Published On: 9 Korrik, 2016

Kryeministri, debati në Kuvend për demarkacionin, “kauzë e PDK-së për të rrëzuar LDK-në”

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, kërkesën e disa deputetëve të Kuvendit të Kosovës për trajtim shkencor e profesional të demarkacionit e ka quajtur legjitime.

Megjithatë, i pari i ekzekutivit ka thënë se kjo kërkesë i ngjason me një kauzë të cilën, sipas tij, e kishte ngritur PDK me pllakat e sheshit “Nënë Tereza” gjatë kohës sa ishte në krye të Prishtinës, raporton Koha.net.

Mustafa, përmes një statusi në Facebook, ka thënë se një drejtor i Komunës, nga radhët e PDK-së, me të cilën parti LDK ishte në koalicion, i kishte thënë atij se PDK e kishte ngritur këtë kauzë vetëm për ta rrëzuar LDK-në.

Në vijim ju sjellim të plotë postimin e Mustafës në Facebook:

Duke lexuar një kërkesë për trajtimin shkencor e profesional të demarkacionit, që e konsideroj legjitime, mu kujtua fundi i vitit 2008 kur fillova ta drejtoj Prishtinën, si kryetar i saj. PDK gjatë zgjedhjeve kishte akuzuar qeverisjen e LDK-së se e kishte shtruar Sheshin Nënë Tereza me pllaka radioaktive.

Unë kontaktova institute në Gjermani dhe Slloveni për të bërë ekzaminimin e pllakave, pastaj edhe në Kanada. Deri sa po përgatiteshim për ti dërguar pllakat, një drejtor nga radhët e PDK-së, me të cilën ishim në koalicion të qeverisjes komunale, erdhi në zyre dhe më tha: profesor çfarë po bën, mos të mundohemi dhe të shpenzojmë kot sepse ne e kemi ndërtuar këtë kauzë për ta rrëzuar LDK-në. Kjo kapërceu tani, edhe pse në fakt arritëm ta bindim një numër të madh. Njerëzit u besojnë lajmeve të këqija më shumë sesa të mirave, prandaj arritëm ta ndërtojmë si kauzë të qëndrueshme. Por shkenca nuk jep përgjigje në kauza me motive politike. Ato duhet të zhbëhen ashtu si janë ndërtuar, më tha ai.

Nga ekzaminimi rezultoi se pllakat nuk ishin radioaktive, por një radioaktivitet i llojit të vet iu bë opinionit.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...