Published On: 29 Korrik, 2016

Kur bëhesh akademik dhe i dijshëm, duke vjedhur në Wikipedia e në Google

Ramije Ajdini

**Jetojmë në një kohë ku në emër të moralit flasin të pamoralshmit;
Ku të papunët e të varfëritë mbushin kafenetë;
Ku të diplomuarit janë të papunë, ndërsa ata pa diploma punojnë;
Ku kemi shumë universitete e shumë pak dije;
Ku politikanet e korruptuar flasin kundër korrupsionit;
Ku shteti në vend se ta lufton korrupsionin, e mbron atë, pikërisht me mekanizmat që ka krijuar për të luftuar;
Ku lulëzon kleptokracia, ashtu siç lulëzojnë lulet në pranverë;
Ku politikanët pasurohen brenda natës, kurse qytetarët marrin rrugën e zorit;
Ku bëhesh kryetar komune, por nuk din të shkruash asnjë fjalim;
Ku kryetarët e komunave në vend që të jenë shembull, vjedhin fjalimet e njëri-tjetrit;
Ku bëhesh akademik dhe i dijshëm, duke vjedhur në Wikipedia e në Google;
Ku plagjiatura nuk konsiderohet krim akademik, por zotësi akademike;
Ku gjyqtarët në vend se të jenë të pavarur në vendimet e tyre, ata janë të pavarur nga ligji;
Ku drejtësia nuk kërcënon me ligjin e arsyes, por kërcënon me ligjin e korrupsionit;
Ku mediet, në vend që të jenë makth për politikanet, politikanet janë makth për mediet;
Ku në vend se politikanet të varen nga mediet dhe të jetojnë nën presionin e tyre, mediet varen nga politikanet dhe punojnë nën presionin e tyre;
Ku pagat mujore të deputeteve janë më të mëdha se pagat vjetore të qytetarëve;
Ku për t’u punësuar nuk kërkohen kritere, por libreza të partive politike;
Ku kriteri i vetëm për tu punësuar një femër nuk është dija, po bukuria;
Ku në ditën ndërkombëtare të punës punëtoret nuk protestojnë, por festojnë;
Ku pakicat privilegjohen, ndërsa shumica diskriminohet;
Ku nuk flasim me fjalë, por me gishta;
Ku për kapjen e shtetit flasin vet kapësit e shtetit;
Ku kemi shumë spitale ama shume pak shëndet;
Ku pasuria po shtohet, e varfëria po rritet;
Ku nuk pranojmë kritika, por veç rrafsh duam që të na bëjnë;
Ku më shumë kemi shoqëri virtuale sesa shoqëri reale;
Ku shkollat janë shndërruar në vendtakime për dashuri;
Ku të gjithë thonë se nuk është e rëndësishme paraja ama të gjithë vrapojnë pas parasë;
Ku sinqeriteti dhe ndershmëria janë në deficit, ndërsa hipokrizia ka arritur kulmin.**

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. fery thotë:

  E po znj.Ramije, urime per artikullin e bukur dhe thumbues por , kujt ja shkrove se .?
  Shqiptareve sigurisht se jo sepse zor se do te gjendet ndonji shqiptar profilin e te cilit ketu e pershkruani qe do ta lexoje.Ata nuke i kane shume qejf kritiket si ju por , e kunderta, ata kane qef dikush me ua rtite mendjen , me ua rrahe shpinen dhe me i que ne kup te qiellit , e kane shume qejf ate ndiesine e rrejshme se dicka me te vertet po dijne , se jane te menqur dhe se fati i popullit varet nga aftesia dhe vendimet e tyre.Kurse dija dhe shkenca znj.Ramije, dija dhe shkenca nuke jane lepuj me te ike nga dora por , as gomer nuke jane me u hype cdokush
  Shkencetari i madhe Albert Ensheine para se te nderronte jete , ishte shprehur , se kishte ardhur ne perfundim deri sa ishte i ri , se dy gjera ne kete bote nuke kishin fund, Univerzi dhe budallalleqet e njerzeve por , per kete te paren kishte thene se mbanete disa dyshime qe do te thote , se ndoshta Univerzi mund te kete nji fund .Per te dyten , per te cilen edhe ju znj. Ramije shpreheni ne artikullin tuaj , ishte i sigurte dhe u shprehe pa asnji rezerve

  Përgjigjiuni
  Pelqej(9) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...