Published On: 15 Shtator, 2016

Kryeprokurori i Speciales, do ta hetoj Thaçin pa frikë për trafikim organesh. “Udhëzohem vetëm nga faktet”!

Kryeprokurori i ri i Gjykates speciale SITF-së, David Schwendiman është zotuar se do të hetoj pa frikë dhe favore, pretendimet për trafikim organesh në Kosovë gjatë luftës, raporton KTV.

Kryeprokurori Schwendiman, një ish-prokuror amerikan, është emëruar javë më parë në këtë detyrë.

“Jam i vetëdijshëm për ndjeshmërinë politike për atë çfarë jam duke bërë, por do të udhëzohem vetëm nga faktet dhe ligji”, ka thënë Schwendiman në një konferencë me gazetarë.

Ai është duke hetuar pretendimet e një raporti të Këshillit të Evropës, sipas të cilit zyrtarë të lartë të UÇK-së, përfshirë presidentin Hashim Thaçi, kanë udhëhequr qendra të ndalimit ku janë vrarë civilë dhe organet e tyre pastaj janë shitur në tregun e zi.

Thaçi në vazhdimësi i ka mohuar pretendimet.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. basridemiri thotë:

    Qytetarët e Kosovës i janë mirënjohës SHBA-ve për shpetim nga nga gjenocidi dhe spastrimi etnik i Serbisë nëvitin 1999. Shpreson e fuqishme e ka se do ta ndihmoi edhe nga ky korrupcion i pa tolerueshm.

    Përgjigjiuni
    Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...