Kur Pirro shkatërronte ushtritë romake bashkë me të Kartagjenës

On 21 Tetor, 2016 With 0 Komente

  Pirro i Epirit: Idea e një ure midis Shqipërisë dhe Italisë   Pirroja ëndërronte të ngrinte një perandori në perëndim, të ngjashme me atë […]

Dialogu i famshëm i Cezarit dhe mbretit britanik! Perandorët romakë dhe mbretërit britanik krenoheshin për origjinën dardane

On 21 Tetor, 2016 With 1 Koment

Eneu me Didon duke u larguar nga Troja   Altin Kocaqi   Virgjili akuzohet nga disa dijetarë të dekadave të fundit se ka ngritur në  […]

Ja ku mbështetet tradhtia albanologjike dhe indoeuropiane

On 20 Tetor, 2016 With 0 Komente

Nga Altin Kocaqi Shkenca e gjuhësis së krahasuar është e njohur ndryeshe si ‘indoeuropianistika’ ose ‘shkenca e gjuhëve indoeuropiane’. Kjo shkencë ka më se 200 […]

Ju që ndaheni dysh krenash e gjaku

On 20 Tetor, 2016 With 1 Koment

Ju që ndaheni dysh krenash e gjaku / ka vetëm nji komb /   Çun Lajçi   Ngujue n’fjalën time pres natën t’bahet e bardhë […]

Ja si u krijua Prekazi në Drenicë

On 19 Tetor, 2016 With 2 Komente

Në Prekaz të Epërm varri mbi treqindvjeçar i Prekë Kuçit Gjurmëve të identitetit tonë të lashtë kombëtar. Bedri Tahiri Me 15 Tetor 2016, me djalin […]

On 19 Tetor, 2016 With 0 Komente

Gjurmë të poezisë indoeuropiane në emra ilirë

Dr. Nelson R. Çabej Ilirët janë një nga popujt indoeuropianë të Europës që në lashtësi zinin tërë Ballkanin perëndimor, nga lumi Sava e Danub në […]

On 19 Tetor, 2016 With 0 Komente

Nën kopertinën e pluhurit

  Lirim Gashi Nën kopertinën e pluhurit   Nën kopertinën e pluhurit shqiptarët vegjetojnë. Të përlotur në njërin, e të buzëqeshur në tjetrin sy sa […]

On 18 Tetor, 2016 With 0 Komente

Historia e jashtëzakonshme e maleve të kuqe shqiptare – Video

Një udhëtim në parkun kombëtar të Shebenik-Jabllanicës, mes Librazhdit e Përrenjasit. Çfarë fsheh ky vend? Legjendat e shpellës së eremitëve në Kosharisht, liqenet akullnajore, sofra […]

On 18 Tetor, 2016 With 0 Komente

“Gjurmë shqiptare”, molosët e fundit – Video

Veç qenit të Sharrit, shqiptarët kanë edhe një racë tjetër autoktone, kaq shumë të njohur, por kaq pak të reklamuar. Ai është qeni molos, që […]

On 18 Tetor, 2016 With 0 Komente

10 mësime jete nga Konfuqi

Konfuci ishte filozofi më i madh lindor i të gjitha kohërave. Bindjet e tij formësuan moralin personal dhe qeverisës. Konfuci u mësoi njerëzve rregullat e […]

On 18 Tetor, 2016 With 1 Koment

Nuk din shkjau me mbajtë miqsí!

At Gjergj Fishta Nuk Din Shkjau Me Mbajtë Miqsí! Por, s’ din Shkjau me mbajtë miqsí! Aman, Zot, kur duel Serdari, Se ç’ kje ndezë […]

On 18 Tetor, 2016 With 0 Komente

“Liria e të vegjëlve, është fatkeqësia e të mëdhenjve. IK!”

IK-IKËN NGA LIRIA Tregim i shkëputur nga libri: “Fletë nga Historia e Lavdishme e fisit të Lavdishëm të Kunatumbës”. Nga: Ardian Muhaj FLETA V. Ajo […]

On 18 Tetor, 2016 With 0 Komente

Çohi Të Dekun

At Gjergj Fishta Çohi Të Dekun E n’kjoftë se lypet prej s’hyjnueshmes Mni, Qi flije t’bahet ndo’i shqyptar m’therore, Qe, mue tek m’kini, merrni e […]

On 18 Tetor, 2016 With 0 Komente

Shkatërrohet Varri Monumental i Faik Konicës në Parkun e Tiranës

Masakrohet varri monumental i personalitetit të letrave shqipe Faik Konica. I vendosur mbi këtë varr busti i tij është lyer me bojë të zezë në […]

On 18 Tetor, 2016 With 0 Komente

Nuk hap telefonin: Bob Dylan po e injoron Nobelin?

