Published On: 7 Maj, 2016

Kur do të arrestohet Kadri Veseli?

 

Nuk dihet se sa do të mund të mbrohet nga pozita e kryetarit të PDK-së Kadri Veseli, por liria e tij do të jetë shumë më e kufizuar. Ky ‘kufizim’ lirie atij në Kosovë, i jep më shumë fuqi, më shumë rol, dhe më shumë dukje. I pakënaqur me fuqinë në Kuvend, ku roli i tij si kryetar, jo pak kohë i acaroi raportet ndërmjet deputetëve, ai po marshon drejt qeverisë.

Tamam sipas karakterit që i përshkruhet, të bëmave të SHIK-ut askush nuk guxoi t’ia trazojë ujin, i vetëm e shpalli kandidaturën, i vetëm garoi, dhe i vetëm e udhëhoqi vetën drejt fitores duke iu përunjur gjithë ai numër doktorësh dhe akademikësh pa fije turpi.

Tashmë me zgjedhjen kryetar ai e ka hapur rrugën që të bëhet kryeministër i ardhshëm i Kosovës, duke e çuar vendin drejt zgjedhjeve të parakohshme, sepse PDK-ja nuk guxon ta pres funksionalizimin e Gjykatës speciale.

Andaj urimi i LDK-së, sipas interpretimit që i bën, tregon nënshtrimin e plotë, dhe shpresën e vetme të Isa Mustafës, që nëpërmjet nënshtrimit të mëtejshëm, ai me klubin e tij, të mbeten edhe më tej në pushtet, dhe këtë ta bëjnë gjithnjë e më shumë duke u bërë më miqësor me serbët, jo të Kosovës, por politikanët e Serbisë dhe strukturat inteligjente të saja.

Prandaj, invadimi që e ka përmendur Veseli, nuk ka të bëjë me opozitën, por se tashmë, ai po rrezikohej në rolin e tij, proserb, pasi po dalin argat të rinj, dhe më të ‘guximshëm’ që për pushtet shesin e falin pa fund territor e kompetenca.

Por, Veseli e ka edhe hallin personal, duke marrë më shumë fuqi politike, shpreson ti mbijetojë furisë së Gjykatës speciale.

Por, provat e reja, që kanë filluar të dalin, dhe vet arrestimi i Azem Sylës, shefit të Shatbit të UÇK-së, që i bie, të jetë edhe shefi i Kadri Veselit, do t’ia heqin çdo lloj imuniteti.

Zbulimi i vrasjes së Dino Asanajt, e cila siç e kemi publikuar nuk është më vetëvrasje, por krim i rëndë, do t’ia rëndojë edhe më situatën Kadri Veselit dhe klikës së tij, që po mbijeton edhe falë ndihëm mediale si Klan TV,  RTK etj, të medieve me ndikim tepër të madh në opinion. Andaj arrestimi dhe dalja para drejtësisë është çështje kohe, ndërsa zgjedhja e tij, në krye të partisë një humbje e re e madhe për PDK-në.

Dhe atë ditë që do të arrestohet Kadri Veseli, Kosova do të jetë e çliruar, jeta do të fillojë të rilind.

Gazeta SHQIPTARI.EU

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/lista-e-personaliteteve-qe-mund-te-jene-ne-partine-e-re/

http://www.shqiptari.eu/zbulimi-trondites-nje-deputet-i-kuvendit-te-kosoves-e-mbyti-dino-asanajn-ne-spital/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...