius. Yakutsk Yakutsk është i njohur si një nga vendet më të ftohta në Tokë jashtë Antarktidës. Temperatura shkon nën zero në shtator dhe rritet në maj. Temperatura mesatare në janar arrin -37 gradë celsius, kurse më e ulta është regjistruar -63 gradë. Snag Fshati Snag ndodhet në territorin e Yukon. Më 3 shkurt 1947 temperatura arriti në -63 gradë Celsius. Kjo është temperatura më e ulët e regjistruar në Amerikën e Veriut. Barrow Barrow është një qytet verior në SHBA, me 4581 banorë. I vendosur në një distancë prej 2.000 km në jug të Polit të Veriut dhe 515 km në veri të Rrethit Arktik, ai ka dimra shumë të ftohtë dhe me erë. Temperatura rritet vetëm në qershor dhe pastaj arrin një maksimum prej vetëm 5 gradë Celsius. Ulaanbaatar Ulaanbaatar në Mongoli konsiderohet si kryeqyteti më i ftohtë i botës. Ajo është i vendosur në stepat mongoliane prej rreth 1300 metra mbi nivelin e detit. Këtu temperaturat nuk rriten mbi -16 gradë Celsius, transmeton tiranaobserver. Fraser Ky fshat shtrihet 3000 metra mbi nivelin e detit dhe kjo ka një popullsi rreth 910 njerëz. Temperatura mesatare vjetore këtu është 0 gradë Celsius, dhe madje edhe në qershor, ajo është nën zero.

Temperatura më e ulët e vëzhguar ndonjëherë është matur në stacionin kërkimor rus Vostok, në Antarktidë, më 21 korrik 1983 dhe ka arritur në – […]

On 7 Shkurt, 2017 With 0 Komente

Pesë gjëra që nuk i keni ditur rreth Shërbimit Sekret

Sa herë që shikoni presidentin amerikan, është e pamundur pa parë edhe trupa të Shërbimit Sekret të SHBA-së, që gjithashtu janë në rolin e profilit […]

On 7 Shkurt, 2017 With 0 Komente

Frika e shkencëtarëve: “Hëna do të përplaset me Tokën”

Dhjetra teorive për fundin e Tokës u shtohet një e fundit, që për protagoniste të “vrasjes së jetës” në planetin tonë, gjithmonë nëse njerëzimi do […]

On 6 Shkurt, 2017 With 0 Komente

Rastet misterioze të ringjalljes së njerëzve

Ndonëse një fakt i njohur botërisht thotë që vdekja është stacioni i fundit, në të cilin duhet të shkojnë të gjithë njerëzit dhe nga i […]

On 6 Shkurt, 2017 With 0 Komente

2 vjeçari pinte 40 cigare në ditë. 3 vjet më pas… (Foto)

Kur ishte vetëm dy vjeç, Ardi Rizal pati një zakon shumë të keq, konsumonte duhan pandërprerë, transmeton lajmi.net  Fotoja e tij u shpërnda në internet […]

On 6 Shkurt, 2017 With 0 Komente

A e dini pse muaji shkurt ka 28 ditë?

Në një prej episodeve të tij të ‘It’s okay to be smart’, Joe Hanson ka shpjeguar se pse muaji shkurt ka 28 ditë (1 herë […]

On 3 Shkurt, 2017 With 0 Komente

Gjurmët e një kontinenti të zhdukur në zonën Mauritius

Zbulohet një kontinent i zhdukur miliona vjet më parë në oqeanin Indian. Zbulimi i bë falë kristaleve të gjetura në shkëmbin vullkanik të ishullit Mauritius: […]

On 2 Shkurt, 2017 With 0 Komente

Njëri binjak qëndroi në Tokë kurse tjetri në gjithësi për një vit, ja çfarë gjeti eksperimenti

Rezultatet e para të njërit prej studimeve më interesant në historinë e fluturimeve është lëshuar kohët e fundit. Astronautët Scott dhe Mark Kelly janë binjakë […]

On 1 Shkurt, 2017 With 0 Komente

Tronditëse: Prindërit e mbajtën foshnjën e vdekur 12 ditë në shtëpi!

