Published On: 14 Janar, 2016

Ku t’u zhduk premtimi o Ali Ahmeti, për udhëtim në Kosovë vetëm me letërnjoftim?!

Qeveria e Maqedonisë, e udhëhequr nga koalicioni qeverisë VMRO-BDI po vazhdon ta injoroj shtetin e Kosovës.  

Injorimi dhe mos bashkëpunimi janë shfaqur në shumë aspekte, duke filluar nga lëvizja e lirë e personave, çështjet e sigurisë, bashkëpunimi ekonomik etj.

Ka muaj që Maqedonia nuk e zbaton, vendimin qeveritar për lehtësimin e lëvizjes së qytetarëve të Kosovës dhe Maqedonisë vetëm me letërnjoftime.

Një numër i madh i kosovarëve që vijnë në Shkup për çdo ditë  po përballen me barriera të shumta fizike dhe teknike.

Analisti kosovar, Vilhard Shala thotë për agjencinë e lajmeve INA se, Maqedonia duket qartë se nuk ka interes ta zhvilloj mobilitetin e njerëzve të Kosovës në Maqedoni.

“Ajo i frikohet interakcionit social mes shqiptarëve të Shkupit dhe Prishtinë. Kjo për ata nënkupton humbjen e fuqisë së shtetit të Maqedonisë. Përmes vendosjes së barrierave po provon ta ruaj superioritetin. Që në fakt është e kundërta, sepse bashkëpunimi ndërkufitar në Evropë është vlerë, e cila mundëson shkëmbimin e ideve, vlerave kulturore dhe pasurimit të diversitetit”, shprehet Shala.

Bashkimi Demokratik për Integrim, rreth dy muaj më parë përshëndeti vendimin e Qeverisë së Maqedonisë për nënshkrimin dhe ratifikimin në Kuvend të Marrëveshjes në mes të Maqedonisë dhe Kosovës për kalimin e kufirit vetëm me letërnjoftime.

“Duke iu dhuruar qytetarëve në përgjithësi dhe shqiptarëve në veçanti  një lajm të shumëpritur, BDI dhe kryetari i saj Ali Ahmeti, ndjehen të lumtur që së shpejti shtetasit e njërit apo shtet tjetër, mund të hyjnë në territorin përkatës me letërnjoftime biometrike dhe pa viza, në të gjitha vendkalimet kufitare, kurse opinionit publik i dërgohet edhe një sinjal pozitiv se përfaqësuesit shqiptarë në Qeverinë e Maqedonisë kanë sens dhe gatishmëri që t’i artikulojnë drejt interesat kombëtare të shqiptarëve, pa marrë parasysh se ku jetojnë ata”, thuhej në deklaratën e BDI-së. (INA)

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...