Published On: 9 Maj, 2016

Kryeministri fshin deklarimin në Facebook, gaboi për rritjen ekonomike

Kryeministri Isa Mustafa sërish është dashur ta fshijë e më pas ta publikojë një deklarim në llogarinë e tij në rrjetin social Facebook. Veprime të tilla ai ka kryer edhe më herët dhe në shumë raste ka shkaktuar gafa të mëdha aq sa për një kohë e kishte mbyllur llogarinë e tij në këtë rrjet social.
Këtë herë deklarimi i tij i gjatë në Ditën e Evropës, kishte të bënte me të ar

riturat e vendit në shumë fusha, por me theks të veçantë në zhvillim ekonomik, raporton lajmi.net.
Por pikërisht në këtë pikë ku kryeministri është më i përgatituri, ai e ka bërë një gabim, të cilin e ka përmirësuar duke e fshirë një fjali e duke e postuar sërish deklarimin e mëparshëm.
Pas arritjeve të fundit në sport, në përmbushjen e kritereve për liberalizim të vizave, vazhdimin e dialogut, e MSA-në, kryeministri Mustafa, thekson se institucionet financiare ndërkombëtare kanë konstatuar një rritje ekonomike gjatë vitit 2015, rreth 3.6%.
“Por ne jemi fort të përkushtuar që kjo rritje të jetë më e madhe”, deklaron Kryeministri. “Edhe pse kjo rritje është më e larta në rajon”.
1-48 (1)
Raportimi i disa mediave nga postimi i parë i kryeministrit Mustafa
Por pikërisht fjalia e fundit që konstaton se Kosova ka rritjen më të lartë ekonomike në rajon, rezulton të jetë e pasaktë, duke bërë që ai vetëm disa minuta më pas, ta fshijë e më pas postojë sërish deklarimin, duke e hequr këtë fjali, raporton lajmi.net.
Fakti është i thjeshtë. Sipas të dhënave zyrtare të publikuara nga Banka Botërore në prill të këtij viti, rritjen ekonomike më të lartë ekonomike nga gjashtë vendet e Ballkanit, rezulton ta ketë Maqedonia me 3.7%.
2-23
Raportimi i medias tjetër nga varianti i parë i postuar nga kryeministri
“Në gjashtë vendet e rajonit është parashikuar se do të ketë rritje pozitive të Prodhimit të Brendshëm Bruto (PBB) me rritje të parashikuar në Kosovë dhe Maqedoni me 3.6 dhe 3.7 përqind”, shkruan në raportin e BB-së, raporton lajmi.net.
Kështu, Kosova është e dyta në rajon me rritjen ekonomike.Lajmi.net ka ruajtur në fotografi raportimet e mëhershme nga mediat të publikuara nga postimi i parë i kryeministrit dhe ato që kanë raportuar me varianetin e dytë të tij.
Ndërkohë, pjesa tjetër e deklarimit të postuar për herë të dytë në Facebook nga kryeministri Mustafa, është e njëjtë me atë të parin.
Kreu i ekzekutivit shpalli publikisht betejën për përmbushjen e kritereve për anëtarësim në BE e në NATO.
Postimi-i-rishikuar (1)
Deklarimi i rishikuar i kryeministrit Mustafa
Ai shkruan se Kosova po prodhon stabilitet në rajon,e ka marrëdhënie të mira me fqinjët.
“Ne e kemi të qartë se BE-ja nuk pranon në gjirin e saj vende me probleme fqinjësore, prandaj për të ecur përpara, Kosova dhe Serbia kanë zgjedhur rrugën e dialogut dhe bashkëpunimit”.
Sipas kryeministrit, nëpërmjet dialogut, vendi ka arritur integrimin e komunitetit serb në Kosovë, edhe në veri të vendit, dhe tani po punohet së bashku që agjenda politike të jetë ekonomia dhe integrimi Euro-Atlantik./lajmi.net

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...