Published On: 2 Korrik, 2016

Kur Rama e blen një foto 80 mijë dollarë, sa e ka blerë “reformën”?

Tashmë besueshmëria e një reforme të thellë në drejtësi është afër zeros, pas daljes së njoftimeve se Edi Rama ka arritur të blejë me 80 mijë dollarë një foto me presidentin Obama për ta shitur para zgjedhjeve të 2013-s si një mbështetje për koalicionin e tij partiak. Kur Rama nuk ngurron të keqpërdorë fushatën presidenciale amerikane për interesat e tij politike të ditës, pyetja e parë që i vjen publikut shqiptar është: Kur Rama blen një foto 80 mijë dollarë, sa e ka blerë “reformën” që e bën atë edhe kryehetues, edhe kryeprokuror, edhe kryegjykatës? Shifrat mund të jenë të ndryshme dhe marrin kuptim përpjestimor, kur kujtojmë raportin e OSBE-së, e cila fliste për një pasuri okulte të kryeministrit shqiptar prej afro 200 milionë eurosh. Mbrojtja e kësaj shifre, mund ta dhjetë e qindfishojë shifrën e dhënë për blerjen e fotos me presidentin Obama. Këtë pyetje dje e shtronte publikisht edhe analisti Fatos Lubonja, për të cilin ndërkombëtarët kanë vend për t’u menduar dy herë para se të mbështesin një “kryegangster” që s’ka asnjë skrupull.

Kronika  -Mazhoranca shpërfill Venecian dhe ndërkombëtarët, drafti i reformës përfshihet në kalendarin 3-javor/Edi Rama nuk e do një reformim të drejtësisë. I zhytur në krim dhe korrupsion ai kërkon të mbaj peng një prej reformave më të rëndësishme në këto 25 vite demokraci, duke përjashtuar opozitën dhe mos pranuar asnjë lloji konsensusi. Edhe mbledhja e djeshme e konferencës së Kryetarëve ka shkuar sipas llogarive të Ramës. Ndërsa nuk ka pranuar asnjë lloji konsensusi për diskutimin e nenit 88 (nen që shpëton drejtësinë nga kthetrat politike) është vendosur që drafti të përfshihet në kalendarin 3-javor, edhe pse ka hasur në kundërshtinë e opozitës. Por, pavarësisht kësaj, Rama nuk i ka 94 votat e nevojshme për kalimin e reformës dhe mbeten dy opsione të mundshme: ose të trafikojë votat ose të djeg reformën për një vit. Të dyja mundësitë janë të papranueshme, jo vetëm nga opozita, por edhe ndërkombëtarët. Jo më larg se dy ditë më parë një këshilltar politik i CDU-së e deklaroi qartazi se s’do të ketë kurrfarë hapjeje të negociatave me Shqipërinë, pas miratimit të njëanshëm të reformës në drejtësi, por vetëm pasi të jepen prova të themelta për zbatimin e drejtë të reformës, pra, pas zgjedhjeve të ardhshme parlamentare. Opozita ka treguar se kërkon bashkëpunim, konstruktivitet, dialog, në një kohë kur Rama është përpjekur në të gjitha format që ta largoj e ta bllokoj atë. Edhe për deputeti gjerman Krichbaum, një vend ku qeveria ushtron ndikim mbi drejtësinë nuk mund të jetë në BE, duke garantuar se BE nuk do të pranojë një vend me strukturë kriminale dhe të korruptuar. Paralajmërimet e ndërkombëtarëve arritën deri aty sa u fol për heqjen e statusit kandidat nëse nuk do të ketë kompromis për reformën. Edi Ramës nuk i bëjnë përshtypje të gjitha këto. Ai nuk do dhe nuk mundet të pranoj një drejtësi ndryshe, një drejtësi siç e kërkon opozita, shqiptarët, por edhe ndërkombëtarët.

