Published On: 17 Korrik, 2016

Kur tentimi për grushtet kthehet në terrorizëm shtetëror?!

 

Nga Skender Mulliqi

Forcat ushtarake në Turqi u përpoqën të realizonin një grushtet natën e së premtes. Puqi ushtarak nuk pati sukses, jo barem deri më tash. Po çka po ndodhë në Turqi? Ajo që po shohim lë për të dyshuar se a mos Erdogani qëndron prapa një skenari të tillë? Kemi komente të ndryshme nga ekspertët ushtarak të botës, por edhe nga politikanët lidhur me tentimin për grusht shtet. Gjenerali amerikan Vesli Klark, i cili bëri që të dorëzohej kryekasapi i Ballkanit , me rastin e shpërbërjës së dhunshme të ish-Jugosllavisë, lidhur me ngjarjet në Turqi deklaroi: “Puqistët kanë bërë gabim që në fillim nuk e kanë arrestuar Erdoganin”. Ngjarjët në vazhhdim janë duke treguar se ai ka pasur të drejtë. Erdogani tentim atentatin po e shëndrron në terrorizëm shtetëror. Mua kështu më duket, se nuk ke si e komenton ndryshe kur ushtarakët e dorëzuar masakrohen ose keqtrajtohen në mënyrën më të eger të mundshme. Secili shtet që i thotë vetit se është demokratik, respekton rendin dhe ligjin, respekton kushtetutën e vet. Ushtarakët e dorëzuar vihen para gjykatës për fajësinë ose pafajësinë e tyre, e jo të terrorizohen në mënyrë aq të egër. Erdogan duket së ka hartuar një skenarë të mirë për ti eleminuar të gjithë kundershtarët e vet politik, me metoda jo demokratike. Demokracia nuk arrihet me forma diktatoriale të veprimit siç po pretendon Erdogani. Skenat e dhunës nëpër rrugët e Stambollit na e përkujtojnë dhunën dhe masakrat që i shkaktoi Milloshebviqi me rastin e shpërbërjes së  ish-Jugosllavisë. Ditët në vazhdim do të tregojnë së a ishte ky një skenarë i Erdoganit, apo ishte një përgatitje e dobët për grusht shtet. Burgosja e gjeneralit me prejardhje  shqiptare Adem Huduti, i cili sipas mediave turke ka qenë pjesë e grusht shtetit kundër qeverise turke, dhe komandant i Ushtrisë së Dytë, pjesë e Këmbësorisë së Forcave të Armatosura të Turqisë,duket së është pjesë e skenarit të Erdoganit,për ti aleminuar shqiptaro-turqit nga aparati shtetëror. Fshesa që është duke përdorur aparati represiv erdoganist, janë tregues së Turqia është duke u futur edhe më shumë në spiralën e dhunës  që vështirë do të dalë pa pasoja të mëdha. Është për të na çuditur fakti së nga po vjen dhe çka po shohin të mirë në regjimin e Erdoganit  qytetarëte në Prizrën dhe në Maqedoni  të cilët kan dalë  në rrugë në prekrahjje të tij. Madje, Edi Rama doli më një shkrim emocional në përkrahje  të Erdoganit. Erdogani nuk është kurrfarë shpëtimtari i myslimanizmit nëse dikush po mendon se është. Edhe sulmi terrorist i para do ditëve në Turqi, pas këtyre ngjarjeve  vihet në dyshim se mos është skenar i Erdoganit, në tendencën e tij për të kontrolluar të gjithë aparatin shtetëror, duke instaluar tamam regjim të sullatanëve. Madje një ministër turk ka drejtuar akuza të rënda  se Uashingtoni qëndron prapa këtij tentim grushtshteti. Të adhurohet një përson çfarë është Erdogani, është shumë e pa kuptueshme. Problemet e mbrendshme të një shteti që pretendon të jetë demokratik nuk zgjedhën me dajak dhe me vrasje. Është e vërtetë që Erdogani ka ardhur në pushtet pas zgjedhjeve të rregullta. Por, sa ato kan qenë të lira dhe legjitime, duket se jo edhe shumë pas ndodhive të fundit në këtë shtet…

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...