Published On: 9 Maj, 2016

Kryevehabisti Naim Tërnava shkollimin shqip në mërgatë, nuk e përmirëson, përkundrazi e keqëson

 • Dhe kjo gjendje aktuale në aspektin e zhvillimit të procesit për mësimin plotësues në gjuhën shqipe, po rëndohet dita-ditës, nuk po ia atribuoj ministrit aktual për Diasporë, z. Valon Muratit, që u bë “sebep” i këtij shkrimi, por iniciativa e tij për ta përmirsuar gjendjen në procesin e mësimit plotësues në gjuhën shqipe në mërgatën tonë, duke kërkuar ndihmë nga kryevehabisti Naim Ternava, është injorancë e llojit të vetë, dhe zotimin nga ky i fundit gjoja për të ndihmuar në këtë aspekt.
 • LEXONI edhe:
 • http://www.shqiptari.eu/i-tmerrshmi-komandant-zeza-une-jam-snajperist-me-duhen-syzat-me-te-mira-te-vrase-shqiptare/

Nexhat HAZIRI

Situata e kaotike në sferën e mësimit plotësues të gjuhës shqipe në mërgatën tonë, sa vie e bëhet edhe më e rëndë. Statistikat flasin se vetëm në Zvicewr, ku është pwrqendruar numër i madhë i shqiptarëve që jetojnë dhe punojnë, shifrat flasin për 300 mijë, vetëm 5 % e fëmijëve shqiptarw e vijojnw shollwn në gjuhën shqipe, që quhet mësim plotësues, përkundër që kjo e drejtë iu është njohur nga autoritetet zvicerane në të gjitha shkollat në Zvicër. Ndërsa, numri i atyre që ndjekin ligjërata fetare në xhamitë gjithandej Zvicrës, jo vetëm të atyre me imam shqiptar, por edhe në xhamitë turke dhe arabe është shumëfish më i madh. Dhe si rezultat i braktisjes së mësimit plotësues në gjuhën shqipe dhe shtimi gjithnjë e më shumë i numrit të fëmijëve shqiptarë për të ndjekur ligjërata fetare nëpër xhami, ka bërë që të rritet shkalla e radikalizmit fetar tek të rinjtë shqiptarë në Zvicër. Dhe kjo gjendje e rëndë, gati e pa shpresë është për shkakun se institucionet e Kosovës, nuk treguan asnjë herë interesim për organizim dhe mbështetje këtij procesi. Mjaftoi që klasa politike që janë sot, liderët aktual, dikur ish azilantë, pasi i vjelën për një dekadë parat e djersës së mërgimtarëve në emër të fondeve të ndryshme, pas çlirimit të Kosovës, mërgimtarët u harruan dhe askush më nuk shprehu interesim për ta, përpos disa organizimeve bajate pa asnjë shije, që u përdorën nga institucione shtetërore dhe liderët politik, si fasadë për qëllime të tyre politike. Këtë gjendje të rëndë, jo pakë herë e kishte pasqyruar shtypi dhe mediat shqiptare. Dhe kjo gjendje aktuale në aspektin e zhvillimit të procesit për mësimin plotësues në gjuhën shqipe, e cila siç thamë po rëndohet dita-ditës, nuk po ia atribuoj ministrit aktual për Diasporë, z. Valon Muratit, që u bë “sebep” i këtij shkrimi, por iniciativa e tij për ta përmirësuar gjendjen në procesin e mësimit plotësues në gjuhen shqipe në mërgaten tonë, duke kërkuar ndihmë nga kryevehabisti Naim Ternava, është injorancë e llojit të vetë, dhe zotimin nga ky i fundit gjoja për të ndihmuar në këtë aspekt. Ja arsyet: 1.Procesi i zhvillimit të mësimit plotësues në gjuhën shqipe, duhet të jetë konform rregullave të sistemit shkollor në Kosovë. 2. Shkollat apo sistemi arsimor në Kosovë është laik, konform kushtetutës që me nenin V, Republika e jonë është shtet laik. 3. Çdo ndërhyrje fetare në procesin arsimor është e kundërligjshme, si dhe arsye të tjera. Pra, të kërkosh ndihmë për zhvillimin e mësimit plotësues në gjuhën shqipe në vendet euro-perëndimore për mërgatën tonë, nga një njeri si Naim Ternava dhe BIK, është faktorizimi i këtyre të fundit, në një segment shumë të rëndësishëm për ruajtjen dhe kultivimin e gjuhës shqipe te brezat e ri në mërgatën tonë. Është po ky Naim Ternava që së bashku me sejmenet e tij nëpër Europë, që po i indoktrinon të rinjtë me islamin radikal dhe po e pengon zhvillimin e procesit të mësimit plotësues në gjuhen shqipe.
Jo shumë kohë më parë në xhaminë që gjendet në Winterthur, janë radikalizuar edhe shqiptarët, Edita (16) dhe Visar (17), vëlla e motër, duke qendruar për një vit në Siri, rast për të cilin patën raportuar edhe mediat. Zotimi i tij, është genjeshtër, është zotim i koftëlargtit që kënaqet me vuajtjen e njerëzve, si pasojë e paudhësive të tij. Andaj z.ministër, mbaje larg nga shkolla shqipe Naim Tërnaven dhe sejmenët e tij. Përmirësimi i kësaj gjendje bëhet me rritjen e interesimit dhe kapaciteteve shtetërore në raport me mërgatën tonë, në veçanti për procesin e mësimit plotësues në gjuhen shqipe, me angazhimin e juaj si ministër për diasporë, ministrisë së arsimit, ministrisë së kulturës, Ambasadat e Republikës së Kosovës në shtetet ku është prezente mërgata jonë, fuqizimi dhe përkrahja e LASH,-it duke organizuar edhe trajnime për edukim dhe mësimdhënie për mësuesit shqiptar në mërgatë, e të tjerëve, por jo institucionet fetare.

