Published On: 24 Gusht, 2016

Kuçi: AAK-ja e nisi kundërshtimin e Demarkacionit në formë institucionale

I ftuar në Info Magazine sot është sekretari i Aleancës për Ardhmërisë së Kosovës, Blerim Kuçi.

Me të është duke u diskutuar për seancën e 1 shtatorit ku parashihet që në rend të ditës të vihet ratifikimi i Demarkacionit e gjithashtu edhe për protestën e thirrur nga subjekti më i madh opozitar, Lëvizja Vetëvendosje.

 Ai ka thënë se ishte pikërisht AAK-ja që ngriti zërin e para kundër kësaj forme të shënjimit të kufirit me Malin e Zi.

“Në pjesën e parë të vitit të kaluar AAK-ja pati reaguar me shkresë zyrtare kundër demarkacionit. Ramush Haradinaj, pati tërhequr vërejtjen se raporti i Murat Mehës është gabim. Ne e kishim nisur kundërshtimin në formë institucionale”.

“Më pas qeveria e nënshkroi marrëveshjen me Malin e Zi për demarkacionin. Në ato kohë, para një viti kishim frikë se do të ratifikohet demarkacioni”.

“As qytetarët e as deputetët s’ishin të informuar mjaftueshëm për punën e demarkacionit”.

Kuçi ka thënë se pëfaqësuesit e popullit në Kuvend kanë pasur kohë të mendojnë se kj formë e marrëveshjes së Demarkacionit është e gabuar.

“Qëllimi ynë ishte t’i njoftojmë qytetarët se çfarë përmban ky raport dhe pse është i gabueshëm”.

“Deputetët duhet ta dinë se është bërë gabim trashanik me demarkacionin. Shpresojmë se kanë pasur mjaft kohë për tu njoftuar me lëndën dhe se nuk do të votojnë pro marrëveshjes”.

“Nëse ratifikohet Demarkacioni, asnjëherë shteti i Kosovës s’do të ketë më mundësi ta bëjë përmirësimin. Mos-ratifikimi i kësaj marrëveshjeje, është komplet proces demokratik. Kuvendi ka të drejtë që me vota të mos e pranojë një marrëveshje ndërkombëtare të nënshkruar nga qeveria. Demokracia e njeh këtë rregull”.

“Ratifikimi i kësaj marrëveshjeje, me deputetët që e dinë se Kosova humbë territor, është jo-demokraci”.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...