Published On: 14 Gusht, 2016

Ku janë qytetarët?

 

Agim Vuniqi
Se është [do gjë në kaos dhe jashtë kontrollit në Kosovë e kanë kuptuar që moti qytetarët, por ata janë tmerrësisht të pa interesuar të ndryshojnë gjërat për të mirë, ata medeomos duhet ta ndryshojne shprehinë e ankesave të përditshme dhe retoriken inflantive duke u bërë opozitë qytetare, ata që nuk janë pjesë e uniformuar partiake duhet të organizohen në lëvizje, grupime qytetareësh…

Psh. ne kohen e monizmit kane ekzistuar tubimet e qytetareve, keshillat banesor, pleqesite, neper bashkesi lokale (model perendimor i volunterizmit) si organe ekzekutive te cilat kane qene institucione me te drejta ligjore, volunteer, kane pasur statutin, i cili ka mundur te ndryshoje vetem me kerkesen e tyre, ata jane konsultuar cdo dite me banoret per planet zhvillimore ne lagjet e tyre, ato biznesore qe nuk godasin shendetin e tyre, qe nenkupton destinimin, apo ndryshimin e destinimit te lokaleve, bazuar ne interesat e banoreve, pagues te taksave te prones se paluejtshme.

Ka shume raste qe jipen leje per larje te veturave, a duhet ato te jene te mbyllura apo te hapura? Nese lejohen te hapura duhet parapare nje varg masash, edhe pelqimin e banoreve, ku kufizohet biznesi i tille (perara nuk ke mundur te ndertosh as shtepi pa pelqimin e komshive, keshtu eshte edhe ne perendim, banort e lagjes para cdo ndertimi duhet te japin pelqimin), parashihet distanca se paku gjysme metre e larguar nga muret e jashtme kufizuese te shtepive, ngase demtohen shtepite e komshinjeve prej lageshtise, ne raste te tilla kush eshte pergjegjes, institucioni qe ka leshuar leje apo…(?), dikush duhet te paguaj demshperblimin!

Pastaj furrat e bukes, eshte e panatytshme siç ngjane ne shume vende ne Prishtine ato te jene te ngjitura me muret e shtepive te komshinjeve, pastaj zhurma qe lirohet gjate punes ne oret e mbremjes krijon nervoze, edhe per faktin se ato nuk jane te izoluara. Rreziku i perhapjes se flakes, nese furrat perdorin si lende djegese drunjte eshte e madhe. Prandaj te gjitha furrat duhet te kene te instaluar sistemin e alarmit, qe nuk kushton shtrenjte, por shton sigurine. Le qe kjo nuk praktikohet ne bizneset e vogla por kjo nuk eshte praktikuar as ne KEK, ku humben disa jetera ne sistemin e elektroizes, per shkak te lirimit te monoksid karbonit.

Nese jeni te paknaqur me sherbimet ne institucionet publike, perfshire gjykatat, kompanine e telefonit, KEDS-in, ujsjellesin, permbaruesit (ata jane nje forme e re e fajdexhinjeve ligjor), ata pa nje vendim te gjyqit nuk kane te drejte te bejne ekzekutimet, qe do t’ishin ne pajtim me ligjet perkatese per te drejtat dhe lirite e njeriut, pra ju nuk keni mundesi te zgjidhni asnje problem permes telefonit, edhepse kudo ne bote numrat e thirrjes-sherbime per konsumatoret jane pa pagese, e njejta gje mund te flitet per policine, per ndihmen e shpejte… Me e keqja eshte se obektet e disa bashkesive lokale, perfshire ate te XIII dhe XIV (eshte ndertuar me punen vullnetare te qytetareve), tash sallen e tubimeve, ku te rinjte jane takuar dhe argetuar, ia ka dhene pa te drejte komuna, para dy mandateve, SHKA Gercek.

Eshte e pakuptimte qe ne bordin-pleqesine e Bashkesise Lokale te jene te perfshire subjektet plitike, sic ndodhe tash, sepse eshte ne kundershtim me statutin e vet Bashkesive lokale, subjektet politike te lagjes mund te zhvillojne aktivitetin politik, me te drejta te barabarta, por jo te udheqin ate.

 

 
Displaying 3 Comments
Have Your Say
 1. haku thotë:

  Ne Kosove ende eshte koha PRIT MAGAR SE DEL BAR. Ku ka pa z. Vuniqi se qytetari apo vota e qytetarit vendos dicka ne Kosove.Une e qes voten ne LDK e ajo fuc dhe iken ne LPK. Aty ku nuk mundet qytetari mundet dollari dhe ky i fundit gjithmon eshte me i forti. A nuk po e lexoni bacen Deme?!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 2. haku thotë:

  Ne Kosove ende eshte koha PRIT MAGAR SE DEL BAR. Ku ka pa z. Vuniqi se qytetari apo vota e qytetarit vendos dicka ne Kosove.Une e qes voten ne LDK e ajo fuc dhe iken ne LPK. Aty ku nuk mundet qytetari mundet dollari dhe ky i fundit gjithmon eshte me i forti. A nuk po e lexoni bacen Deme?!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 3. fery thotë:

  Qytetaret z.Vuniqi , i kane fute veshet ne leshe dhe po presin ne ankth , se cka do te u sjelle dita e re sepse , sepse po i vrete ndergjegjeja e fajit sepse , sepse vete i votuan pa nderpre dhe tashe, tashe s po mund e kqyrin njoni -tjetrin ne sy…!!
  ” Se kishte fajin sopata qe e preu malin , thote nji fjale z. Vuniqi por , fajin e kishe pase ai qe sopates ja vuni bishtin ” …e bishin sopates, ia vune vete, me doren e vete qytetaret , per te cilet ju pyesni se ku jane..z.Vuniqi i nderuar …?

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...