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. Zef Margilaj thotë:

  NEXHAD HAZIRI ESHT E TEPER E RAND DHE E PA BESUAR SI MUNDEN KETA HOXHALLAR ME DEPERTUA KAQ THELL NE KULLTUREN DHE TRADITAT TONA SHQIPTARE KETA HOXHALLAR PO BEJN DAME TE MELLAJA SI NE EDUKIM BESIM FETAR DHE SHOQERIN SHQIPTARE NEVE SI SHQIPTAR DHE KOMB QE JEMI EVEROPA DHE AMERIKA PRET NGA NEVE REZULLTATET ME POZITIVE SI AT EKONOMIK KULTUROR EDUKATIV NEVE VETEM PO JAPIM NE PERGJITHSI VETEM REZULLTATE NEGATIVE NE CDO ASPEKT. KJO RENDON MIQESIN DHE NDOSHTA SI DISA SHTETE EVROPJANE DHE BOTNORE QE I KEMI MIQ DO LARGOHEN GRADUALISHT DHE NUK DO JU INTERESOJN PROBLEMET ME TE CILAT SHQIPTARET NE PERGJITHSI NUK KAN AS NDONJE ZGJELLJE PER VEC SE TE RRISIN NE ISLAMIZEM FANATIK DHE PERCARES NE TREULLIN SHQIPTAR KJO KURR KUJ NUK I SHKON NE INTERES DHE DIHET TASH ME CFAR DEMESH KATERSTROFALE BEHEN NE KULTUREN DHE AMBRELLEN SHQIPTARE NE TERSI. NDALO KETO IDEOLLOGJI O POPULL I MJER DHE FAT KEQ KOSOVAR.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(5) Nuk Pelqej(0)
 2. Bruxeli thotë:

  Shume verejtje me vend . Por une kam nje propozim qe te formohet nje grup ne kuader te ministris se shqiperis Kosoves dhe nje pjes se FYROM qe te unifikojn nje program te perbashket per mesimin plotesues shqip ne diaspor{e cila llogaritet jash Shtetit shqiptar Kosoves Maqed. Serbis,Malit te zi Dhe grqis} Arsyeja: Sepse ne diaspor ka shqiptar nga te gjitha ketyre trevave dhe keshtu qe mus te ndahen nxensit gjat mesimit shqip sipas teritoreve dhe programet e tyre shkollore por te ken nje program te perbashket fondin e perbashket per profesot e ketyre nxensve dhe ambiente te perbashketa.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...