Historia prekëse e binjakeve shqiptare, që u bënë shkencëtare të jashtëzakonshme, dhe ligjërojnë an e mbanë botës!

On 23 Shtator, 2017 With 0 Komente

Historia e Argitës dhe Detinës, binjakeve nga Patosi, ngjan si një film. Kur ishin vetëm 13 vjeç, ato nisen në një udhëtim të vështirë për […]

Pyetësori i Prustit: Ag Apolloni

On 23 Shtator, 2017 With 0 Komente

Këtë javë Pyetësorit të Prustit i përgjigjet shkrimtari Ag Apolloni. Cila është ideja juaj për lumturinë e përkryer? Njeriu e synon lumturinë dhe vetë kërkimi […]

Tempulli magjiko – mistik ilir, rrasa e gurit me vizatime parahistorike

On 23 Shtator, 2017 With 0 Komente

Nga ekspedita arkeologjike në Plavë, Guci e Vuthaj (2) Derisa ecnim nën erën fishkëllyese të bjeshkës në lartësinë mbi 1600 metra, në mëngjesin e freskët […]

Vendlindje, si kush po më pret?

On 22 Shtator, 2017 With 0 Komente

Haki Bunjaku Si fëmijë pas berreve, si çoban nëpër male e fusha? Si prof. apo tash si poet, por bën si të dijsh vetë?! Më […]

Zbulime arkeologjike të pabesueshme në Plavë e Guci, aty ku strehohej Pjetër Bogdani!

On 22 Shtator, 2017 With 0 Komente

Nga ekspedita arkeologjike në Plavë, Guci e Vuthaj (1) Gani MEHMETAJ Plava e Gucia me kanë provokuar nga fëmijëria. Në imagjinatë më dilnin burrat e […]

On 21 Shtator, 2017 With 0 Komente

Doli në qarkullim nga Shtëpia Botuese ‘Morava” libri i Albert Z. Zholit, “Reshat Arbana “Artist i Popullit”

HYRJE Tek e sheh ashtu si një div, me zërin që bredh furishëm si ndër bjeshkët në furtunë, të duket se ai njeri është shqiponjë, […]

On 20 Shtator, 2017 With 0 Komente

Pamje nga vendi i ngjarjes ku mbeten të plagosur dy persona në Prishtinë (FOTO)

Një plagosje ka ndodhur më herët rreth orës 17:00 në Rrugën B, në Prishtinë njofton Gazeta Blic. Lajmin për këtë plagosje e ka konfirmuar  për […]

On 19 Shtator, 2017 With 0 Komente

Sekretet që nuk i mori me vete Ibrahim Rugova (Foto)

Milazim Krasniqi ka sjellë librin e tij të fundit “Sekretet që nuk i mori me vete Ibrahim Rugova”, ku sipas botuesit të këtij libri “Kosova […]

On 18 Shtator, 2017 With 0 Komente

Jeton Kelmendi shpallet anëtari nderi i Akademisë rumune, “Mihai Eminescu”

  Shkrimtari Jeton Kelmendi nga sot është anëtar nderi i Akademisë rumune, “Mihai Eminescu”. Kelmendit iu nda kjo mirënjohje gjatë qëndrimit në Rumani, ku është […]

On 17 Shtator, 2017 With 0 Komente

Jeta e aktorit … një luftë në furtunë për të dalë në krye

INTERVISTË/ Flet “Artisti i Merituar”: Të jesh artist do të thotë të pushtosh ndjenjat e spektatorit, botën e tij të brendshme shpirtërore, duke i falur momente emocionale, […]

On 17 Shtator, 2017 With 0 Komente

Haxhi Qamili, tradhëtari që hoqi flamurin e Skenderbeut dhe luftoi për kthimin e osmanëve (Foto e rrallë)

Haxhi Qamili (1876-16 gusht 1915) ishte kryetari i lëvizjes panislamiste të Shqipërisë së mesme, që ndodhi gjatë viteve 1914-1915. Shkaku i rebelimit të tij ishte […]

On 17 Shtator, 2017 With 0 Komente

PROMOVIMI I SHKRIMIT – ËSHTË PROMOVIM I NJERZIMIT

  Nga Don Lush GJERGJI, Prishtinë, 18. 07. 2017     Shoqata e Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë “Papa Klementi XI – Albani”,  në Suedi sot […]

On 16 Shtator, 2017 With 0 Komente

Një e-mail nga Australia e largët dhe aktorja SigridThornton…

  Petraq Pecani, piktor   Duke kontrolluar postën elektronike, i ndodhur në studion time, mes motiveve të shumtë, të cilat  për më tepër përbëjnë kujtimet […]

On 15 Shtator, 2017 With 0 Komente

Nobel-i i paprekur, Kadare tregon historinë e padëgjuar

Një muaj para se të ndahen çmimet “Nobel duket se sulmet ndaj shkrimtarit të njohur Ismail Kadare bëhen më të mëdha. Ai thotë se nuk […]

On 15 Shtator, 2017 With 0 Komente

Vepra “Silentium Est Pax” e Memli Kelmendit, Premierë në Francë

Vepra  “Silentium Est Pax” e Memli Kelmendit me datën 16 shtator do të interpretohet në  Les Musicales de Redon – Francë dhe do të interpretohet […]

On 15 Shtator, 2017 With 0 Komente

Dokumentari i Serbisë kundër Kosovës në UNESCO, premierë në Paris

Prishtinë, 15 shtator – Në Qendrën Kulturore të Serbisë në Paris sot (e premte) do të jepet premiera botërore e filmit dokumentar “Kosova – moment […]

On 15 Shtator, 2017 With 0 Komente

Vdekja e narratorit, ringjallja e autorit!

 Udhëtimet e Ag-ut Ag Apolloni, Ulurima e Ujkut, roman, OM, Prishtinë, 2013. Idriz Morina  Hyrje Ag Apolloni me romanin Ulurima e Ujkut përveç se provon […]

On 15 Shtator, 2017 With 0 Komente

Yjet e filmit shqiptar, sipas Mevlan Shanajt

Gani MEHMETAJ Vangjush Furrxhi- film dokumentar “Përcjellja”, sipas skenarit të Natasha Lakos e Mevlan Shanajt, në regji të Mevlan Shanajt (2007). Pamjet me kuadrin e […]

On 14 Shtator, 2017 With 0 Komente

Lasgushi, poeti që iu fal botës nga shqiptarët – Profecia e përmbushur!

Nëse Lasgushi ndërtoi një sistem të mirëfilltë poetik, dhe Eminescu nuk ia doli, nëse Lasgushi krijoi varg perfekt, dhe Eminescu nuk e bëri, nëse Lasgushi, […]

On 14 Shtator, 2017 With 0 Komente

Vendlindje!

Vendlindje ! Ta puthsha syrin pranverë dashurie sa keq po më rri karshi sdi a une jam pekmezav a më mallkove ti Saherë them se […]

Faqja 1 nga 6123...E Fundit »

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...