Published On: 9 Shkurt, 2016

Kur Enver Hoxha i urdhëronte në gegnishte dënimet me vdekje!

E veja 95 vjeçare e diktatorit Enver Hoxha, Nexhmije Hoxha, ka dhënë një intervistë për Rudina Xhungën në Vizion Plus dje që ka ngjallur shumë debat.

Ish-drejtori i arkivave në Ministrinë e Punëve të Brendshme gjatë qeverisë së Sali Berishës, Kastriot Dervishi, ka reaguar me indinjim ndaj kësaj interviste, nëpërmes një postimi në profilin e tij në Facebook.

“Nexhmija hodhi në treg helmin e saj të fundit. I shfrytëzoi edhe këto minuta apo orë të fundit për të na thënë se ngelet e njëjta. As nuk jam çuditur se as kam shpresuar ndonjëherë se do ndodhë ndonjë kërkim ndjese dhe faljeje prej atyre që kam bërë krime. Këta janë të gatshëm edhe sot të bëjnë të njëjtën gjë. Si njerëz mosmirënjohës, të zinj sa s’ka ku të shkojë, luajnë edhe në prag të vdekjes agjitacionin helmsjellës me shpresën se ky do të ndikojë sadopak te brezi i ri” – shkruan ai.

“Nexhmije Xhunglini kur ishte nxënëse është ndihmuar me bursë nga ish ministri Abdurrahman Dibra. Jo vetëm që nuk ia diti për nder por këtë e burgosi dhe djalin Qenan Dibra, ia pushkatoi. Babai i Nexhmijes, po me ndihmën e A.Dibrës u punësua në Kryqin e Kuq në Tiranë. Gjatë kohës së luftës nuk është internuar sikurse gënjen kjo por ka qenë ekonomat në shtëpinë e fëmijës” – vijon më tej Dervishi.

Ai thekson se “Gënjen kur thotë që mezi “shtynin muajin” në familje, kur kjo familje i grabiti shqiptarëve plot 320 tonë flori. Asnjë pushtues nuk i ka shkaktuar qytetarit shqiptar këtë grabitje kaq masive dhe një rrënim kaq të madh ekonomik. Çifti Hoxha përfaqësoi një regjim mizerabël që me triska e nisi e me triska e bitisi. Në të gjitha raportet ndërkombëtare, Shqipëria e Hoxhës krahasohet me vendet e fundit afrikane. Sikur Shqipëria të kishte “ngrirë” në vitin 1944, do të ishte shumë më e lehtë ta vijonte qeverisjen sot, sesa me pasojën e 46 viteve komunizëm, eksperimentit më tragjik e të kotë të njohur deri sot”.

“Në lidhje me krimet, Nexhmija tha se E.H. ishte “burrë shteti” e nuk merrej me këto gjëra. E para: asnjëherë E.H. nuk u bë dot burrë shteti. Ai ishte shefi udhëheqës i krimit. Është provuar që vendimet për ekzekutimet me vdekje i merrte Byroja Politike e E.H. dhe i certifikonin gjykatat. Lexoni vetëm kujtimet e Enver Hoxhës. Ndër të tjera, në to ka shumë urrejtje, hakmarrje e zili. Dhe natyrisht të urryerit përmenden aty dhe janë persekutuar, vrarë apo dënuar me burgim.

Po bashkëlidh një urdhër ekzekutimi të E.H. për disa persona. Ndër ta ka profesorë shumë të shkolluar. Pasi miraton ekzekutimin, ky “njeriu që nuk di gjë”, kërkon të mësojë edhe fjalën e tyre të fundit. Se normalisht, çfarë pune tjetër kishte veç kësaj?” – pëerfundon Dervishi.

Në dokument dallohet një urdhër i vitit 1946, për ekzekutimin e disa qytetarëve në Shkodër.

Gjuha e përdorur në dokumentete e kohës anonte nga gegnishtja e vendosur që me Ahmet Zogun.

Në të dallohet një firmë që mendohet se është e Enver Hoxhës.

