Published On: 23 Prill, 2016

Kur Xhavit Haliti akuzonte FARK-un për grushtet dhe Bardhyl Mahmuti premtonte vrasjen e ministrit Ahmet Krasniqi! (Video)

 

Sefedin Krasniqi

Xhavit Haliti fliste në TVSH në mes datës 14 dhe 21 shtator 1998 kur në Tiranë Qeveria e Fatos Nanos inskenoi një grushtet për ta maskuar vrasjen e Azem Hajdarit dhe për ta përgatitur vrasjen e Ahmet Krasniqit. Shikoni se si Xhavit Haliti, në cilësinë e përfaqësuesit të Shefit të SHP të UÇK-në në bazë të “thathemeve” akuzon (indirekt) se pjesëtarë të UÇK-së kanë marrë pjesë në këtë grushtshtet, por kur flet për ata ushtarë të UÇK-së aludon në ushtarët e Ministrisë së Mbrojtjes së Republikës së Kosovës që udhëhiqej nga Ahmet Krasniqi.

Pse? Sepse, para datës 14 shtator 1998, Qeveria e Fatos Nanos inskenoi një demonstratë në Tiranë dhe futi në turmë 3, 4 persona me shenjën e UÇK-së, të cilët i burgosi dhe i akuzoi si ushtarë të UÇK-së në përbërje të FARK-ut. Ky ishte pretekst për të bërë atentat kundër Kolonel Ahmet Krasniqit – ministrit të Luftës.
Dy a tri ditë pas këtij prononcimi të Xhavit Halitit në TVSH, Bardhyl Mahmuti fluturon me aeroplan për Suedi, bashkë me Hydajet Hysenin dhe në dy tubime me shqiptarët në Kopenhagë (DK) dhe Mallmo (SËE) me 21 shtator 1998, shumë lirshëm deklaron: “Do ta vrasim, do ta vrasim Ahmet Krasniqin”… Dhe vërtetë, pak orë më vonë, me 21 shtator 1998, në orën 23:25, dy persona të maskuar e vrasin ministrin e Luftës – Ahmet Krasniqin. Ndërsa, personi i tretë kishte qëndruar më larg. Pas këtij tubimi, Bardhyl Mahmuti, me krenarinë prej fodulli, bashkë me Hydajet Hysenin shkojnë për të fjetur në Mallmo te Behxhet Kelmendi (Nici) nga Sibovci i Kastriotit (ish Obiliqi)… /SHQIPTARI.EU

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/ja-si-u-implikua-drejtperdrejte-shteti-shqiptar-ne-vrasjen-e-shekullit-paralajmerimi-i-vrasjes-se-kolonelit/

http://www.shqiptari.eu/shqiptare-mblidhuni-ne-shkup-ti-tregojme-sllavo-maqedoneve-fuqine-tone/

Përcillni videon në vazhdim:

 
Displaying 3 Comments
Have Your Say
 1. sefedin krasniqi thotë:

  O AZEM O HERO GJITHË SHQIPËRIA TY TË DO

  Kjo është demonstrata e PD e 14 shtatorit 1998 apo Grushi i Shtetit siç do ta quaj Xhaviti dhe Fatos Nano. Askund nuk duket asnjë ushtar i UÇK-së për të cilët flet Xhaviti, megjithatë së paku tre kosovarë ateherë janë arrestuar dhe njëri e kishte mbiemrin Çitaku nga Skenderaj. Hambja e territoreve nga UÇK në Kosovë dhe kjo demodnstratë e PD-së që lidhet me vrasjen e Azem Hajdarit do ta tmerrojnë Shtabin e LPK-së dhe komandantët që flinin, hanin, pinin e … në Rogner dhe thirreshin e lëshonin komunikata në emër të UÇK-së. Nga ky tmerrim i tyre u çmenden dhe vendosën t’ia fakturojnë fajin ministrit të Mbrojtjes duke marrë vendimin për vrasjen e tij

  Përcilni videon në vazhdim dhe shikoni me kujdes a duket ndonjë ushtarë i UÇK-së në turmë apo Xhaviti vërtetë flet sipas Agjensisë së Thashethëmave !

  https://www.youtube.com/watch?v=C6Wr44S9D8k

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(1)
 2. disspora thotë:

  o xhavit haliti mase pari kemi me ti vra thmit e vllaznit tashi kemi me ta bo ty dhe shpiunave tu qeveris si sadamit met mbyt per gazep

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(1)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...