Published On: 15 Janar, 2016
Ide |

Kthimi, se malli për njerëzit dhe vendin është më i madh se rehatia që mund të kisha

Shkruan: Bedra Kaba

Kthimi, se malli per njerzit vendin eshte me rend ne shpirte se rehatija qe mund te kisha .
Jete e mohuar 29 nendor 1990

Ne 1987 në Tetor mbas një internimi gati 26 vjetësh thashë shpëtova duke u martuar dhe vajtur në një qytet të vjetër dhe të bukur si Berati .Por që në fillim filluan shgenjimet e para nga ftohtësija e njerëzëve dhe nga puna tepër e rëndë me tre turne në kombinat, athere u mërzita shumë dhe vëndosa ti shkruaja vëllait ashtu si pata shkruar pothuajse nëntë vjetë rreshtë nga Savra ku isha e internuar Por athere i shkruaja bukur që letrat të vinin duke mos i treguar hallet tona . Tani e zhgënjyer nga jeta që mu afrua gjoja në qytet vendosa ti shkruaj se si kishim jetuar kaq vjetë, ndoshta do e ndihmoja atë për të krijuar imazhin e vërtet të jetës që bënim në SHqipëri . Le ta provoja dhe burgun por vëllai im do e merrte vesh të vërtetën që s’ja kishim thënë . E kështu e shkruaj atë letër duke i shpjeguar gjithë vuajtjet tona për fat ai e merre letrën dhe mbas një ankthi të pritjes së letrës ajo më vjen . E hap e duartë më dridheshin nga emocjoni më në fund ai e paska marrë letrën thashë . E lexoj me një frymë diku më shkruan, faleminderit Bedra letra jote më ka qartësuar dhe më ka hequr shumë merake që kam pasë. Motër ky është numri im i telefonit kurrë ta kesh mundësin mundesh me më telefonu . Ugezova shumë që vëllai e morri letrën dhe fatmirsisht mua s’me ndodhi gjë .Ato vite lufta e klasave edhe ishte dobsuar pak, por edhe familja ku isha martuar unë nuk kishte këto probleme .Në atë familje ku isha s’kishim as radjo për të dëgjuar muzikë që pëlqenim dhe jo më televizor . U futa në një llotari me 1000 lekë të vjetra dhe për dy vjetë me bëheshin 48000 mijë lekë dhe mbas dy vjetëve do merrja një televizor Kurrë një komshja ime kishte hallën në Amerikë dhe i kishte kërkuar 500 dollarë dhe do blinte televizor me ngjyra athere sa po fillonin të futeshin në SHqipëri . Ne kishim shumë shoqëri me ta dhe një ditë ajo thotë në qoftëse më vin dollarët nga Amerika po ja u jap televizorinë juve e kurrë të merrni llotarin mi jepni lekët . Mbas ca muajsh asaj i vin lekët dhe ne u gëzuam se do te merrnim tv e i them burrit shko thuaj ,Kurr vete ai, ata i thonë duam 20 mijë lekë kaparë po kush kishte 20 mijë lekë athere . Kujtë ti thonim athere i thashë thuaj dhe njëherë dhe lere . Burri u mërzit shumë ishte ritur në atë familje dhe nuk ja merrte mëndja se do ja hanin fjalën si i thanë . Unë isha më e shgënjyrë nga jeta dhe nuk është se s’më ngeli merak por kaq e kalova ndërsa ai ,jo i filloj një dhimbje kokë dhe në një momentë kurr unë po bëhesha gati për të ikur në punë ai shtrirë më thotë shiko po kalojnë aroplan kthehem i ve dorën në kokë temperatur shume e lartë athere në moment i them ti u shqtsove per një tv po ngriu mos u mërzit edhe unë kam vellan jashtë shtetit do marrë në telefon dhe do i kërkoj 500 dollarë dhe do e marrë tv, ngreu, me vrap një asperin filloj të behet më mirë . Por mbasi u bë mirë më erdhi zorrë tani duhet të flisja me vëllan qe s’kisha folur kurrë dhe për herë të parë unë duhet ti kërkoja lekë . SHkova me burrin dhe fola më të e ja kërkova lekët . Diku e dëgjoj