Published On: 21 Shtator, 2016

Kryeprokurori Beka ja çka do të ndërmarrim ndaj Vetëvendosjes (Video)

Kryeprokurori i Prokurorisë Themelore të Prishtinës, Imer Beka, në emisionin “Komiteti” – drejtuar nga Berat Buzhala – prodhim i Gazetës Express, që transmetohet në RTV Dukagjini, ka folur për protestat e Lëvizjes Vetëvendosje, të cilat shpesh po kalojnë në protesta të dhunshme.

Në lidhje me aktet e dhunshme që anëtaret e VV’së kryejnë ndaj Policisë së Kosovës dhe mosrespektimit që i bëjnë haptas Prokurorisë, Kryeprokurori ka thënë se “shteti ynë ka të gjitha elementet për të qenë shtet dhe si i tillë duhet të pranohet. Protestat janë te lejueshme por nuk duhet ta rrezikojnë qenësinë e shtetit”.

Beka ka theksuar se “Prokuroria zbaton Kodin Penal, i cili është aprovuar nga deputetët në Kuvendin e Kosovës, dhe ky Kod Penal ndalon të gjitha metodat e dhunshme që Vetëvendosja po përdor në protestat e saj.

Në rastin e arrestimit të gjashtë anëtarëve te VV’së për terrorizëm dhe dënimit me arrest shtëpiak të tre prej tyre, Kryeprokurori ka thënë se nuk e di arsyen për marrjen e vendimit për arrest shtëpiak, por që ekzistojnë disa faza deri tek sanksionimi dhe anëtarët e VV’së do të kalojnë në këto faza për secilën lëndë të hapur ndaj tyre. /Express/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...