Published On: 27 Janar, 2016

Kujtohet masakra në Rogovë të Hasit, 17 vite pas (Video, +18)

Pren Marashi, kryetar i Degës në Pejë të OVL UÇK, ka kujtuar 17-vjetorin e masakrës në Rogovë të Hasit, ku ranë shumë ushtarë të UÇK-së, e nuk u kursyen as civilët e fshatit. Postimin e tij mund ta lexoni të plotë më poshtë!
“Plot 17 vite nga masakra që u be në Rogovë të Hasit ku ranë në pritë luftëtarët e UÇK-së .

Ishin ditët dhe netët e 27,28 dhe 29 Janarit të vitit 1999 në Rugovë të Hasit, kur Kosovës iu shtuan edhe 21 heronj, Dëshmorë të Kombit.

Aty heroikisht dhanë jetën: Agim Zeneli, Luan Smajli, Agron e Sejdi Rama, Pren e Meme Lleshi, Agush Gjoci, Valon Gashi, Bahtjar Morina, Daut Kelmendi, Emrush Çeta, Kasim Shala, Hamdi Berisha, Gezim Ademi, Haxhi Lypjani, Gasper Karaçi, Ilir Merturi, Naim Gashi,Naim Dreshaj,Sahit Krasniqi dhe Vesel Avdyli.

Kriminelët serbë nuk kursyen as civilët e këtij fshati”, ka shkruar Marashi. /Telegrafi/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...