Published On: 1 Shkurt, 2016

Kur do të troket Gjykata Speciale në realitetin kosovar?

Derisa Gjykata Speciale po troket në realitetin kosovar, në vendin tonë kurrkush nuk din, ose nuk pranon me folë për të. Edhe ajo çka dihet deri tash – se gjykata e nis punën mbrenda këtij viti – asht mësue nga njoftimi i Qeverisë holandeze. Vetë Qeveria e Kosovës nuk ka komentue asnjiherë këtë deklaratë të vendit pritës të Gjykatës, edhe pse u banë ma shumë se dy javë prej publikimit të saj.

As edhe nji deklaratë e ndonji zyrtari Qeveritar të Kosovës për ketë çashtje, pamvarsisht përpjekjeve të partnerëve të koalicionit për mbledhjen e votave të duhuna në Kuvend, në Gushtin e vitit të kaluem. Madje u deshe ndërhymja në Kushtetutën e vendit për me ardhë deri te ky akt final. Gjykata u cilësue si njana prej arsyeve kryesore të formimit të këtij koalicioni qeverisës, e tash kur projekti po konkretizohet, të njajtit refuzojnë me u deklarue për këtë çashtje.

Tu’ citue burime të Bashkimit Europian, Televizioni Rrokum raportoi para disa ditësh se vendet e BE’s ende nuk kanë dhanë asnji cent për formimin e kësaj Gjykate, ani pse kjo e fundit asht ajo që e kërkoi dhe që ka me e financue projektin.

Në anën tjetër, prej disa ditësh kemi provue me marrë nji përgjigjje nga institucionet tona në lidhje me fondet e mbledhuna, mirëpo ministritë, t’cilat munden me pasë komeptenca në ketë drejtim, e hedhin përgjegjësinë te njana-tjetra.

Në raportin e para disaditëve të Televizioni Rrokum për Gjykatën Speciale, as Ministria e Drejtësisë e as ajo e Punëve të Jashtme nuk pranuen me u përgjigjë për ketë çashtje. Ata u mjaftuen tu’ deklarue se roli i tyne në këtë çashtje – ka përfunde.

Ndërsa sot, i kontaktuem përmes telefonit, zadhanësi i Qeverisë, Arban Abrashi, na luti që me kontaktue me Ministrinë e Jashtme, për shkak se simbas tij, kjo asht nji çashtje e ndjeshme.

Mirëpo Televizioni Rrokum e raportoi ditë ma parë refuzimin e MPJ’s për me u përgjigjë rreth Speciales, e për këtë arsye tentuem me marrë përgjigjje nga vetë kabineti i Kryeministrit.

Mirëpo prapë Abrashi nuk pati përgjigjje për ketë çashtje.

Nga ana tjetër, zv/Ministri i Jashtëm, Petrit Selimi, po përmes telefonit, tentoi me na shpjegue se kjo tash nuk asht çashtje e Qeverisë së Kosovës, sepse simbas tij, Qeveria nuk mundet me pasë dijeni për buxhetin e shtetëve anëtare të BE’s.

Mirëpo në njoftimin e Qeverisë Holandeze, thuhej se kjo asht nji gjykatë kombëtare që funksionin me ligjet e Republikës së Kosovës, mirëpo vetëm që ka me u vendosë në nji shtet tjetër.

E mbas transmetimit të këtij fakti, Selimit u pyet se si asht e mundun që Qeveria e Kosovës nuk ka dijeni për ndihmat dhe punët që bahen për Republikën e vet. Njajtë si kolegët e tij, edhe zv/ministri i Jashtëm na ktheu prapë te zadhanësi i Qeverisë.

Kështu, në mënyrë të përsëritun e të faktueme, dy herë mbrenda javës, zyrtarë të naltë të Qeverisë, përfshi këtu Minsitrin e Drejtësisë, Hajredin Kuçi, zadhanësin e Qeverisë, njiherit Ministër i Punës e Mirëqenes Sociale Arban Abrashi, e adresojnë çashtjen te Ministria e Jashtme, e cila nga ana e saj, e kthen te kabineti i Kryeministrit.

E vetë Abrashi, te Ministria e Jashtme.

Mirëpo se puna po shkon lamsh edhe në mes të shteteve anëtare të BE’s, e vërtetoti sot Sekretarja e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Suedisë, Ulrika Modeer.

E pyetun nga Televizioni Rrokum, se a ka dhanë ndonji shumë deri tash Qeveria Suedeze për Gjyatën Speciale, ajo u detyrue me pyetë stafin e pranishëm aty, por as ata nuk ditën gja për këtë çashtje.

Megjithatë, çka ministrja din, ishte se ende nuk asht nda ndonji shumë për ketë projekt.

Përfundimisht, deri tash, përveç faktit që kosovarët e vetëm në këtë Gjykatën Speciale kanë me qenë të akuzuemit, ndonji dëshmitar e avokat, si dhe Hagës, ku selia e Gjykatës ka me u vendosë, nuk dihet kurrgja tjetër. Bashkimi Europian, por edhe Qeveria holandeze kanë deklarue se funksionalizimi i saj kryhet gjatë këtij viti, derisa ma herët, në media asht raportue se kostja e saj ka me qenë rreth 400 milionë euro.

Ndërsa Qeveria e Kosovës, përmes nji vendimi të vitit të kaluem, ka garantue mbulimin e shpenzimeve financiare për mbrojtjen e të akuzuemve potencialë, si dhe vizitat e familjarëve gjatë procesit të gjykimit në Hagë.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...