Published On: 22 Janar, 2016

Ku gënjeu Rama për Ilir Metën?

Edi Rama ka shfrytezuar dje rastin për të folur në një emision special të Top Story për 21 janarin lidhur me reformën në drejtësi dhe marëdhëniet e tij me Metën. Por si zakonisht në këtë pikë nuk u tregua i sinqertë. Sepse ai u mundua ti gjejë një justifikim banal, yçklave që nxjerr kreu i LSI për reformën. Ai ka thënë se Meta i bën këto jo si shefi i partisë së majtë, por si kryetar kuvendi… “Dua t’ju siguroj që shumica jonë është e vendosur për të bërë reformën në drejtësi dhe askush nuk duhet të keqkuptojë dhe keqinterpretojë diferencat në retorikë mes meje dhe kreut të Kuvendit dhe askush nuk duhet të harrojë që ky është një proces që ne ja kemi lënë Kuvendit. Në rastin konkret, nëse e shikojmë dhe gjykojmë Ilir Metën vetëm si kreu i LSI-së mund të keqkuptohemi. Ai është edhe kreu i Kuvendit dhe në këtë proces duhet të jetë mbi të gjitha kryetar i Kuvendit dhe si i tillë duhet të kërkojë konsensus deri në mërzi dhe bezdi për njerëzit që presin me padurim reformën në drejtësi sepse ky është roli që ka” tha Rama për Sokol Ballën. Po a e ka harruar kryeministri se zërat e shumtë për konsensus vijnë nga selia e LSI dhe nga zyrtarët e saj dhe jo nga ajo e kuvendit?

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...