 
Displaying 5 Comments
Have Your Say
 1. Koco thotë:

  Ky dervishi eshte Kelysh e bandit i Saliut , qe kane per mjeshteri Intrigat ,Shpifjet , Vrasjet , pabesite , mos mirnjohje.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(1)
 2. Aleks Gega thotë:

  Ata qe nuke kane qene pjese e ndeshkimeve te regjimit komunist dhe te drejtperdrejte te E Hoxhes nuk besoj qe kane te drejten e fjales.Duhet te kuptohen ata qe per shkak te mendjes se ndritur qe kishin u denuan dhe u masakruan ,ose ata qe te ardhmen e shqiperise e shihnin nga perendimi dhe jo nga lindja ata kane te drejten e fjales,

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)
 3. Ajrullah Sherifi - Hajra thotë:

  Përshëndetje zonja dhe zotri. Për sa i përket Xhaxhit Enver, unë kam një pyetje qe shum vite, kam pyet shum njerz, Akademik, Historian, Filozof, Politikan e tj. Ende nuk kam marr përgjigje. Matrapazët në vend se të përgjigjen filloin me akuza. Njerzit e menqur dhe të ndershëm mbeten pa fjalë. Pytja është: *Kush ka bër sa Xhaxhi Enver për qështjen Kombëtare, që nga Pellezgët deri më sot 09.02.2016?* Pra kërkoi përgjigje jo akuza. Qdo njeri ka gabime! Ata që llomatisin kunder Xhaxhit le të përgjigjen në pyetjen time.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(3)
 4. Ajrullah Sherifi - Hajra thotë:

  Me 1908 Gjermanija dhe Austrohungaria lidhin një pakt. Nga frika Franca dhe Anglia lidhin një pakt me Rusin. Tito më 1948 ndahet nga Stalini, kjo ishte një shuplak për lindjen komuniste. Xhaxhi Enver më 1963, i përzen forcat Ruse nga bazat e tyre në Shqipri, kjo ishte grushti dërmues i paktit të Varshavës. Për ndryshe nese Tito dhe Xhaxhi Enver do mbesnin në paktin e Varshavës, atëher shum leht do ju bashkangjiteshin edhe Itala dhe Franca që kishin parti të forta socialiste dhe shum simpati për Rusin. Simpatia dhe lidhjet e Francës me Rusin shifen kjart leht edhe sot. Në Kosovë Francezët me kamngulje u përqendruan në veri. SHIK-un e UÇK-së e kan formu, trajnu, dhe e udhëheqin Francezët. Francezët SHIK-u i Veselit dhe Thaçit, UDB-a e Isa Mustafës e ndan Mitrovicën (veriun) që ende nuk po lejojn bashkimin (integrimin). Pas bashkimit të Italis dhe Francës në paktin e Varshavës që do ndodhte, do shkatrrohej pakti NATO bashk me te edhe Populli Shqiptar. Pra Xhaxhi Enver është Hero Kombëtar dhe i Paktit NATO. Gabimi i Komunizmit është gabim i Leninit i cili e shtrembëroi Marksizmin. Marksi thet zhvillimi i kapitalizmit në shkallën ma të lart, ku nuk ka të varfër, nuk ka të pa arsimuar, nuk ka krim as korrupcion, kalohet nga prona private në ate kolektive, me kultur dhe vetdije të lart, kalohet nëpër urën socialiste deri në Komunizëm. Gabimi fatal i Leninit është ku thet se në Komunizëm mund të kaluhet me Revolucion nga mikrroborgjezia, feudalizmi, fukarallaku, analfabetizmi, korrupsioni, krimi etj.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(1)
 5. Zyfer Caco thotë:

  Po shiko ore arkivat se ku e çoi arin që ja u mori spekullantëve të luftës, me to ndërtoi shtetin dhe zhvillimin e vendit.
  Shiko pak dhe veprimtarinë e atyre që janë dënuar se vërtet mund të ketë teprime, gabime e deformime në kohën e Koçi Xoxes, por mos i merrni problemet e i trajtoni njëanëshmërisht.
  Akoma nuk mbaroi indoktrinimi i shpifjeve të 1990-s?!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(1)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...