Published On: 29 Mars, 2016

KUR GANIMETE MUSLIU FLET SHQIP ME GJUHËN E SERBËVE

 

Nga Sefedin Krasniqi

 

Ganimete Musliu » Vrasja e Tahir Zemajt në atë kohë, nga ndërkombëtarët ishte quajtur si vrasja e një krimineli nga kriminelët ».

Ganes i prishet mendja

Atë që e paska thënë Ganimete Musliu në Izbicë për Tahir Zemajn nuk e kanë thënë ndërkombëtarët por serbët. Madje e ka thënë kryegjakatari serb Millosheviq në Den Haag gjatë mbrojtes së tij. Verifikoje Gane Musliu kur ka thënë dhe si ia ka shtruar pyetjen Millosheviqi një deshmitari lidhur me Tahir Zemajn. Këtu është lidhja e transkiptit : http://www.hlc-rdc.org/…/Transkript%20sa%20sudjenja%20Slobo…

Faqe 477, në fund të faqes, parafrafi i katër nga fundi. Po ta lehtësoj pak se vështir orjentohesh në internet se sikur te kishe ditur nuk kishe mëllaqitur ashtu turpshëm :
OPTUŽENI MILOŠEVIĆ – PITANJE: A da li vam je poznato ime Tahir Zemaj. Përkthimi shqip : A ju thotë gjë emrin i Tahir Zemajt ?

Duke u bazuar në pyetjet dhe mbrojtjen e Millosheviqit, në vitin 2015, Bruno Vekaric, në TV pati thënë se Tahir Zemaj i ka dhënë 200 faqe deshmi Tribunalit të Hages. Shiko videon në këtë lidhje të Youtube :https://www.youtube.com/watch?v=uu4pep6fI nga minuta 20.
“Ka dhënë dëshmi 200 faqeshe një hetuesi të UNMIK’ut. Por kjo nuk është transferuar nga UNMIK’u në Tribunalin e Hagës. Ne këtë nuk e kemi por e dimë se ka ndodhur”, ka thënë Bruno Vekaric.
E sheh kjo deputete analfabete se Vekaric vetëm supozon dhe thotë që UNMIK nuk i ka dorëzuar kurrë dhe nuk i ka pa ato faqe.

Dy librat e Tahir Zemajt

Në të vërtetë Tahir Zemaj ka lënë më shumë se 200 faqe deshmi të shkruara. Ka lënë dy libra për të cilat Millosheviqi kishte dhënë urdhër t’i përkthehen serbisht për t’i përdorur për mbrojtje në Hag. Ai e ka përmendur Tahir Zemajn disa herë gjatë procesit gjyqësor sesi u kishte shkaktuar dëme të konsiderueshme forcave serbe në Betejen e Loxhes dhe ua kishte futur tmerrin në bark. Për këtë betejë e kemi edhe një deshmor të gjallë siç është Nazif Ramabaja. Në këtë betejë kanë ra edhe tre deshmorë të Kosovës : Rrustem Bruçi, Enver Alaj dhe Lumni Surdulli. Të tretë Ganimete Musliu duke dashur të thotë fjalë të mëdha i ka vra për së dyti gjatë fjalimit të saj në Izbicë. Kot u përlot kjo teveqele. Marre i qoftë !
Tahir Zemaj me luftën çlirimtare e ka pastruar luftën e asaj UÇK-je që ne fillim edhe SHBA zyrtarisht e quante terroriste. Ju kujtohen deklaratat e z. Gelbard ? « But only a few months ago Ambassador Gelbard described the KLA as a terrorist organisation.”I know a terrorist when I see one and these men are terrorists,” he said earlier this year. (http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/121818.stm )

Kushe e paska vra pra Tahir Zemajn ?

Por që janë kriminelë ata që e kanë vra Tahir Zemajn, kjo është e vërtetë edhe pa e thënë faqegalmja Ganimete Musliu. Ganja si deputete ka të drejtë ta kërkoj të vëtetën se kush vërtetë e vrau Tahir Zemajn Nëse ka veç pak vullnet mund të shkojë në Pejë dhe të pyes Xhevat Ibren ku gjindet dosja e e Tahirit. Çfarë marke ishte vetura nga e cila u shti mbi Tahirin, të birin dhe nipin e tij ? Mos ishte Opel Ascona ? Në emër të kujt ishte vetura e regjistruar ? Kush e hodhi në lumnin Dri dhe pse kur e nxorën policia, posa lexuan emrin e pronarin në lejen e qarkullimit e lëshuan prapë në Dri ? Kjo ndihmë e vogël e imja mund t’i shërbej edhe Adem Demaçit se edhe ai sa herë ka nevojë të shfryhet pështyn mbi Tahir Zemajn !

Sefedin Krasniqi

 

 

 

 

 

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. diaspora thotë:

  ganimete musliu tahir zemen e te gjizh te tjeret i ka vra hashim thaqi me hyzmeqart e vet po lopen e par grabiqare shpifse shpiune siq je ti te ka mar bi bagtive e te ka ba deputete populli ato mir e din mas pari ti sje per deputete por as te tjeret por kush ka qen me hashimin e xhavitin e veselin kush ju ka bashkangjitun hashim hajnit ata jan sot deputet te pdk por besoj qe se shpejti dot ju shofim neper burgje se qaty e keni vendik qashtu katundare e thjesht a je kqyr ndojher ne pasqyre me pa veten qfar zallige je po ju me ju la me parfym si keni le qasi zalloga do te mbeteni gjithni e niher e kam komentu edhe 100 her do ta komentoj se ne e dim qe ju shpiunat e shpifsat edhe internetin e telefonatat i shpiunoni per qat arsye po lu shkrujm derisa popullates ti hiqet droja pi juve ju do te shpifni e shpiunoni gjithnji po bonuni bura dhe delini perpara popullates e jo ta dergoni gjith policin ti arestoni por lirisht delni ju ne qoft se jeni bura por edhe mprojtsit bodygardat e juve merini se pa ta po ndigjojm as te grat e thmit e juve nuk po keni guzim te shkoni po flas per te gjith poziten

  Përgjigjiuni
  Pelqej(9) Nuk Pelqej(1)
 2. diaspora thotë:

  ganimete musliu tahir zemen e te gjizh te tjeret i ka vra hashim thaqi me hyzmeqart e vet po lopen e par grabiqare shpifse shpiune siq je ti te ka mar bi bagtive e te ka ba deputete populli ato mir e din mas pari ti sje per deputete por as te tjeret por kush ka qen me hashimin e xhavitin e veselin kush ju ka bashkangjitun hashim hajnit ata jan sot deputet te pdk por besoj qe se shpejti dot ju shofim neper burgje se qaty e keni vendik qashtu katundare e thjesht a je kqyr ndojher ne pasqyre me pa veten qfar zallige je po ju me ju la me parfym si keni le qasi zalloga do te mbeteni gjithni

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(1)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...