Published On: 11 Prill, 2016

Kundërshton Nikolla Ramën: Nuk predikohet në shkollë! Lëndën e jep mësuesi, jo kleriku

  • Deklarata e kryeministrit Edi Rama gjatë ditës së djeshme për futjen e fesë në shkolla, ngjalli jo pak reagime, shumica prej të cilave kundër.

Por këtë të hënë, ministrja e Arsimit dhe Sportit Lindita Nikolla ka zgjedhur të sqarojë opinionin publik, duke thënë se bëhet fjalë për një lëndë që nuk do të predikojë fenë, por që vetëm jep njohuri mbi besimet fetare.

Ministrja tha se lënda e quajtur “Historia dhe kulturat fetare” do të implementohet si një projekt pilot në 10 shkolla në vend, prej vitit të ardhshëm.

“Lënda do jepet nga mësues dhe jo klerikë. Nuk do predikohet”, tha ajo.

Kjo lëndë do të futet në kurrikulat e pesë shkollave të mesme dhe 5 shkollave 9-vjeçare, në klasat e 6-ta dhe vitin e parë.

Nikolla saktësoi se nuk bëhet fjalë për një vendim, por konsultime me ekspertët.

“I kam parë shqetësimet e akademikëve, projekti do diskutohet me akademikët, nuk do miratohet asgjë pa miratimin e akademikëve” deklaroi ministrja Nikolla e cila ishte e pranishme në Komisionin parlamentar për “Edukimin dhe Mjetet e Informimit Publik”.

Debati për fenë në shkolla u hap nga Edi Rama dy ditë më parë kur kreu i qeverisë foli për një projekt për futjen e fesë në shkolla.

Rama theksoi se nuk cënohet laiciteti, por forcohen themelet e kulturës laike, “e cila është e dobët dhe e pafuqishme të përballet me format e ekstremizmit të dhunshëm”.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...