Kur u shpall javën e shkuar se Bob Dylan ka fituar çmimin Nobel për Letërsi, u provokua një valë diskutimesh online. A duhej ta fitonte […]

On 18 Tetor, 2016 With 0 Komente

Kundër “tezës” për një komb kosovar, dhe jo më: politikë anti-Kosovë nga politika e Tiranës

  Nga Skënder S.KAPITI Vazhdim… Ka ardhur koha të themi të vërtetën ,të drejtën ; të flasim për ndershmërinë dhe për patriotizmin real dhe për […]

On 17 Tetor, 2016 With 0 Komente

Fotoreportazh: Magjia e vjeshtës në fshatin përrallor të Lëpushës

I konsideruar si fshati më i bukur i Shqipërisë, Lëpusha po tërheq gjithnjë e më shumë turistë falë peizazhit përrallor, ndërsa agjencitë parashikojnë se ai […]

On 17 Tetor, 2016 With 1 Koment

Në mërgim

Neki Lulaj  Në mërgim Në botë i degdisur ka ditë të bardha Që janë të ngrohta si bora në bjeshkë si dielli në vjeshtë plot nostalgji…..si […]

On 17 Tetor, 2016 With 0 Komente

Violina e parë shqiptare e orkestrës spanjolle

Një konkurs kombëtar për instrumentistë do t’ia hapte dyert jashtë vendit. Pas një serie koncertesh në Austri, Francë e Itali, violinisti Smerald Spahija krijoi mundësinë […]

On 17 Tetor, 2016 With 2 Komente

Ej, shqiptarë ju thafshin kraht’… me benza, kurva, vijnë e shkojnë veç hajduta në Qeveri

  QUO VADIS SHQIPËRI!?… Agim Doçi  Ej, shqiptarë ju thafshin kraht’ Ju shkoj jeta, kot së koti. Ju që s’vleni as sa gratë Kush s’ju […]

Faqja 1 nga 6123...E Fundit »
Displaying 6 Comments
Have Your Say
 1. Edhe ky eshte.nga ata..Tropojan

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(4)
 2. Moza thotë:

  Do te ishte bukur qe te gjithe ata qe bejne moral te ishin te moralshem.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(6) Nuk Pelqej(2)
 3. Rozi thotë:

  Sakte..pershkrim ekzakt I asaj cfare jemi dhe cfare jetojme….shpresa ka mbaruar,…e frikshme…nuk ka zgjidhje, e vetmja zgjidhje eshte te ikim nga syte kembet nga ky vend….

  Përgjigjiuni
  Pelqej(8) Nuk Pelqej(3)
 4. muhamed tabaku thotë:

  Qe eshte kjo gjendje nuk heq ae edhe nje presje se jane te gjitha te verrteta por kete gjendje kush na e solli dhe si do te dalim nga kjo gjendje. Kete miku im nuk na e thote. Shpresoj qe ta shprehe me vone.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(9) Nuk Pelqej(2)
 5. Kristina thotë:

  Agim Doçi! Nuk mund ta luash rrolin e melaqes dhe as te nje moralisti ! Ju kujtojme lexuesve se je autori i nje poeme qe yshte popullin qe nepermjet “demokracise” te shfrenohen sa me shume duke filluar nga zgjedhjet e miss-eve,mis mahalla .aiss Shqiperia ,miss KS,dhe deri ne diaspore patet arritur! Isgurisht qe poema jote “demokratike” ( ” P.poema”) e orjentoje rinine qe seksualiteti te behet idale ne vend te idalit per shkence, kultur ,atdhedashuri etj. Pra edhe ti kogja je ferkuar me hogjallare dhe ke lemuar mjekrra prifterijesh klasik apo modern!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(18) Nuk Pelqej(13)
 6. Malsori thotë:

  Eh more Agim poeti, ti “qan” për gjëndjen e mjeruar të shqiptarit e Shqipërisë, por harron se kjo gjendje ka erdhur nga ajo “domokracia” që ti ke adhuruar aqë shumë, harron të thuash se e kundërta e kësaj gjendje ka qënë Shqipëria e para 26 vjetëve, por harron ta thuash një gjë të tillë se Shqipëria gjatë “diktaturës” ishte zonjë, për të cilën edhe ti ke vjellë padrejtësisht vrerin tënd poetik e gjatë “ligjëratave” tënde mediatike. Prandaj dhe e kapërxen atë periudhë të lavdishme dhe rropatesh deri te Ismail Qemali dhe na vjen direkt tek demokratura jote ku për gjëndien që ti “vajton” ke kontribuar dhe vetë duke rrogëtuar nëpër koridoret e zyrat e Ministrisë së Mbrojtjes.
  Por mos harro o “poeti ynë” se Shqipëria dhe shqiptarët, edhe pse ti nuk jep rrugëzidhje, kanë ditur të dalin nga gjëndja pesimiste ku ke rënë dhe ti si i pshurrur në krevat.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(75) Nuk Pelqej(47)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...