Published On: 8 Shkurt, 2016

Kur do t’i ftojë Atifete Jahjaga liderët për takimin e radhës?

Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga, përmes një komunikate për media ka treguar për atë që ka ndodhur brenda takimit të liderëve politikë. “Gjatë takimit, i cili u mbajt në frymë konstruktive, udhëheqësit politikë paraqitën qëndrimet e tyre për tejkalimin e bllokadës politike dhe shprehën gatishmëri për të kërkuar zgjidhje të përbashkët”, ka thënë presidentja Jahjaga.

Në Komunikatën e Jahjagës mes tjerash është theksuar se “Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga priti sot në një takim të përbashkët liderët e partive politike parlamentare, z. Hashim Thaçi, kryetar i PDK-së, z. Isa Mustafa, kryetar i LDK-së, z. Ramush Haradinaj, kryetar i AAK-së, z. Sllavko Simiq, udhëheqës i Listës Srpska dhe z. Mahir Jagxhillar, përfaqësues i 6+, për të diskutuar tejkalimin e gjendjes së krijuar në vend. Në takim të pranishëm ishin edhe ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, z. Greg Delawie dhe Përfaqësuesi Special i Bashkimit Evropian, z. Samuel Zhbogar.
Presidentja Jahjaga falënderoi liderët e partive politike parlamentare që i janë përgjigjur ftesës së Presidentes për të rivendosur dialogun pozitë-opozitë si mënyrë për të ripërtërirë konsensusin thelbësor demokratik në Kosovë.
Gjatë takimit, i cili u mbajt në frymë konstruktive, udhëheqësit politikë paraqitën qëndrimet e tyre për tejkalimin e bllokadës politike dhe shprehën gatishmëri për të kërkuar zgjidhje të përbashkët”, përfundon komunikata e Presidencës.

Në anën tjetër ende nuk dihet se kur Jahjaga do t’i ftojë liderët për takimin e radhës.  Pokështu, lideri i AAK-së Haradinaj i cili mori pjesë në këtë takim nuk ka sqaruar para mediave nëse do t’i përgjigjet ftesës së radhës për pjesmarrje në dialog. VV! dhe Nisma tash për tash janë kundër pjesmarrjes së opozitës në këtë tryezë. Për vazhdimin e takimeve janë shprehur Ambasadori i SHBA-ve në Prishtinë Delawie dhe ai i BE-së, slloveni Zhbogar. /Gazeta Blic/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...