Published On: 6 Shtator, 2016

Kryetari i Akademisë së Maqedonisë ia mohon origjinën shqiptare Nënës Terezë

Pas hezitimit të krerëve shtetërorë maqedonas që ta zënë në gojë origjinën shqiptare të Nënës Terezë, sot edhe Akademia e Shkencave dhe Arteve e Maqedonisë ka kontestuar prejardhjen e saj shqiptare, transmeton GazetaExpress.

Gjatë një eventi përkujtimor të ASHAM-it kushtuar shenjtërimit të Terezës nga Vatikani, kryetari i saj Taki Fiti deklaroi se Nënë Tereza rrjedh nga një familje me prejardhje të përzier etnike.

“Ngjarja e jetës së Nënë Terezës, dëshmon se në hapësirat tona kanë jetuar në paqe, tolerancë dhe mirëkuptim të ndërsjellë njerëzit me përkatësi të ndryshme fetare dhe etnike. Ajo rrjedh nga një familje me prejardhje të përzier nacionale. Mesazhet e thella humane nga vepra dhe angazhimi i Nënës Terezë sot duhet të jenë të thurura në të gjitha segmentet dhe poret e jetës sonë, në jetën e zakonshme, në shkencë, kulturë, politikë e kështu me radhë”, deklaroi Fiti.

Ky, Taki Fiti, përndryshe, është me kombësi vllehe, ndërsa edhe qarqe tjera shovensite dhe pesudo-shklencore maqedonase, të cilave u pengon origjina shqiptare e secilit personalitet në botë, pohojnë se babai i Gonxhe Bojaxhiut s’ka qenë shqiptar po vlleh, përkujton Expressi.

Ministrja e Kulturës Elizabeta Kancevska – Milevska theksoi se të gjithë popujt në Maqedoni janë trashëgimtarë të Nënës Terezë dhe duhet ndjekur shembullin e saj për t’u bërë njerëz më të mirë.

“Sot lirisht mund të themi se të gjithë ne jemi trashëgimtarë krenarë të Nënë Terëzës dhe kemi detyrë historike që ta vazhdojmë veprën e saj, misionin e saj për paqe dhe dashuri për vendin dhe barazi në mes popujve në mbarë botën”, deklaroi ministrja e Kulturës, Elizabeta Kançevska – Milevska.

Ndërkaq, Anton Sereçi, studiues i jetës dhe veprës së Nënë Terezës ka shfaqur revoltën e tij që edhe pas kanonizimit të saj si e shenjtë nga Vatikani, në Maqedoni shfaqen akoma dilema se kush ishte Nënë Tereza.

Vetë Papa Francesku gjatë ceremonisë së shenjtërimit e potencoi prejardhjen e saj etnike.

“Kur vij nga Vatikani dhe dëgjoj fjalët që u thanë në gjuhën shqipe, thanë se Nënë Tereza është Gonxhe Agneze Bojaxhiu, e lindur në Shkup në familje shqiptare. Vetë Papa Francesku i thotë ato fjalë. Dhe vij këtu në Akademinë e Shkencave të Maqedonisë, i dëgjoj personat të cilët nuk dinë as vetë për atë se kush është Nënë Tereza, çfarë ka qenë dhe çfarë ka bërë dhe e potencojnë tërë kohën Nënë Tereza shkupjania. Përkatësia kombëtare askund nuk përmendet askund nuk përmendet sepse ajo i takon mbi të gjitha botës, por të gjithë e din se ajo është shqiptare, këtë nuk e konteston askush. Vetëm në këtë shtet ku jetojmë mjerisht merremi me ato gjëra t’i shtrembërojmë gjërat, jo vetëm rastin e Nënë Terezës por edhe shumë gjëra të tjera”, deklaroi Anton Sereçi, studijues i Jetës dhe Veprës së Nënë Terezës.

Vetë Nënë Tereza në deklaratën e saj të dhënë për mediat globale pat thënë:  Me gjak jam shqiptare, Me shtetësi jam indiane, Nga besimi jam murgeshë katolike, Nga thirrja i përkas botës, Me zemër i përkas plotësisht Zemrës së Krishtit!

Sipas Sereçit, as në Muzeun e Nënë Terezës në Shkup nuk ka të punësuar asnjë shqiptar ndërsa ato të punësuar që janë maqedonas dhe serbë, nuk thonë asnjëherë se Nënë Tereza ka prejardhje shqiptare. Por për këtë ai akuzon partitë politike shqiptare që lejojnë të ndodhin këto lëshime në sy të tyre.

Në akademinë e sotme përkujtimore të ASHAM-it kushtuar figurës së Nënë Terezës, nuk pati asnjë politikan shqiptar, as nga pushteti e as nga opozita.

Alsat kërkoi sqarim nga BDI se a kanë pasur ftesë apo jo për pjesëmarrje në këtë eveniment, por nuk morëm përgjigje.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. fery thotë:

    Shene Tereza u lind me 26 gusht 1910 ne Prizren ne nji familje te pasur dhe te madhe tregetare qe mund te deshmohet edhe me certifikaten e lindjes nga libri amez i ofiqarise.Shkollen fillore e kreu ne Prizren por, per arsye tregetaro-ekonomike , gjithe familja e madhe detyrohet te shperngulet ne Shkup , Shkoder , Selanik dhe Kajro te Egjyptit pra , perveq Kajros , familja Bajagjiu u sherngul ne trojet shqiptare kurse atebote Shkupi ishte qender administrative dhe ekonomike shqiptare.
    Nese babai i Shenjtereshes Tereza do te kishte qene vllah ateher si e paska regjistruer vajzen sikur genjen ky kungull akademik ateher si paska patur mundesi qe i ati i saje Agnesen ta dergoje ne shkollen shqipe , a mendon per kete ky bageti kryetari i ASHAM Titi Fiti apo deri kure keta do te vazhdojne te plasojne genjeshtra . Tash edhe ne Serbi vete serbet po kundershtojne per arsye te ketyne ” shkenctareve ” te cilet shkruan me qindra tonelata punime e libra genjeshtrash

    Përgjigjiuni
    Pelqej(3) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...