Published On: 16 Korrik, 2016

Kryeministri turk i shpallë luftë edhe Amerikës: Çdo vend që mbështetë Gylenin është në luftë me Turqinë

“Çdo vend që mbështet klerikun mysliman Fethullah Gulen nuk do të jetë një mik i Turqisë dhe do të konsiderohet si vend armik me anëtarën e NATO-s”, tha të shtunën kryeministri turk Binali Yildirim.

Qeveria turke në lidhje me grusht shtetin që ndodhi mbrëmë në Turqi, ka fajësuar pasuesit e Gylenit, i cili jeton në mërgim në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, transmeton koalb.com.

Qeveria turke akuzon Gylenin për përpjekjen e ndërtimit të ‘strukturave paralele’ brenda gjygjësorit, sistemit arsimor, mediave dhe ushtrisë.

Megjithatë Gylen ka mohuar të ketë pasur ndonjë ndikim në përpjekjen e grusht shtetit në Turqi. /Koalb.com

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...