Published On: 1 Korrik, 2016

Kryeministri Mustafa: Bashkëpunimi me Iowa-n dhe SHBA-të prioritet i Qeverisë së Kosovës

 

Kryeministri Isa Mustafa, priti në takim senatoren amerikane nga shteti i Iowa-s, Joni Ernst.

Gjatë takimit, kryeministri Mustafa e njoftoi për progresin në Kosovë në zhvillimin ekonomik, avancimin e proceseve euroatlantike si dhe fuqizimin e shtetit ligjor.

Kryeministri Mustafa, po ashtu, theksoi orientimet kryesore të Qeverisë në avancimin e të arriturave, duke shprehur mirënjohjen e popullit të Kosovës për përkrahjen e jashtëzakonshme që SHBA-të dhe shteti i Iowa-s po japin për Kosovën.

Në këtë kontekst, kryeministri Mustafa shprehu përkushtimin e Republikës së Kosovës për fuqizimin e bashkëpunimit dhe partneritetit strategjik me SHBA-të.

Ndërkaq, duke folur për bashkëpunimin me shtetin e Iowa-s, kryeministri Mustafa tha se Kosova i jep prioritet primar thellimit të gjithanshëm të këtij bashkëpunimi, duke e falënderuar në veçanti për përkrahjen e Gardës Kombëtare të Iowa-s për FSK-në.

Senatorja amerikane nga shteti i Iowa-s, Joni Ernst, ka vlerësuar lartë progresin e arritur në Kosovë, si dhe përkushtimin e Qeverisë së Kosovës për avancimin e proceseve.

Senatorja Ernst theksoi përkrahjen e mëtejme të Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Kosovën.

Senatorja Ernst, po ashtu, shprehu përkushtimin e shtetit të Iowa-s për bashkëpunim me Kosovën duke theksuar interesim për zgjerimin e fushave të bashkëpunimit si në ekonomi, bujqësi, në fushën e teknologjisë informative dhe përkrahjes për të rinjtë kosovarë në përgatitjen për tregun e punës.

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...