Published On: 5 Qershor, 2016

Kujdes me imamët, mos të na bëhen vrasës si shtabi i milionerëve

Unë jam shqiptarë së pari, dhe besimtar i tri besimeve (feve) tona, por që ruajnë identitetin
shqiptarë


Xhevat Rexhaj

O jungjat jeta shoqni e nderueme, e edhe fortë e respektueme.
Thashë mos të mbes pa çkrue edhe diçka: Debatet tona në fb për tema të caktuara shpesh po dalin jashtë brumit për çka po postojmë, dhe nga ajo po ndodhin edhe keqkuptime e besa edhe “përleshje” mendimesh haaa, asgja tragjike derisa nuk po e tejkalojmë kufinin e duhur. Ne të gjithë që jemi në rrethe të caktuara miqsh dhe me miqësi të vet çdo njeri që ka, besoj unë e mendojmë të mirën sa herë shkruajmë, pra e kam fjalën për të gjithë ne që me fjalën e lirë prekim tema të ndryshme edhe kur për dikend janë të ashpra, apo për dikend fyese ndaj një dukurie, ndaj një ngjarjeje e deri ndaj një besimi apo besimeve – religjioneve. Nëse kanalizojmë mendimet tona në binaret e kohës qebesa shëmtitë dhe negativitetet e caktuara do të duhej ti shohim me sy kritik dhe të jemi gati të një mendjeje, së fundi kemi të bajmë me ruajtjen e e pozitiviteteve si komb shqiptarë…. e këtu asnjeri nga ne nuk kemi dëshirë që të dobësohet kombi e shteti nga rreziqet e ndryshme. Ta kuptojmë një gjë, duke nderuar e vleresuar luftën dhe luftëtarët e viteve të ’90-ta, ne lejuam që në atë amulli nderimi, por dikur edhe frikë, që të na hypin në kurriz si shoqeri e komb komandantat e çubave, cubat bandita e kriminela, uzurpues e hajna (dihen cilët jo të gjithë), urdhërues dhe vrases të njerëzve shqiptarë dhe e zaptuen Kosovën cepë e n`cepë qe 17 vite, e të gjithë duke na thënë se na ishim komandantë e ju kemi çlirue andaj edhe ju vrasim nëse na dilni përpara…po po vetëm kush ashtë pis e rrencë nuk e pranon se të gjithë jemi dhie tutesh prej tyne qe 17 vite, dikush ma pak e dikush ma shumë, kjo po vërtetohet edhe tash me shtabin e komandantëve milionera… Eh e ceka këtë që të vij edhe te porblemi në fjalë, apo problemi akut numër 2 do e them. Masi ne në emën të vlerave të luftës nderuam luftëtaret e vërtetë dhe dëshmorët e rënë, këtë të mirë e shfrytëzuan kriminelët uzurpatorë, që thirreshin në komandantë dhe si e thashë ma nalt ja kajten Nanen Kosovës dhe popullit të saj deri në palcë, e që mos të na përsëritet e keqja e dytë ashtë tashmë problemi kanceroz me islamin ekstrem apo radikal, vehabizmin fatal që ka ngul rrënjët në Kosovë. As unë (që shpesh tingëllon se jam kundër besimit mysliman e nuk jam se ashtë besim dhe e respektoj sikur religjionet e tjera, por se a e praktikoj fare ashte çështje e imja) e asnjë shqiptarë normal nuk ashtë kundër shqiptarëve që besojnë normal e si duhet fenë e tyne, por këtu asht tani pika ku due te vij: mos po gabojmë edhe njëhere sikur me komandantët mas lufte edhe me shumë Imam të sotëm që ata duke shfrytëzuar të drejtën elementare për besim, thirren në besimtarë kinse, e në anën tjeter janë në shërbim të krimit dhe terrorizmit, shul e shqip e thënë ne mundemi të gabojmë pra përsëri sikur para 17 viteve, kur askush nuk guxojke me thanë se ka pas komandantë banditë e kriminelë që s’kanë luftue fare, por e kanë shfrytëzuar situatën me grupe lpk- iste kriminale me ardh në pushtet, e njëjta sot po ndodh me Imamët e shumtë në trojet shqiptare, që duke shfrytëzuar besimin e mirë të njerëzve të ndershëm janë duke e uzurpuar lirinë e Kosovës dhe të ardhmen e saj. Pasqyrën e kemi para vetes që nga 1999 e deri sot, andaj nse e dojmë kombin dhe religjionet duhet ti themi të keqes e KEQE e të mirës e MIRË, së pari identiteti pra kombi shqiptarë dhe së dyti besimet si pasurim i kombit, unë kështu e mendoj. U nxita të shkruej këtë shkrim nga disa debate që kam lexuar dje te shumë miq rreth vdekjes së boksierit më të mirë të botës Kasius Klej alias Muhamet Ali, dhe kam vërejt se kishte shumë polemika e edhe fyerje në mes shqiptarëve për emrin e boksierit, çka për mendimin tim ishte e pakuptueshme gjithë ajo zhurmë, pse të idhnohemi ne shqiptarët në mes veti sa herë vdesin Foremana e Muhameta, jo more qoftë larg se mu ai boksier ishte i veçantë, ai ishte i ri i krishterë e dikur vdiq si mysliman, dhe as nuk kanë fitue krishterët e as myslimanët nga ai, sidomos ne shqiptarët asgja, përveç se jemi kënaq me artin e të boksuarit të tij sikur mbarë bota….
Rrnoftë kombi shqiptarë me besimet e veta si të krishterë, mysliman e orthodoks, protestan e edhe budista ka… unë i respektoi tana besimet fetare që ruajnë identitetin shqiptarë… kofshim mirë me njani tjetrin edhe kur nuk pajtohemi, e ma së miri ashtë që tri fe, por gjaku asht Kastriot.
Xhevat Rexhaj- shqiptarë së pari dhe besimtar i tri religjioneve që kanë shqiptarët, tung e bafshi

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. Roberti thotë:

  Shume mire e ki.
  Dmth ky ashte realiteti ne Kosove.
  Ashte me te ardh keq qka ashte ka ndodh me oopullin shqiptar.a jane hipnotizu a drogu nuk di veq shume e kan hup orientimin .
  Zoti na ndihmofte e bekoft se ne rruge te gabuar po shkon o populli im o vllazen shqiptar.
  Oj nena Tereze na trego udhen e drejt.
  O zot na drejto rruges se drejt e na largo shejtanin nga trojet tona.amin.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...