Published On: 22 Shkurt, 2016

Kundërpërgjigjja: Luftë gazetareske për të njollosur figurën e Milaim Zekës

Redaksia e Pa Rrotlla, e ka lexuar me shumë vëmendje lajmin e publikuar nga Indeksonline në orën 23.20 të një dite më parë. Vëmendja më shumë shkoi tek çështja se ku donte të dilte me atë artikull Faton Shoshi, pronari i këtij mediumi online. A ishte qëllimi të njolloste figurën e Milaim Zekës, apo të tërhiqte vëmendjen nga fakti se shpesh publikojnë lajme “të rrejshme”(lexo të porositura) siç ishte rasti për gjetjen e bombolës së gazit në trupin e Albulena Haxhiut, apo lista me emrat e atyre që do të akuzoheshin, sipas Indeksonline, nga Gjykata speciale ( një përgjigje e hartuar me shumë kujdes nga partnerët financues të Shoshit).

Në të gjithë atë artikull, ish punëtori i Enver Sekiraqës, tregon se Milaim Zeka është fshehur pas politikanëve të kampeve të ndryshme. Pyetja që ne ngrejmë është: fshehur për çka? A ka raketu dikënd, a ka mbledh haraçin e dikujt, a ka kërcënu dikënd më revole pa leje nëpër diskotekat e Kosovës dhe më pas është arrestu për armëmbajtje pa leje, a e kanë përzënë ndonjëherë nga ndonjë klub si pasojë e ngacmimeve seksuale, a është i përzier me narkodilerët më të mëdhenj në Ballkan, a e përdor mediumin e vet veç për raketime?

Në atë artikull “kolegjiumi i redaksisë së Indeksonline” tregon se Milaim Zeka e pat krijuar një film dokumentar për Adem Jasharin dhe familjen e tij sa për t’i arsyetuar disa fonde. Së pari, një film dokumentar nuk krijohet, por prodhohet. Së dyti, a mundet Shoshi me burimet e tij që i kanë rrënjët tek bashkëpunimet e hershme prindërore me UDB-në, të na tregojë se për cilat fonde bëhet fjalë? A po flasim me thashetheme, a me fakte?! Kush i dha ato fonde? Për sa fonde bëhet fjalë? Ku u morën dhe për çfarë u përdorën?… mbasi që po i dini dhe po i cekni.  Sigurisht që edhe “Kultivimi” i Zekës në luftë është diçka që nuk i shkon shumë për shtat njerëzve të kultivuar për ti shërbyer regjimeve, cilado ato qofshin, dhe sa herë që ato ndërrojnë.

Në lidhje me Pacollin, mesa kemi informacion, kafeneja e Hotelit në Prishtinë është një vend publik ku mund të qëndrojë gjithkush, e madje më së shumti qëndrojnë ata që e “udhëzojnë” Shoshin se kujt i ka ardh rradha me ia mshu. Sa për dokumentarin, ne si redaksi është hera e parë që dëgjojmë se qenka bërë një dokumentar në lidhje me Pacollin. Nga sa ne kemi informacion kjo redaksi ka zhvilluar një emision investigues në lidhje me privatizimin e ish Farmedit, por mesa duket “ligjëruesit” e gazetarisë kanë filluar të ngatërrojnë emisionet investiguese me dokumentarët.

Sa i përket lajmit të bombolës së gazit në trupin e deputetes Haxhiu, redaksia PARROTLLA nuk e ka mohuar kurrë publikimin e tij,  por gjithmonë të bazuar në informacionin e dhënë më së pari nga Indeksonline. Por një fjalë e urtë popullore thotë se, kur një budalla hedh një gurë në ujë, 100 të mençur i shkojnë mbrapa, e në rastin konkret të gjithë mediat i shkuan pas Indeksoline duke e cituar si burim të informacionit.

Vazhdojmë të presim “margaritarët” e premtuar, nga Ligjëruesit e punëve të financimit të mediumeve dhe të Raketimit, se sa për gazetari, në një artikull gjys faqe ia kan huq bajagi shumë.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...