Published On: 28 Qershor, 2016

Kur Hashim Thaçi i shpallte luftë FARK-ut: Ne do të luftojmë me ju. Nuk i interesonte lufta me Serbinë

  • Takimi i katërt me Hashim Thaçin dhe përfaqësuesit – shokët si- i thonin ata të shtabit të përgjithshëm të UÇK-së
  • Nazifi
  • Shkruan: Major Nazif Ramabaja

Një ditë para se të bënin sulmin e furishëm forcat policoro-ushtarake dhe paramilitaro mercenare Serbo-Ukrainase-Ruse në Lugun e Baranit, konkretisht më 07.09.1998 kishim pasur nji takim te mulliri i Broliqit me përfaqësuesit e shtabit të përgjithshëm Hashim Thaçin, Rexhep Selimin, Bislim Zyrapin dhe Ramush Haradinajn, i cili deri në atë kohë ishte nën komandën e Tahir Zemajt dhe disa të tjerë në njërën anë dhe eprorët e njësiteve operative të brigadave 131, 133, dhe 134 major Nazif Ramabaja, Fadil Hadergjonaj, Musa Gjakova prezent, në këtë takim mungonte komandanti Tahir Zemaj sepse kishim marrur informacione se diçka e keqe ishte duke u përgatitur dhe mua më autorizoi që ti kryesoja ato bisedime në emër të tij.
Pas shumë tentimeve dhe paraqitjes para tyre të shumë shkresave, të cilat i kishin dërguar komandantët e shtabeve rajonale se ne duam që Tahir Zemaj t´na udhëheq me luftën në Dukagjin, të cilat shkresa mi kishte dorëzuar Tahiri për t´ua treguar personave të lartpërmendur nga shtabi i përgjithshëm, këto kërkesa nuk u morën parasysh dhe se s´bëhej fjalë për një përgatitje se si ta ndalim sulmin e armikut, por kush nën komandën e kujt të hyjnte. E paraqita mendimin tim të bazuar në bazë të përgjimeve dhe informatave që kishim marrë nga komanda e brigadës 131-të në Baran, për një sulm të furishëm që do të pasohej të nesërmen sepse kishim përgjuar përgatitjet e forcave serbe nëpërmjet motoroles, të cilën e kishim marrë plen lufte në betejen e Loxhes.
Pasi këta të shtabit të përgjithshëm s´ishin të interesuar për sulmin që do të pasohej ju thashë se po qe se nuk organizohemi dhe përgatitemi mirë për ta mbrojtur Lugun e Baranit nesër kanë për tu ngjitur tanket serbe në maje të Jabllanices-Shqiponjës, dhe mendimi im është që këtë assesi mos ta lejojmë e jo të humbim kohë kot, se kush nën komandën e kujt të hyjë, sepse po qe se tanket serbe marrin ato pozicione strategjike i tërë Lugu i Baranit e vëzhgojnë si në shuplakë të dorës dhe vështirë do ta kemi ta mbrojmë popullatën civile.
Pas këtij takimi u shpërndam të dezorganizuar, por sulmi serb filloi më 8 shtator në orët e hershme të mëngjesit me granatime, bombardime, të cilat ishin të natyrës së tillë sepse ishte përdorur i tërë arsenali ushtarak që kishte në dispozicion armiku, deri edhe gjuajtësit raketor shumë tytësh të tipit Orkan të stacionuar te kroni i Mbretit, kishin shti në përdorim në këtë sulm. Komanda e brigadës 131-të me gjithë personelin, ushtarët dhe teknikën ushtarake bëm mbylljen e aksit rrugor Këpuz-Nepole-Gllogjan duke u përqëndruar në Kosuriq, ndaluam dëpërtimin e mëtutjeshëm të forcave serbe duke kërkuar ndihmë nga komandanti Tahir Zemaj, i cili personalisht erdhi me një batalion dhe Fadil Hadergjonajn dhe në këtë mënyrë forcat serbe ndërruan drejtimin e sulmit duke sulmuar rreth lumit Bistricë në drejtim të fshatrave të Lugut të Baranit.
Kjo video tregon angazhimin dhe përkushtimin tonë në vijën e parë të frontit pa dallim pozite apo detyre që kishim në brigadë, të gjithë u angazhuam dhe ia dolëm që aksin rrugor ta mbrojmë deri në orët e vona të mbrëmjes.

