Published On: 30 Qershor, 2016

Kryeministri, SHBA-të partneri kryesor strategjik i Kosovës

Kryeministri  Isa Mustafa, priti në takim drejtorin e Zyrës për Evropën Jugore dhe Qendrore në Departamentin e Shtetit, Thomas Yazdgerdi, i cili shoqërohej nga ambasadori i SHBA-ve, Greg Delawie.

Kryeministri Mustafa e njoftoi për progresin e shumanshëm në Kosovë si dhe për fokusimin e Qeverisë në zhvillimin e mëtejmë ekonomik, avancimin e proceseve integruese euroatlantike si dhe fuqizimin e shtetit ligjor.

Duke shprehur mirënjohjen e Qeverisë dhe të popullit të Kosovës për përkrahjen e vazhdueshme të SHBA-ve, kryeministri Mustafa theksoi përkushtimin për thellimin e mëtejmë të bashkëpunimit dhe partneritetit me SHBA-të.

Kryeministri Mustafa, me këtë rast, tha se Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të jenë përherë partneri kryesor strategjik i Republikës së Kosovës.

Drejtori i Zyrës për Evropën Jugore dhe Qendrore në Departamentin e Shtetit, Thomas Yazdgerdi, vlerësoi të arriturat në Kosovë duke çmuar punën e institucioneve të Kosovës.

Yazdgerdi, po ashtu, shprehu përkrahjen e mëtejme të Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Kosovën në të gjitha fushat.

Gjatë takimi është biseduar edhe për çështje të tjera që lidhen me zhvillimet politike në Kosovë si dhe në rajon.  

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. Hamid Kryeziu thotë:

    Shprehja ‘partneritet’ ne lidhje me marredhenjet Kovove-SHBA nuk eshte aq e qelluar ne krahasim me ate se kush eshte SHBA e kush Kosova dhe c’beri Amerika per shqiptaret, ne vecanti, dhe per Kosoven. I perkulemi SHBA me gjithe ZEMER dhe Ameriken kurre nuk do ta quajme partner por MIK,MIK e MIK deri sa te egzistoje kombi shqiptare egzistencen e te cilit e mundesoi pikerisht MIKU I MADH.

    Përgjigjiuni
    Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...