Published On: 22 Qershor, 2016

Ku ka menduar Rexhep Selimi se e ka vendin?

  • Selimi çuditet pse është në listën e zezë të SHBA-së
  • Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, George W. Bush, 15 vjet më parë kishte shpallur një emergjencë kombëtare në lidhje me vendet e Ballkanit Perëndimor, për t’u marrë me kërcënime të pazakonta dhe të jashtëzakonshme ndaj sigurisë kombëtare dhe politikës së jashtme të Shteteve të Bashkuara.

Ky vendim prekte direkt me emër e mbiemër personat e angazhuar, që sipas SHBA-së, ndihmojnë, sponsorizojnë apo mbështesin dhunën ekstremiste në Maqedoni, Bosnjë dhe Kosovë. Të njëjta masa janë miratuar edhe 15 vite më vonë nga Presidenti i tanishëm Barack Obama.

Nga Kosova vazhdojnë të jenë në listë emra kryesisht nga lufta e fundit dhe tashmë të përfshirë në politikë.

Disa nga ta janë: Fatmir Limaj, Rexhep Selimi, Sami Lushtaku, Daut Haradinaj, Ramiz Lladrovci, Emrush Xhemajli, Azem Syla dhe të tjerë.

I kontaktuar nga Telegrafi, Rexhep Selimi ka thënë se sot e 15 vite nuk e di arsyen e përfshirjes së emrit të tij në këtë listë. “Ashtu sikur para 15 vitesh, po ashtu edhe sot nuk e di për atë listë. Vetëm e di që emri im është përfshirë aty në kohën e Luftës në Maqedoni, kështu që nuk e di ende”, ka thënë Selimi, për Telegrafin.

Presidenti amerikan, Barack Obama ka vendosur që emergjenca kombëtare e shpallur më 26 qershor 2001, dhe masat e miratuara në atë datë, duhet të vazhdojnë të mbesin në fuqi edhe pas 26 qershorit 2016.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...