Në video shihen Major: Nazif Ramabaja dhe sigurimi personal, ushtarët Sinan Shala dhe Burim Gashi.

letranjekercenimletradyker

Republika e Kosovës
Shtabi Rajonal “Liria”
S V E R K Ë
I N F O R M A T Ë
Me daten 01. 09. 1998 vit rreth ores 15,00 kanë ardhë në fshtain tonë Rexhep Selimi (10-shi), HashimThaçi (Gjarpri), Lahi Ibrahimi (Magjupi) dhe Bislim Zerapi. Të njëjtit kanë kërkuar takim konsultativ me strukturën udhëheqëse të shtabit tonë.
Nga ana jonë ishim prezent: Binak Gashi k-dant, Fadil Gashi zv.K-dant, BedriGashi, Dinë Gashi oficer operativ pran shtabit, Dinë Berisha k-dant i PU, Ramiz Berisha nd k-dant i PU, Regjep Gashi k-dant togu në Gramnik dhe Bislim Gashi k-dant togu në Sverkë.
Takimin e hapi k-danti Binak Gashi, i cili menjëherë ju drejtua të pranishëmve me këto fjalë: Unë prej se kam ardhë këtu si komandant i caktuar nga shtabi i përgjithshëm asnjëherë nuk më kanë përfillur urdhërat e mia, pa urdhërin tim kanë shkuar në Prapaqn dhe kanë kontaktuar me Tahir Zemen k-dant përDukagjinin, për këtë i drejtohem Dinë Berishes për sqarime të më tutjeshme.
Dinë Berisha është e vërtetë se kam shkuar në Prapaqn dhe e falenderoj zotriun Tahir Zemaj për pranim, na zotri gjithmon kemi qenë dhe jemi në vijën institucionale për këtë kemi dëshmi duke filluar nga përshëndetja e konstituimit të parlamentit etj. Prandej ne vazhdimisht do të mbajmë dhe mbrojmë vijën institucionale. Por të gjithë ata që kërkojnë bashkëpunim ne jemi të gatshëm.
Pas këtyre fjalëve na është drejtuar Rexhep Selimi i cili theksoi: Shtabi i përgjithshëm asnjiherë nuk e ka njoftë dhe as do ta njeh këtë vijë institucionale, as parlamentin, as presidentin e as qeverinë.
Pas këtij na është drejtuar me fjalë kërcënuese HashimThaçi, i cili tha: Ata që nuk e njohin shtabin e përgjithshëm janë kriminelë dhe se armët nuk i lëm në duar të kriminelëve dhe ne do të luftojmë me ta.
Këtu ka përfunduar takimi dhe në zyrë të k-dantit Fadil Gashi iu ka drejtuar me këto fjalë Binak Gashit: Zotëri në prezencë të këtyre: a je me vijën institucionale apo me këta? Ai u deklarua se: kam qenë dhe jam me ta, atëherë mund të shkoni edhe ju me ta.
Pas fjalëve të Fadilit Hashim Thaçi ju drejtua Binak Gashit se ti do të qëndrosh këtu si komandant, ne do të çojmë ushtarë dhe armë se këta do ta lëm luftën me shka dhe deri sa ti çarmatosim do të luftojmë me këta.
Fadil Gashi ju drejtua se nëse doni me ndez luftën me ne, ndeze këtu.
Pas të gjitha këtyre ata u larguan nga shtabi jonë dhe me veti e morën edhe Binak Gashin.
Informatën e dërgojmë në komandën e Rrafshit të Dukagjinit drejtpërdrejtë në dorën e komandantit z. TahirZemaj.
Kjo informatë dërgohet nëpërmes komandantit të Brigadës së Tretë në Baran Nazif Ramabaja. E lusim z. komandant që për këtë informatë të na kthej përgjegje sa më të shpejtë për shkak të rrethanave të krijuara, dhe atë me shkrim për hir të asaj se këtu kemi të bëjmë me ushtrinë dhe popullatën e njëmbëdhjetë fshatrave.
Informatën e përpiloi:
Dinë Berisha-nënshkrimi
Ramiz Berisha-nënshkrimi
FadilGashi-nënshkrimi

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. jup bardhi thotë:

    Per bese jeni te dobet qe nuk ngrisni padi ndaj ketyre kriminelve te pa skrupullt , nese keni fakte e deshmi mos u frikesoni se me mire me vdek njeher i pstert se sa me vite me fsheh krimin

    Përgjigjiuni
    Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...