Published On: 25 Mars, 2016

Kryeministri Mustafa përkujton Bajram Kelmendin dhe dy bijtë e tij, Kastriotin e Kushtrimin

Kryeministri Isa Mustafa, ka përkujtuar veprimtarin e shquar shqiptar, avokatin Bajram Kelmendi dhe dy bijtë e tij, Kastriotin e  Kushtrimin, të vrarë 17 vjet më parë nga forcat serbe.

Në përkujtimin e kryeministrit Isa Mustafa thuhet:

Një ndër krimet më mizore dhe më të rënda që forcat e Serbisë kryen në Kosovë ishte vrasja brutale, 17 vjet më parë, e avokatit dhe veprimtarit të shquar shqiptar, Bajram Kelmendit dhe dy bijve të tij, Kastriotit dhe Kushtrimit.

Ditën kur NATO filloi bombardimet, forcat e Serbisë ia mësynë shtëpisë së Bajram Kelmendit, i cili si avokat i jashtëzakonshëm dhe aktivist i të drejtave të njeriut, kishte më shumë zotësi dhe vullnet se kushdo tjetër që të vërtetonte para drejtësisë ndërkombëtare krimet monstruoze të regjimit të Millosheviqit në Kosovë.

Bajrami, Kastrioti dhe Kushtrimi ishin ndër viktimat e para të hakmarrjes së regjimit të Serbisë pas nisjes së bombardimeve të NATO-s, humbja e të cilëve lëndoi zemrat e të gjithë popullit të Kosovës.

Kosova edhe sot ndjen dhembje të madhe për vrasjen e Bajram Kelmendit dhe dy bijve të tij.

Republika e Kosovës do t’i nderojë përjetë martirët e saj, të cilët dhanë jetën për lirinë e vendit tonë.

 Isa Mustafa,
Kryeministër i Republikës së Kosovës

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...