Published On: 3 Shkurt, 2016

Kujt po i frigohet Lulë Basha?

Kreu i opozitës, Lulzim Basha, ka ftuar sot kryeministrin Edi Rama që t’i bashkohet ftesës së tij, për t’u ulur në një tryezë diskutimesh për reformën në drejtësi. Duke shprehur qëndrimin e opozitës, në përpjekjet për të çuar deri në fund këtë proces, Basha tha se është me rëndësi që të ulen në një tryezë ekspertë të PS, PD dhe LSI, për t’i dhënë shqiptarëve reformën e duhur në drejtësi. Basha nuk ngurroi të akuzojë sërish kreun e Qeverisë “se e tremb reforma në drejtësi”.

“Do t’i kushtoj pak kohë një procesi që ka rëndësi për sigurinë e qytetarëve, jetën e tyre, pronën e tyre. Do flas për taksat dhe prokurimet, ku ka vjedhje flagrante nga Edi Rama dhe njerëzit e tij. Por të ndalemi tek reforma në drejtësi. Ndonëse kjo nisi si një masë për të çimentuar kapjen politike të gjykatave nga Rama dhe kupola e tij, prapë se prapë me ndërhyrjen e faktorit ndërkombëtar dhe qëndrimit të PD, sot ia ka dalë të tkeheth në një proces në qendër të vëmendjes. A është Rama i fokusuar për reformën në drejtësi? Iu kërkua të lërë mënjanë propagandën dhe spërdredhjen, dhe t’i kthejë përgjigje ftesës sime publike prej një muaji, për t’u ulur me përfaqësuesit tanë, të PS, PD dhe LSI, dhe për t’i dhënë vendit reformën në drejtësi. Të hartohet siç e duan shqiptarët, dhe jo siç mund ta dojë një parti apo një tjetër. Duhet të ketë parime të qarta në draft se si duhet të vendoset drejtësia.

Këtej bëheshin kullat, dhe paratë fluturonin në xhepat e kupolës së tij, kur ishte në krye të bashkisë, dhe na thonë se plani ishte i ekspertëve francezë. Loja me ekspertë mbaroi. Nuk mund të vazhdohet me këtë lojë as me reformën në drejtësi. Për analogji, askush nuk është më i interesuar për reformën në drejtësi, sesa opozita e vendit. Janë krijuar gangrena që dëmtojnë sigurinë në këtë vend. As ekonomia, e as shëndetësia e arsimimi nuk mund të përmirësohen nëse nuk luftohet korrupsioni në vend.

Kemi një precedent të suksesshëm duke miratuar ligjin. HUmbën një vit, se iu desh të emëronte edhe disa të tjerë të inkriminuar në Bashki. Nuk beson më askush Ramën apo kasnecët e tij, pasi opozita e do reformën, ndaj të lëmë llafet, të ulemi, dhe t’i japim shqiptarëve një drejtësi të reformuar. Përndryshe barra për këtë dështim bie mbi Edi Ramën. Reforma në drejtësi e tremb Edi Ramën”, tha Basha.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...