Published On: 4 Prill, 2016
Bota |

Kroacia kërcënon se do ta bllokojë integrimin e Serbisë në BE

  • Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq tha se deklaratat e zyrtarëve kroatë janë absurde dhe se mund ta bllokojnë hapjen e kapitullit në rrugën e Serbisë drejt BE-së.

Përveç kësaj, Daçiq në lidhje me deklaratën e kolegut të tij, Miro Kovaq për kufirin, tha se Zagrebi duhet së pari të zgjidh problemet e saj kufitare që ka me Sllovenin dhe Bosnjën dhe Hercegovinën e më pas të merret me Serbinë.

“Kroacia që disa vite ka dëshirë të sqaroj pozicionin e saj, dhe këtë gjë nuk ka mund të rregulloj në marrëdhëniet dypalëshe. Mirëpo, Kroacia nuk do të rrezikojë marrëdhëniet e saj me serbët dhe kjo nuk do të ngadalësojë integrimin evropian të Serbisë”, ka thënë Daçiq.

Megjithatë, Daçiq u shpreh, se marrëdhëniet e Serbinë me Kroacinë përdoren si mekanizëm për luftën e brendshme politike dhe mesazhe të tilla nga atje sigurisht nuk kontribuojnë në progresin e marrëdhënieve me fqinjët tanë.

“Ne jemi të gatshëm për zgjidhjen e problemeve me dialog, por ne nuk jemi gati për këtë lloj të shantazhit kroat, sidomos duke pasur parasysh se Kroacia është larg nga të qenit në gjendje për të ndarë mësimet në gjuhën serbe për pakicat kombëtare që jetojnë atje”, tha ai.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...