Published On: 30 Mars, 2016

“KUFIRI I REPUBLIKËS ose KOSOVA NË SHITJE”

Gëzim Muçolli

Sa e dhimbshme është kënaqësia e pushtetit dhe qeverisë me raportin e një “komisioni” të të ashtuquajturve “ekspertë” ndërkombëtarë mbi kufirin e diskutueshëm Kosovë – Mali i zi.
Presidentja i fshiu duart me një deklaratë poliike .
Në popull flitet një shprehje e kahmotshme : Hajde babë ti kallxoj mexhat!.
Dikur kur shkolla ishte shkollë e dija ishte vlerë kur mësonim gjeografi , patëm kuptuar se kufiri natyral midis shteteve mund të kalojë nëpërmes sipër kreshtave të maleve e bjeshkëve.
Sot vizatohen kufijtë sipas apetiteve ndërkombëtare dhe pazareve të brendshme politike.
Keq .
Po në mes të kësaj të keqje ka edhe një të mirë.
Shyqyr që Kosova nuk ka deti se dikush do ta falte edhe detin per karrigen e vet.
Bile është fat që ne nuk e kemi murin kinez se edhe ai do të fluturonte.
E qe 100 vjet po flasim për bashkimin e trojeve etnike ku jetojnë shqiptarët në ish – Jugoslllavi.
Nesër (dhe sot) do të na përqeshin per pazotësinë tonë per ta ruajtur edhe tokën e babës që poetët e quajtën edhe atdhe edhe mëmëdhe.
A thua a kanë politikanët tanë atdhe apo janë APOLIDË.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...