Published On: 30 Janar, 2016
Bota |

Kthehen tensionet Turqi-Rusi, Ankaraja akuzon se avioni rus hyri në territorin turk

Një avion rus ka shkelur hapësirën ajrore të Turqisë. Të paktën kështu pretendojnë autoritetet turke, të cilat kanë thirrur për shpjegime Ambasadorin rus në Ankara.

Ministria e Jashtme e Turqisë tha se një avion rus, SU-34 fluturoi në hapësirën ajrore turke të premten, pavarësisht paralajmërimeve të shumta.

“Një avion i llojit Su-34, i cili i përket forcave ajrore të Federatës Ruse ka shkelur hapësirën ajrore turke dje në orën 11:46 minuta sipas kohës locale”, thuhet në deklaratën e Ministrisë së Jashtme.

Në deklaratë gjithashtu thuhet se Ambasadori rus në Ankara është thirrur për të dënuar ashpër dhe protestuar për incidentin.

Shkelja e hapësirës ajrore konsiderohet nga Turqia një tregues konkret i synimeve të Rusisë për të përkeqësuar marrëdhënien me Turqinë.

Por Ankaraja zyrtare paralajmëron Rusinë se do të jetë përgjegjëse për pasojat e tmerrshme që mund të vijnë si rezultat i akteve të tilla të papërgjegjshme.

Turqia, një kundërshtar i zëshëm i Presidentit sirian Bashar al-Assad, është ankuar shpesh për shkelje ët hapësirës ajrore nga avionët rus, gjë të cilën Moska e mohon.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...