Një nënë e re 21-vjeçare Charlotte dhe burri i saj Attile, 28 vjeç, kanë dhënë një lajm tronditës për vajzën e tyre.Foshnja Evlyn kishte një […]

On 1 Shkurt, 2017 With 0 Komente

Njihuni me kirurgen 90-vjeçe, e cila gjatë karrierës 68-vjeçare ka kryer 10 mijë operacione (Foto)

Kirurgia më e vjetër në Rusi, e cila këtë vit mbush 90 vjet ka kryer 10 mijë operacione, thotë se nuk e ka ndërmend të […]

On 1 Shkurt, 2017 With 0 Komente

FOTOT/ Super-bunkeri luksoz nën tokën amerikane: Përgatitje për “Apokalipsin”?

Në Amerikë vijojnë të ndërtohen bunkere nëntokësore për të pasurit. Ky në foto është në Kansas, megjithëse vendndodhjen e dinë vetëm klientët. Ai ka çdo […]

On 1 Shkurt, 2017 With 0 Komente

Është e vërtet: E gjithë jeta do t’ju shfaqet para syve kur të vdisni

Çdo ditë rreth 6,800 artikuj akademikë publikohen. Kjo është sasi tejet e madhe dhe vështirë se mund t’i lexoni të gjitha, prandaj mundësitë që t’ju […]

On 1 Shkurt, 2017 With 0 Komente

Shkencëtarët: Ja pse gjeli sheh engjëjt dhe gomari djallin

T`a dëgjosh këtë thënie profetike, prej njerëzve që thonë: Besojmë vetëm në atë që shohim, të tillët do t`a quanin besëtytni një thënie të tillë. […]

On 1 Shkurt, 2017 With 0 Komente

Kina po përgatitet për zbulime të mëdha në Mars dhe Jupiter

Kina po përgatitet të realizojë zbulime në Mars dhe Jupiter, transmeton Anadolu Agency (AA). Në një intervistë për agjencinë e lajmeve zyrtare të këtij vendi, […]

On 31 Janar, 2017 With 0 Komente

Ky vend njihet si qendra e universit për shkak të një fenomeni të pashpjegueshëm

Bota jonë është e mbushur me gjëra të pashpjegueshme. Ne përpiqemi të bëjmë më të mirën për të shpjeguar jetën dhe botën duke përdorur shkencën […]

On 31 Janar, 2017 With 0 Komente

E çuditshme – Sheiku transporton 80 skifterët e tij me avion

Kur je një sheik mund të bësh shumë gjera të pazakonshme, madje edhe të transportosh 80 skifterë me avion. Ai ka blerë bileta për miqtë […]

On 30 Janar, 2017 With 0 Komente

I vishni rrobat mbrapsht? Ka një domethënie të ngjashme me atë të së premtes së 13-të

Të gjithëve u ka ndodhur, të paktën një herë, të veshin një bluzë mbrapsht. Është pak e vështirë të ndodh me pantallonat apo xhupin. Supersticiozët […]

On 30 Janar, 2017 With 0 Komente

Fitoi një milion dollarë, sepse mësuesja nuk e la të shkonte në tualet

Këshilli Gjyqësor i Lartë i Kalifornisë ka marrë një vendim lidhur me padinë që ishte nisur për një rast të vitit 2012, kur një nxënës […]

On 29 Janar, 2017 With 0 Komente

Lexojeni me vëmendje dhe jeta juaj do ndryshojë përgjithmonë

Drejtori i shkollës kishte thirrur në zyrën e tij tre mësues. Me tu ulur, ai u tha:”Ju jeni zgjedhur si mësuesit më të mirë dhe […]

Faqja 2 nga 6123...E Fundit »

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>