Bylykbashi: Komisioni i Venecias ju kërkoi konsensus, nuk ka reformë pa konsensus/Deputeti i PD-së Oerd Bylykbashi, në emër të opozitës tha se miratimi i njëanshëm i draftit kushtetues, pa përfunduar më parë negociatat politike e çon situatën në një moment kritik. Bylykbashi ka thënë se maxhoranca nuk i ka 94 votat që ta miratojë e vetme Reformën në Drejtësi dhe se ka dy opsione ose të trafikojë votat, ose ta djegë reformën për një vit. “Komisioni i Venecias ju kërkoi konsensus. Thirrini mendjes nuk ka reformë pa konsensus. Drafti i padakorduar doni të futni ligje jo organike. Siç e kemi bërë të qartë, madje siç është bërë e qartë në draftin e paraqitur më 4 maj nga vetë OPDAT-i dhe EURALIUS, në krye të draftit thuhet qartë: “Ky draft nuk reflekton çështjet që kërkojnë vendimmarrje politike”, pra zgjidhje politike, por edhe më qartë se kjo është thënë nga Komisioni i Venecias që çështje të caktuara kërkojnë vendimmarrje politike. Zgjidhja nuk mund të jetë as më shumë, as më pak sesa ajo, e cila, në mënyrë fare të qartë, kërkon që në të katër organizmat kolegjialë të garantohet, në mënyrë proporcionale, përfaqësimi i opozitës për të garantuar, siç u bë e qartë në të gjitha ato që u thanë më pas, që kjo reformë është e pakapshme nga asnjëra palë politike, ku palët janë ekuidistante nga rezultati i Reformës në Drejtësi. Pra, në këtë situatë kaq të rëndësishme, kur negociatat delikate kërkojnë dhe janë afër një zgjidhjeje, çdo gjë tjetër unilaterale, qoftë edhe nisja e procesit në mënyrë unilaterale, si kjo sot, nuk i shërben zgjidhjes, kompromisit dhe për rrjedhojë, nuk i shërben asaj që ne kërkojmë, që së shpejti të miratojmë Reformën në Drejtësi. Kisha edhe diçka tjetër. Kjo maxhorancë nuk i ka 94 votat në asnjë formë, që garanton një integritet të procesit përtej çdo dyshimi, një legjitimitet të produktit në sytë e shqiptarëve. Nuk garanton përveçse me 2 forma: e para, trafikimi i votave në Parlament dhe, e dyta, qëllimi për ta dështuar përkundër 94 votave të pa bëshme dhe si rrjedhojë, për ta shtyrë me një vit Reformën në Drejtësi. Besoj se të dyja kanë një kosto të jashtëzakonshme politike, por edhe më shumë se politike. Opozita nuk është e gatshme për asnjë sekondë t’i rrezikojë të dyja, por është e gatshme që, siç jemi duke negociuar, të gjejmë një zgjidhje përfundimtare për këtë çështje të vetme, e cila do të garantojë që të katërta organet kolegjiale (siç thotë Komisioni i Venecias dhe askush nuk mund ta zhvendosë këtë që thotë ai, sepse është opinion final), të garantojnë përfaqësimin e opozitës, të garantojnë pavarësinë e sistemit nëpërmjet ekuidistancës politike. Çdo gjë tjetër nuk i shërben kompromisit. Zgjidhja është shumë e thjeshtë. Është vetëm një çështje, të nderuar kolegë, të mos e çoni kompromisin në rrugën që e dëmton. Topi është në fushën tuaj. Ne kemi bërë propozimet konkrete edhe mbi bazën e germës që propozon Komisioni i Venecias. Jepini kohën e nevojshme, sepse, në të kundërt, është siç po e bëni edhe sot: një proces unilateral, pa zgjidhjet politike të kërkuara edhe nga Komisioni i Venecias, dhe për rrjedhojë vetëm në dëm të Reformës në Drejtësi, që ne si opozitë, e duam sa më shpejt. Çështjen nëse e doni edhe ju, do ta tregoni nëpërmjet kompromisit në këtë negociatë që është e fundit, por shumë e rëndësishme”, tha Bylykbashi.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...