Published On: 8 Maj, 2016

KUJTIM PËR DËSHMORIN DR. FEHMI AGANI!

Në përvjetorin e rënies!
Shefqet Cakiqi-Llapashtica 

Vrasja e Prof. Dr Fehmi Agani ishte goditje e rëndë e okupatorit serb kundër eruditit dhe urtakut të Kosovës! Lufta e tij ishte mendimi dhe pena, që paraprakisht kishin hapur rrugën pushkës në çlirimin e Kosovës! I kam për zemër dhe kujtesë dy dëshmorë pleq: krahas Prof. Dr Fehmi Aganit edhe Dr Latif Berisha… Dhe gjithe gati si vrarje ndergjegjje per mua personalisht dhe gjeneraten tone ! Une si i ri dhe gjenerata jone e asaj kohe do te duhej kishim pas detyre te jemi ushtar e te mbrojm ushtaret e luftaret pleq te mendimit dhe projektit te Pavarsise se Kosoves! E kur i kujtoj ligshtohna se nuk kemi arrite te i mbrojm te i ruajm !
Per prof. Dr Fehmi Aganin kam kujtime personale, ishte viti 1993 dhe ne Zyren e LDK-se ne Sebach afer Zürichut benim pregaditjet per Kuvendin e rregullt zgjedhor , e kishim musafir! Nuk pranoj te benim rezervim per fjetje ne Hotel… Ishte me ne ne zyrat e LDK-se, ku kishim krahas Zyres edhe dy dhoma fjetje! Per mua ishte kontakti i pare dhe mundesia e bashkebisedimit te gjate me Prof. Dr Fehmi Aganin. Atbote ishte kryetar i Deges se LDK-se Shaip Latifi … Ne disa me te ri ishim ne pregaditjen teknike te Kuvendit… Bardhyl Meta, Agim Vuniqi etj. Me beri pershtypje dhe gjithmon jam ndier krenar se kishte lexuar disa publikime te mija ne revisten “Alternativa&Rapublika” te Lublanes dhe ne “Bujku” per Levizjen e NDSh-se ne Llap … etj. ! Une nuk kisha ambicie te angazhohesha ne kryesi te Deges, as te kandidoja ! Ishte propozimi dhe insistimi i Prof. Dr Fehmi Aganit qe te kandidojesha ne Kuvendin Zgjedhor te radhes qe ishim ne pregaditje ! Une i them se ende nuk jam sistemuar, nuk kisha statusin e njohur, nuk isha i punsuar, nuk kisha mjet qarkullimi … etj. – Te gjitha keto vijne e rregullohen , ju te rinjet duhet te angazhoheni ! Shaip Latifin e sugjeroj te mos kandidohej per kryetar, Bardhyl Metaj mori obligimin te me propozoj per Kryesi ne Kuvendin Zgjedhor…. ashtu edhe ndodhi…. Erdhi Kuvendi, nga Bardhyli u propozova dhe u zgjodha , per nje mandat isha antar i Kryesise se Deges se LDK-se ne Zvicer, ne Komisionin per Informim! Pastaj per shume vite e shume here Prof. Dr Fehmi Aganin e kishim musafir ne kuader te aktiviteteve te LDK-se ne Zvicer!
Sot e perkujtoj me pietet dhe nostalgji po edhe dhembje e pergjegjesi …. Pse nuk kemi arrite te u ofrojme siguri dhe mbrojtje ! Ku ishim ??!!
I perjetshem kujtimi per Deshmoret Prof. Dr Fehmi Agani , Dr Latif Berisha!

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...