Published On: 19 Shtator, 2016

Kur Senati amerikan mbajti seancë për Çamërinë

 Senati amerikan vitin e kaluar kishte organizuar një seancë të posaçme për “Problemin Çam”, në të cilën të pranishëm ishin edhe përfaqësues nga Ministria e Jashtme e Shqipërisë.
Një ndër mbështetësit më të fuqishëm të kësaj çështjeje ishte Riçard Lukas, një udhëheqës i ri i bashkësisë së shqiptarëve në Nju Jork, i cili e ka parashtruar problemin çam në strukturat më të larta ligjvënëse amerikane, transmeton “Shekulli”.
Në këtë seancë është pranuar nëpërmjet apologjisë së përfaqësuesit grek, se Qeveria e Greqisë e njeh mirë këtë problem, por përpiqet ta anashkalojë dhe t’ia hedhë dikujt tjetër përgjegjësinë.
E parë në këtë plan historik politik, çështja çame do të trajtohet në kontekstin e përgjithshëm të “Çështjes Shqiptare”, që tashmë është shtruar për zgjidhje.

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...