Published On: 10 Maj, 2016

Kuriozitet shqiptar, berberhania në SHBA feston 90 vjetorin e themelimit nga atdhetari Shermitraku

Frank Shermitraku thotë se punon që t’i bëjë Frank’s Barber Shopklientët e tij të ndjehen rehat kur vizitojnë berberhanen e tij “” në Elmwood Park, Illinois.

“Kur janë këtu, s’u intereson se çfarë ndodhë në zonë apo në qytet”, thotë ai. “Pas prerjes së flokëve, klientët thonë se ndjehen mirë dhe ndjehen më të rinj”.

Berberhania, e cila gjendet në Bulevardin West Grand, po feston 90 vjetorin e hapjes këtë vit. Shermitraku e ka në pronësi lokalin që nga gushti i vitit 2006. Ai thotë se dyqani është hapur më 1926 dhe për pronar ka pasur Bill Docimon. Berberhania i ishte dorëzuar Tony Docimos, ndërsa më pas, nga viti 1980 e deri më 2006, ka qenë nën pronësi të Saro Cacamos.

Shermitraku është rritur në Korçë të Shqipërisë, nën sistemin komunist. Ai thotë se ushqimi ka qenë i ndarë në racione për çdo familje.

“Familja ime i falënderohet Shteteve të Bashkuara më shumë se shumica sepse kemi kaluar nëpër më të keqen”, ka thënë Shermitraku për “Pioneer Press”.

Shermitraku ka shkuar në SHBA me bashkëshorten dhe fëmijët më 1994. Pasi mësuan gjuhën angleze, ai dhe bashkëshortja e tij deshën të bëheshin kozmetologë, kështu që u regjistruan në Shkollën Rosel të Kozmetologjisë në Chicago.

Shermitraku thotë të ketë mësuar nga berberët Julio Parduci, Frank Lucchese dhe Jon Polizzi. Duke u ndjerë i sigurt në këtë fushë, Shermitraku kishte dëgjuar se Cacamo ishte gati që të pensionohej. Ai shfaqi interesim që ta merrte drejtimin e biznesit, transmeton Koha.net.

Lokali u shërben burrave, grave dhe fëmijëve, por thotë se shumica e klientëve janë burra. Shërbimet e berberhanes përfshijnë rrojën dhe prerjen e flokëve, rregullimin e flokëve në stile të ndryshme. Një prej klientëve të tij, Nick Sposato, thotë se nga Frank’s del “me stil të mirë të flokëve”.

“Meqë jam shumë i zënë, mund të hyjë dhe të dal nga berberhania për 15 minuta”, ka thënë Sposato. “Ai është berber shumë i mirë, dhe është njeri i mirë”.

Shermitraku thotë se çelësi për suksesin e tij është se kujdeset që klienti të ndjehet rehat, si në shtëpinë e tij/saj, derisa ua pret flokët, transmeton Koha.net. Ai thotë se sigurohet që t’i pyes klientët se si po kalojnë dhe t’i pyes ata për familjet e tyre, për punën dhe për jetën private. Shermitraku thotë i konsideron, jo vetëm klientët si familje, por edhe berberët tjerë që punojnë për të.

“Duhet të jesh i besueshëm”, thotë ai.

Meqë shumë njerëz nga profesione të ndryshme i shkurtojnë flokët në “Frank’s”, Shermitraku thotë se berberhania është bërë si vend rrjetëzimi.

“Kemi avokatë, mjekë, psikologë dhe disa profesione tjera”, thotë Shermitraku.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...