Published On: 31 Gusht, 2016

Kryetartufi Islami, a jeni ju akademi paralele e Beogradit, serbo-malazeze dhe krah i UDB-së?!

 

Akademiku Tartuf paska deklaru se dy profesorët mbështetës të kundërshtimeve të demarkacionit, përkatësisht ata që kanë argumentuar nëpërmjet dokumenteve dhe matjeve satelitore se Kosova do të humb mbi tetë mijë hektarë tokë në kufirin me Malin e Zi, janë jo serikoz në shkencë dhe përplot akuza, që në studimet letrare quhen, faktorë të jashtëm, jashtëletrar, pra në këtë rast jashtë problemit.
Hivzi Islami dikur njihej si një prej demografëve më të mirë, dhe tejet të respektuar, u çmua shumë edhe për guximin e kundërvënies Rexhep Qosjes, në një mënyrë shpesh bindëse. Por, mënyra që përsërit akuzat ndaj dy kolegëve të rinj gjeograf Florim Isufi dhe Shpejtim Bulliqi, vetëm pse nuk iu dorëzohen pushtetit, po dëshmon mjerimin e tij akademik dhe të tërë Akademisë.
Po ashtu akademiku Islami pat lënë përshtypje kur pat marrë guximin që më në fund të kundërshtonte decentralizimin edhe pse këtë e pat bërë me shumë vonesë, por e pat kundërshtuar dinjitetshëm.
Por, tashmë këtë mandate si kryeakademik po e përmbyll si një palaço, që nuk e gjen kund.
E kuptojmë për problemet familjare që I ka kryeakademiku, por se kuptojmë kur kaq mjerueshëm, vajtueshëm dhe përulshëm sillet ndaj malazezve. Do ta kishim kuptuar sikur këtë ta bënte Qosja, pasi ai është pajtuar që tërë veriun të na e marrë Serbia, bile pa e këmbyer me Kosovën Lindore, tashmë një dekadë, por si t;ju kuptojmë juve z.Islami.
Mos e keni hallin që kur të caktohet kufiri me Serbinë, të deklaroheni pro marrjes së territorit të rreth 6 mijë hektarëve sa planifikohet apo është pajtuar Thaçi dhe mbase Isa-ija, dhe ju po e përgatisni ndërgjegjen tuaj për tradhtinë e radhës, që para opinionit të thoni se kështu ishte edhe atëherë kur u caktua kufiri me Malin e Zi, se Komisioni shtetëror po punon ndershëm e drejtë.
Pse nuk o tregon për shkencën tënde, dosjet e tuaja, nënshtrimin tënd ndaj krimit të organizuar, kur ia hape dyert kreut të SHIK-ut Kadri Veselit, dhe e ç’nderove edhe njëherë të poshtëruaren Akademi, që nuk flet as bëzan që nga bisedimet në Vjenë, kur pranoi shkërmoçjen e Kosovës, decentralizimin, shkulturimin, tjetërsimin e shqiptarëve, tjetërsimin e trashëgimisë fetare dhe kulturore dhe çdo gjë tjetër, sikurse pranoi gjithëçka të bërë në bisedimet në Bruksel, edhe Asociacionin e Komunave Serbe, dhe çka tjetër jo.
I gjithë ky qëndrim i juaji flet se ju jeni akademi paralele e Beogradit, dhe krah i UDB-së, ndërsa populli budalla ju mban dhe ushqen, që ju ta tjetërsoni!
Si ta shpjegojmë ndryshe këtë pasion tuaj për qëndrime filomalazeze, dhe pasionin e Akademisë për të heshtur në gjithë katrahurë të rrënimit shtetëror, shkatërrimit ekonomik, shpopullimit, dhe varrosjes së shqiptarëve për së gjalli!? SHQIPTARI.EU

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...