njëra nga Savra për herë të parë kishte folur me vëllan dhe i kishte kërkuar lekë . Nuk më erdhi mirë ajo nga Savra isha unë, athere i shkruaj vëllait prap dhe i tregoj arsyen pse ja kërkova ato lekë dhe i them’; të me falësh unë 31vjete nuk kam parë televizor me sy për 7 muaj unë do ta blejë se athere do ti kem lekët e ti mos u mërzit mos mi bjerrë se unë ti kërkova për të shpëtur burrin nga një deporesjon që mund të kalonte . Athere vëllai e merr ;letrën time dhe me con telegram ku më thotë’ se në c’orë të shkoja unë në postë e te flisja me të . Athere shkoj në postë dhe flas me vëllan e ai me thotë; Bedra më trego datën e saktë të lindjes se do të sjellë garanci për të ardhur në Belgjik . E habitur dal nga posta dhe i them burrit këto qe më tha vëllai . Ai e nxerre pashaportën menjëherë se nuk e njihte njeri për biografi të keqe. Vinë garancit nga vëllai dhe ne cojmë dekumentat në Jugosllavi për vizë pritem ca , dhe ajo vizë nuk po vinte një ditë vëllai merr ambasaden dhe pyet’ përse nuk vinin vizat dhe ai i thotë’ nuk kane futur lekët e vizës ,po sikur ti postoj unë i shkon viza atyre, po i thotë ai . Mbas dy javësh viza erdhi dhe unë me dekumentin në dorë, lotët më rrejedhin dhe në atë moment, më gjenë nëna duke qarë e thotë; po tani perse qanë . Thashë po ne s’kishim 20 mijë lekë për të marrë tv po tani ku do i gjejmë lekët për të ikur në Belgjik . Telegram vëllai prap shkoj në postë… i them viza erdhi po thotë Bedra hajdeni me duar në xhepa e prisni biletën se kurr të vish do ja u jap unë lekët . E thashë me vete në bëmë gjithë këtë mund po kotë hava. C’ti thosha s’kam lekët . Desh zoti dhe lekët aritem e i mblodhem. Shkuam të presim biletë por s’kishte,shkuamjavën tjetër na thanë hajdeni në aeroport se do ja u presim direktë . Shkoj e marrë në telefon vëllan i them nesër vim por bilet s’kemi pre por ti do dalësh se ne nuk dim ku vemi . A i më thotë’ kam dy të permte që shkoj në aeroport se atë ditë shkonte aroplani nga Shqiperia, mos ki merak motër unë atje jam . Desh zot na bënë pak naze në ajroport, por unë isha me vajzen 20 muajsh në krah dhe ju luta se kisha bërë gjithë atë rrugë e athere e prem biletën, e u nisem për në Belgjik ishte 29 nëntor 1990 kurr vendi ishte në krizë . Duke pritur valixhet në ajroportin e Belgjikës të dilnin dëgjoj një zë, hajde ke daja duke I thënë vajzës time, kthehem e shoh vëllan tim që më kishte lënë dy vjec,e unë shkoj e takoj me vajzën time dy vjec . Një mallë i pa treguar lotë që të ridhnin nga dhimbja dhe emocjoni . Ai kishte ardhë vetëm me fëmijët e vetë për të më pritur pasi kishte frikë se nuk do arija të shkoja . Nisemi dhe shumë shpejtë arim tek shtëpia e tij ,unë u habita dhe u gëzova, pasi ai jetonte shumë mire . Atë ditë u shplodhëm dhe u shmallëm me njëri tjetrin, të nesermën vëllai morri një stacjon radjoje dhe i njoftoj gjithë Shqpitarët për mbritjen time, ishte tepër emocjonuse . Të gjithë filluan të vinë dhe gëzoheshin që ne u takuam pas kaq vitesh ,e thonin; o sa ngjankeni ju të dy . Por ajo kohë ishte e trazuar, askush nuk ja merrte mëndja se do të shembej ajo perndori komniste prej 50 vjetësh. Ndaj unë u ktheva për të mos pasur probleme vëllai im, në qoftëse do mundte ta shkelte endrën dhe mallin e vetë SHqipërinë .

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...